۶ اقدام کلیدی برای آنکه شرکت مشاوره راه بیاندازید

blank

اگر می‌خواهید یک کسب‌وکار مشاوره‌ای را شروع کنید یا یک شرکت مشاوره راه بیاندازید، بهتر است برای یک تا دو سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشید. در محیط و فضای فعلی کسب‌وکارتان با دیگران – همکاران، تأمین‌کنندگان، رقبا – و هر کسی که برای ادامه مسیر در کسب‌وکار مشاوره‌تان ممکن است به کارتان بیاید، ارتباط برقرار کنید. نکات زیر شامل شش گام است که می‌توانید پیش از ایجاد کسب‌وکار مستقل مشاوره‌تان از آنها استفاده کنید.

شبکه حرفه‌ای خودتان را بسازید

از وب‌سایت‌های مختص شبکه‌سازی حرفه‌ای مانند لینکدین برای ارتباط با دیگران در صنعت استفاده کنید. این روش می‌تواند راهی عالی برای برقراری ارتباط با افراد کلیدی و جستجوی اطلاعات باشد. بهترین حالت این است که از طریق ملاقات با دیگران ارتباط برقرار کنید، اما شما هرگز نمی‌دانید که ممکن است در آینده لازم باشد به چه کسی دسترسی داشته باشید. این ابزارهای آنلاین پیدا کردن افرادی را که سال‌ها پیش می‌شناخته‌اید، را هم آسان‌تر می‌کنند.

بازار گوشه‌ای و خاص خودتان را پیدا کنید

جای خالی چه نوع خدماتی را در صنعت حس می‌کنید؟ افراد بیشتر در کجا دچار مشکل و گرفتاری هستند؟ این همان جایی است که می‌توانید بزرگ‌ترین فرصت‌های پیش‌رو را بیابید. نقاط قوت و حوزه‌های تخصص شرکت مشاوره خود را فهرست کنید. چه کسی می‌تواند بیشتر از این دانش بهره‌مند شود؟ این فرد، مشتری ایده آل شما است.

سعی نکنید برای هر کسی چیزی در آستین داشته باشید. شما می‌توانید مشاور موفقی شوید، اگر تخصص خود را در یک بازار گوشه‌ای و ویژه به‌کار بگیرید که مخاطبان آن به این دانش نیاز دارند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید خدمات خود را برای مشتریان ویژه‌سازی کنید، به‌طوری‌که این خدمات برای یک گروه خاص از افراد یا کسب‌وکارها ارزش خلق کند. هنگامی‌که به طور موجز و مختصر شرح می‌دهید که چه‌کاری انجام می‌دهید و این کار برای چه کسی انجام می‌شود، مراجعه مشتریان به خدمات‌تان را تسهیل می‌کنید.

کسب و کار مشاوره

سخنرانی و گفت‌وگو را تمرین کنید

در مورد نحوه سخنرانی و پادکست‌های (فایل‌های صوتی) بسیار کوتاه در حد ۳۰ ثانیه فکر کنید، پادکست‌هایی که خیلی مختصر و به روشنی نشان می‌دهند شما چه می‌کنید و چگونه آن کار را به انجام می‌رسانید. انجام این کار برای موفقیت کسب‌وکار مشاوره‌ای شما ضروری است.

این پادکست‌ها باید دلایل تمایز شما را از دیگر مشاوران در زمینه تخصصی‌تان نشان بدهد. اولین چیزی که باید در مورد آن صحبت کنید این است که شما چه ارزشی می‌توانید برای مشتریانتان به ارمغان بیاورید. چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟ مشتریان پس از استفاده از خدماتتان، چه تجربه‌ای خواهند داشت؟ آنها چه نفعی از خدمات شما خواهند برد؟

باید تمرین کنید که این نکات را با صدای بلند بگویید و مطمئن باشید که در مدت زمانی کوتاه و مشخص آنها را بیان می‌کنید. از خانواده و دوستان خود بخواهید که به پادکست‌های‌تان گوش بدهند و شما را نقد کنند تا بتوانید پیام خودتان را اصلاح کنید.

 قالبی برای طرح پیشنهادی‌تان آماده کنید

برای آنکه یک مشاور کارآمد باشید، باید در کارتان کارایی داشته باشید. هر بار که پیشنهاد پروژه جدیدی به شما می‌شود، نباید چرخ را از نو اختراع کنید. این یعنی باید باید مجموعه‌ای از فرم‌ها و قالب‌های آماده را طراحی کنید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است به یک فرم برای جمع‌آوری داده‌ها یا یک فرم برای ثبت پاسخ به سئوالاتی که همیشه از مخاطبان می‌پرسید، نیاز داشته باشید.

با استفاده از قالب‌های مشخص، کار شما همیشه ظاهر استانداردی دارد و هیچ نکته‌ای از قلم نمی‌افتد. این کار می‌تواند یک راه عالی به منظور حفظ تناسب و کیفیت کارتان هم باشد. همچنین، از این مسئله مطمئن شوید که محتوایی در حد یک صفحه درباره خودتان و خدماتتان دارید که می‌توان آن را به سرعت برای هر مشتری بالقوه‌ای به صورت ایمیل ارسال کرد.

 ساختار قیمت‌گذاری خود را مشخص کنید

ساختار قیمت‌گذاری خود را به صورت مکتوب تنظیم کنید. این کار ممکن است نیاز به تجزیه‌وتحلیل داشته باشد، مثلاً زمان اتمام یک پروژه استاندارد و منابعی که باید برای انجام پروژه صرف کنید، از این دست موارد هستند. شما باید این کار را انجام دهید زیرا وقتی کسی می‌پرسد “چقدر؟” شما باید بتوانید به راحتی به مخاطب پاسخ دهید.

خدماتتان را زیر قیمت ارائه ندهید. وقت شما ارزش دارد و اگر به این باور نداشته باشید، مجبورید پیشنهاد خدمات خود را تغییر دهید. مردم به اندازه آنچه برای خدمتی می‌پردازند، به آن بها می‌دهند. بنابراین اگر قیمت بسیار پایینی ارائه می‌دهید، ممکن است شما را جدی نگیرند.

به علاوه، شما باید رویه‌ای برای قیمت‌گذاری داشته باشید تا بتوانید از طریق این رویه، مدت زمان لازم برای انجام پروژه‌های جدید را تخمین بزنید. چنین رویه‌ای می‌تواند از قیمت‌گذاری کمتر یا بیشتر از حد منطقی جلوگیری کند.

 برای گام‌های بعدی آماده باشید

وقتی کسی تمایل خود را به همکاری با شرکت مشاوره شما اعلام می‌کند، باید آماده باشید. روند فروش و طراحی‌تان را منظم کنید و فرمت آماده‌ای از قرارداد داشته باشید، بدترین چیز این است که وقتی کسی آماده کار با شماست، سردرگم باشید.

خودتان را آماده کنید که پس از مراجعه مشتری، برنامه زمان‌بندی و روند کار از ابتدا تا پایان را ارائه بدهید. پکیج خوشامد یا ایمیلی را اختصاص دهید تا مشتریان بدانند چه چیزی در انتظار آن‌هاست و چه برنامه‌ای برایشان دارید.

در نهایت اینکه قبل از شروع به کار شرکت مشاوره و یا مشاوره آزاد، وقت خود را برای پیشبرد برنامه‌ریزی صرف کنید. اهداف خود را تعیین کنید، مراحل عملی را انجام دهید و برنامه خود را به طور مرتب مرور کنید تا اطمینان پیدا کنید که مسیر را به درستی می‌پیمایید.

منبع: thebalance.com

مترجم: مارال مختارزاده

مشاور کسب و کار

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *