۵ سوال کلیدی برای ارزیابی هویت شغلی

blank

سازمان‌ها منابع قابل توجهی را صرف ارزش‌های شرکتی و بیانیه‌های مأموریت می‌کنند ، اما حتی الهام‌بخش‌ترین این ارزش‌ها و ماموریت‌ها – از تعهد ولوو به امنیت تا تمایل فیس بوک به ارتباط با مردم – در شلوغی کار روزمره از بین می‌روند و هویت شغلی به ارمغان نمی‌آورند.

آنچه کارکنان واقعاً به آن نیاز دارند این است که از مشاغل خود احساس ارزشمندی و رضایت داشته باشند و این یک احساس درونی است که هویت شغلی نامیده می‌شود. همانطور که در یکی از مطالعات اخیر دیلویت ذکر شده است، افراد نسبت به شرکت‌هایی که از شغل و آرزوهای قلبی آنان حمایت می‌کنند، وفادار هستند. به عبارت دیگر ، شغل برایشان معنادار است. گرچه این تحقیق روی نیروی جوان متمرکز شده است ، اما واقعیت این است که این یک رفتار مشترک در بین تمام نسل‌ها است. مهم نیست که سطح سازمانی ، صنعت یا تخصصتان چه باشد ، همه ما باید در کارهایی که انجام می‌دهیم ، یک حس تعلق خاطر شخصی، معناداری و هویت شغلی پیدا کنیم.

رهبران می‌توانند با یک گفتگوی ساده این حس درونی و هویت شغلی را در هر فرد تقویت کنند. یک تکنیک، تئوری شناسایی عمل است که بیان می‌کند که سطوح توضیحات زیادی برای هر فعالیتی وجود دارد. به عنوان مثال ، در حال حاضر من در حال نوشتن این مقاله هستم. در سطح پایین، در حال تایپ کلمات در صفحه کلید هستم. در سطح بالا ، من رهبران بهتری ایجاد می‌کنم. هنگامی که رهبران با کفش‌های کارمندان راه بروند، می‌توانند به آنها کمک کنند تا حتی در کوچکترین وظایف نیز معنا و هویت شغلی خود را پیدا کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مدیران می‌توانند در زمینه شناسایی هویت شغلی کمک زیادی به کارکنانشان بکنند. کافی است بپرسند:

چه کاری را خوب انجام می‌دهید؟

برای انجام کدام فعالیت های کاری نیاز به تلاش کمتری دارید؟ چه کاری را انجام می‌دهید زیرا فکر می کنید بهترین فرد برای انجام این کار هستید؟ در طول فعالیت حرفه‌ای خود چه چیزی از آن یاد گرفته اید، ایده در اینجا این است که به افراد کمک کنیم تا نقاط قوت و توانمندی های خود را پیدا کنند.

از چه چیزی لذت می‌برید؟

در یک هفته کاری معمولی ، چه کاری را می‌خواهید انجام دهید؟ در تقویم خود چه چیزی را می‌بینید که به شما انرژی می‌دهد؟ اگر می‌توانستید شغل خود را بدون محدودیت طراحی کنید ، چگونه وقت خود را می‌گذرانید؟ این سؤالات به افراد کمک می‌کند تا آنچه را که در مورد کار دوست دارند پیدا یا کشف کنند.

blank

چه چیزی بیشتر از همه مفید است؟

کدام نتایج کار باعث افتخار شما می‌شود؟ کدام یک از وظایف شما برای تیم یا سازمان بسیار مهم است؟ بالاترین اولویت‌های زندگی شما چیست و چگونه کارتان با آن متناسب است؟ این سوال ارزش ذاتی یک کار خاص را برجسته می‌کند.

چه چیزی بیشتر از همه مفید است؟

کدام نتایج از کارتان باعث افتخار شما می‌شود؟ کدام یک از وظایف شما برای تیم یا سازمان بسیار مهم است؟ بالاترین اولویت‌های زندگی شما چیست و چگونه کارتان با آن متناسب است؟ این سوال میزان ارزشمندی و سطوح فایده شغل فرد را نشان می‌دهد.

چه چیزی باعث ایجاد احساس پیشرفت و حرکت رو به جلو در شما می‌شود؟

از کارتان چه چیزی را یاد می گیرید که در آینده می‌توانید از آن استفاده کنید؟ آینده خودتان را چطور تصور می کنید؟ کار امروزتان چگونه شما را به اهداف آینده‌تان نزدیک می‌کند؟ هدف در اینجا نشان دادن چگونگی اثرگذاری کار افراد برای تحقق اهدافشان در آینده است.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید؟

کدام مشارکت کاری برای شما مناسب است؟ دفتر کاری مورد علاقه شما چگونه خواهد بود؟ کار شما چگونه روابط خانوادگی و اجتماعی شما را تقویت می‌کند؟ این سؤالات افراد را ترغیب می‌کنند که در مورد روابطی فکر کنند که باعث ایجاد کار معنی‌دار و هویت شغلی می‌شوند.

هدایت دیگران به سمت هدف آسان نیست ، اما این راهکارها می‌توانند به شما در ایجاد هویت شغلی در کارکنان کمک کنند.

منبع: HBR

مترجم: مارال مختارزاده

هویت شغلی

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *