۸ راه برای طراحی سازمان‌هایی برای آینده

بقای سازمانی

این واقعیت امروز است: شرکت‌های بزرگ و متوسط هر ۲ تا ۳ سال مجدداً سازمان‌دهی می‌شوند و این فرآیند هر بار حدود ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. با پیشرفت‌های تکنولوژی همه چیز تغییر می‌کند و البته گزینه‌ای هم برای فرار از آن در دست نیست. اما سازمانهای آینده چگونه خواهند بود؟

کسانی راه را درست می‌روند که سازمان‌هایی انطباق‌یابنده و چابک را ایجاد کنند و این سازمان‌ها بتوانند پاسخ‌های سریع و منعطفی به فرصت‌ها و چالش‌های پیش رویشان بدهند. آن‌ها تصمیم‌گیری هوشمندانه را در رأس اولویت‌های خود قرار می‌دهند. فرایند در سازمانهای آینده، شبیه یک شبکه است تا زنجیره فرماندهی. برای مثال یک فروشنده معروف، سرویسی در اختیار کارمندان خود در مرکز تماس قرار می‌دهد که به آنان اجازه می‌دهد با اختیار و آزادی کامل نسبت به ارتباط مؤثر با مشتریان اقدام کنند. با این کار فشار و استرس معمول کاری در کارمندان این بخش کاهش یافت و از طرفی دیگر، به دلیل اینکه با هر مشتری متناسب با شرایط و خلق‌وخوی او برخورد می‌شد، تعداد فروش، مشارکت مشتری و وفاداری آن‌ها نیز افزایش یافت.

در این مقاله به هشت ویژگی نوظهوری اشاره می‌شود که سازمان‌ها برای بقا در آینده به آن‌ها نیاز دارند. این عناصر حداقل‌های ساختار سازمانی را برای موفقیت در بازار مورد اشاره قرار می‌دهند:

 به “سرعت” اهمیت بدهید

این یک ضرورت است. به نامه‌ای که جف بیزوس در آوریل ۲۰۱۷ به سهامداران خود نوشت توجه کنید. بزوس در این نامه اهمیت تصمیم‌گیری سریع را بیان کرده و ادامه می‌دهد که: “اگر شما در اصلاح مسیر عملکرد خوبی دارید، احتمالاً اشتباه کردن کمتر از آن چیزی که فکر می‌کنید برایتان هزینه دارد. واقعیت این است که کند بودن و هدر رفتن وقت در تصمیم‌گیری هزینه بیشتری برایتان خواهد داشت”.

 به دنبال استراتژی‌های تازه باشید

اگر بخواهید شبیه سازمانهای آینده شوید باید بی وقفه به دنبال بررسی محیط و درک نقاط شناخته‌نشده اطرافتان باشید. در این مسیر، لازم است این پرسش را مطرح کنید که چگونه ارزش خلق کنیم و همچنین چگونه پلتفرمی سازمانی ایجاد کنیم که بتواند ترکیب تازه‌ای از استراتژی‌های گوناگون خلق کند که به سرعت اجرا شوند.

  منطق تصمیم‌گیری را بفهمید

لازم است درک کنید که سازمانتان چگونه عمل می‌کند و ارزش پیشنهادی اصلی آن چیست. این موضوع شامل درک نحوه رسیدگی به تصمیمات “پرخطر”، تصمیمات “چندوجهی” مانند قیمت‌گذاری و راه‌اندازی محصولات جدید، و تصمیمات “تفویضی” و “خاص” که نادر و ناگهانی هستند، می‌شود.

بقای سازمانی

 ساختار خود را از نو طراحی کنید

هرچه سازمان درهم‌تنیده‌تری داشته باشید و قدرت تصمیم‌گیری بیشتر توزیع شده باشد، حفظ سطح عملکرد بالا ساده‌تر است. حتی زنجیره فرماندهی ارتش ایالات‌متحده با سلسله‌مراتب طولانی، به سمت اختیار و تصمیم‌گیری‌های غیر متمرکز حرکت کرده است تا بتواند از پس مأموریت‌هایش بربیاید. سازمانهای آینده، ابتکارات و تصمیمات خود را از بند سلسله‌مراتب غیرضروری رها می‌کنند.

برنامه‌های مدیریت استعداد مختص به خودتان را داشته باشید

ابزارهای جدید برای تجزیه و تحلیل افراد به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا با دقت بیشتری افراد خود را مدیریت کرده و استعداد آنان را توسعه دهند. برای مثال، یک رستوران زنجیره‌ای فست فود، پس از آموزشی گسترده رفتارهایی را شناسایی کرده و آموزش داد که الهام‌بخش کارکنان بود.

مدل رهبری خود را بازطراحی کنید

رهبری می‌تواند از عهده هر کسی بربیاید. در سازمان‌های چابک، رهبری بیش از اینکه با اعمال کنترل تأثیرگذار باشد، از طریق نشان دادن مسیر، نقش خود را ایفا می‌کند. هنگامی‌که از مدیران خواسته می‌شود که بگویند چگونه مسئله‌ای را حل می‌کنند، تنها تعداد کمی از آن‌ها شرایطی را فراهم می‌کنند که به کارکنان امکان می‌دهد بر خودشان مدیریت کنند، به طور مستمر بیاموزند و از وقوع مسائل چالش‌برانگیز اجتناب کنند.

دستورالعمل‌ها را با موقعیتتان منطبق کنید

شرکت‌های سیلویی مجموعه گسترده‌ای از فرایندها و شیوه‌های متفاوت را در سراسر سازمان اجرا می‌کنند، که این شیوه و فرایندها با سازمان‌هایی که به سوی تعالی گام برمی‌دارند و قادر به حفظ عملکردشان هستند و در طول زمان از یک رویکرد ساده‌تر استفاده می‌کنند، قابل‌مقایسه نیستند.

هدف، ارزش‌ها و ارتباطات اجتماعی را پرورش دهید

سازمانهای آینده بر همگرایی اصول مشترک تأکید دارند. شرکت‌کنندگان برای تصمیم‌گیری از قواعد تعریف‌شده‌ای استفاده می‌کنند. در چنین سازمان‌هایی به جای انتخاب فردی از بالا برای رهبری، افراد برای ایجاد ارزش و اعتبار با یکدیگر همکاری می‌کنند.

انجام درست سازمان‌دهی مجدد، دشوار است. این فرایند توجه رهبران را به مسائل سطح پایین‌تر معطوف می‌کند، ممکن است پیامدهای واقعی برای انتظارات و توقعات سرمایه‌گذاران داشته باشد و کارکنان را سردرگم سازد؛ اما در مواجهه با شرایط به سرعت در حال تغییر امروزی یک ضرورت است. کسانی که این مفاهیم را به درستی اعمال کنند، سازمان‌های انطباق‌یابنده و چابکی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند به سرعت واکنش نشان داده و قوانین بازی را به نفع خودشان تغییر دهند؛ و این یعنی سازمانهای آینده.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

سازمانهایی برای آینده

کتاب‌ها و دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *