۷ اقدام مهم برای آموزش سازمانی اثربخش

blank

دو مفهوم “یادگیری” و “اندازه‌گیری” اگر در کنار هم مورد توجه قرار بگیرند، میتوانند آزمون‌های استانداردی را در سازمان ایجاد کنند. خبر خوب این است که مفهوم سنجش در یادگیری دیگر فقط تمایز بین پاسخ‌های صحیح و نادرست نیست بلکه فرایندی است که برای اندازه‌گیری و بهبود تعامل و کارایی چنین مفهومی طراحی شده است.

امروزه، سنجش یادگیری شامل جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلف همچون فعالیت‌های درسی آنلاین، نظرسنجی، داده‌های مربوط به منابع انسانی (HR) ، ارزیابی عملکرد  و استفاده از این تحلیل‌ها برای اندازه‌گیری و بهبود تاثیر برنامه‌های یادگیری است. این رشته در حال ظهور، که به عنوان تجزیه‌وتحلیل یادگیری شناخته می‌شود، پتانسیل بزرگی برای تقویت استراتژی‌های جامع مدیریت استعداد در سازمان دارد و به طور مستقیم به اثربخشی کسب‌وکار مربوط است. رهبران یادگیری و توسعه توصیه می‌کنند که هفت مرحله مهم را برای اطمینان از اعمال درست این روش و همچنین به دست آوردن حداکثر ارزش از داده‌ها و بینش‌های حاصل از  برنامه‌های آموزش سازمانی اثربخش رعایت کنید:

یک استراتژی برای تجزیه‌وتحلیل نیازهای آموزش سازمانی اثربخش تعیین کنید:

بخش توسعه یادگیری در سازمان باید یک چشم‌انداز دراز مدت و برنامه استراتژیکی برای تجزیه‌وتحلیل برنامه‌های آموزش سازمانی اثربخش داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت فعال در فضای فناوری‌های یادگیری نقطه قابل بهبودی را در بازار شناسایی کند، ابتدا باید تحلیل کند که چگونه کاربران با تکنولوژی درگیر می‌شوند و پتانسیل رشد در آن وجود دارد یا خیر. رهبران بخش توسعه یادگیری باید این استراتژی را در بخش‌های مختلف سازمان، از سبد در حال رشد خدمات سازمان تا حفظ استعدادهای برتر، گسترش دهند.

نیازهای سازمان درباره داده‌ها را مشخص کنید:

تیم‌های یادگیری لازم است سوالاتی را که می‌خواهند پاسخ دهند، بدانند و معیار سنجش عملکرد و فرایندهایشان را مشخص کنند. آنها همچنین باید استانداردهای کیفیت داده‌ها را ایجاد کنند؛ زیرا تغییرات در یادگیری دیجیتال همچون گسترش شبکه‌های اجتماعی و غیررسمی، راه های جدیدی را برای جمع‌آوری داده‌ها فراهم می‌کند.

آموزش سازمانی اثربخش

از دیدگاه‌های برنامه‌ای به سفرهای یادگیرنده حرکت کنید.

هر روز سازمان‌های بیشتری برنامه‌های آموزش سازمانی اثربخش را طراحی می‌کنند که متشکل از روش‌های تدریس و محتواهای آموزشی می‌باشند و از این طریق می‌توانند به نتایج خاصی در یک برنامه آموزشی خاص دست یابند. با طراحی سفرهای یادگیری در سازمان، نتایج و بازدهی متفاوتی از برنامه های آموزشی حاصل میشود زیرا افراد از طریق لنزهای متفاوتی به فرایند یادگیری و برنامه‌های آموزشی نگاه می‌کنند.

از آنچه در فضای آموزشی می‌گذرد، بیاموزید.

سازمان‌های متمرکز بر آموزش‌وپرورش از منابع مختلف داده‌ها و تحلیل‌ها استفاده می‌کنند تا نیازهای آموزشی مخاطبان خود را پاسخ دهند. برای مثال یک موسسه آموزشی در آمریکا از نوعی پلتفرم مبتنی بر تکنولوژی استفاده می‌کند که عملکرد جاری دانش‌آموزان را ارزیابی کرده و به طور خودکار برنامه‌های درسی، مهارت‌های مورد نیاز و بانک‌های آموزشی را با توجه به نیازهای آن‌ها سفارشی می‌کند.

نیروی خبره و مستعدی را برای تجزیه و تحلیل صحیح فرایند یادگیری پیدا کنید.

تجزیه‌وتحلیل فرآیند یادگیری متخصصان محدودی دارد که بتوانند با درک قوی از علم داده و تجربه معنی‌دار فرایند آموزش سازمانی اثربخش و یادگیری را به درستی تجزیه و تحلیل کنند. سازمان‌هایی که در حال حاضر در تجزیه و تحلیل افراد و داده‌های حاصل از آموزش آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند از این مهارت و تخصص برای پر کردن شکاف بخش یادگیری و توسعه در سازمان استفاده کنند.

نتایج برنامه‌های یادگیری سازمانی را با داده‌های حاصل از عملکرد حرفه‌ای پیوند دهید:‌

سعی کنید یک معماری یکپارچه از داده‌های سازمان ایجاد کنید که جریان اطلاعات و ارتباطات داده‌ها را میان عملکرد یادگیری، مدیریت استعداد و نتایج کسب‌وکار برقرار کند. کلیه بخش‌های سازمان، از جمله بخش منابع انسانی از تجزیه و تحلیل یادگیری بهره مند میشوند. لازمه این کار این است که تیم‌های مختلف سازمانی باید در منابع اطلاعاتی و برنامه های آموزش سازمانی اثربخش شرکت کنند.

با قدم‌های کوچک شروع کنید:

سازمان‌های یادگیری‌محور با منابع محدود می‌توانند آموزش‌های مبتنی بر تجزیه و تحلیل را به طور پیوسته ارائه دهند. برای این کار با قدم‌های کوچک شروع کنید. سازمان‌ها در ابتدا ممکن است چندین گزینه را برای تست محتوای یادگیرندگان در نظر بگیرند. اگر دانش یا توانایی موجود وجود داشته باشد؛ نظرسنجی‌های منظم و شخصی برای اندازه‌گیری بهبود و شناسایی الگوهای یادگیری ارائه داده شده و پیشنهادات مبتنی بر داده های موجود گزارش داده میشود. مثلا توصیه یک دوره‌ی انتخابی که دیگران آن را ارزشمند دانسته‌اند، از این نوع است.

اشتیاق برای سنجش داده‌ها در سازمان‌ها همچنان رشد خواهد کرد. رهبران بخش یادگیری و توسعه از داده‌ها و معیارهایی برای تعیین نتایج و بهبود برنامه‌ها و فرایندهای آموزش سازمانی اثربخش استفاده می کنند، این کار کمک می‌کند تا سازمان از طریق جلب رضایت کارکنان و مخاطبان خود، بهتر به اهداف خود دست یابد.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

آموزش سازمانی اثربخش

کتابها و دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *