یک مشاور مدیریت چگونه می‌تواند به کسب‌وکارتان کمک کند؟

مشاوران مدیریت

یک مشاور مدیریت در کسب‌وکار تقریباً هرگز از کلمه “مشکل” استفاده نمی‌کند، در عوض، نگاه آن‌ها به فرصت‌هایی معطوف است که می‌توانند ارزش‌آفرین باشند. از هر مشاوری بپرسید که آن‌ها چه کاری می‌توانند برای شما و کسب‌وکارتان انجام دهند، به احتمال زیاد در مورد ارائه راه‌حل با شما صحبت خواهند کرد. علیرغم انتقاداتی که بعضی اوقات به مشاوران کسب‌وکار وارد می‌شود، آن‌ها واقعاً می‌توانند برای کسب‌وکارتان ارزش خلق کنند به شرطی که بدانید که چه زمانی و چرا باید از آن‌ها استفاده کنید. طیف گسترده‌ای از موضوعات تجاری وجود دارد که مشاوران می‌توانند با توجه به تخصص و حیطه تمرکزشان، راه‌حل‌هایی را برای آن‌ها ارائه دهند. در ادامه با انواع مختلف حیطه تخصص مشاوران مدیریت آشنا می‌شویم:

یک مشاور مدیریت و کسب‌وکار معمولاً می‌تواند در پنج حوزه اصلی برای شما و شرکتتان ارزش‌آفرین باشد که عبارت‌اند از:

مدیریت و استراتژی:

مشاوران واجد شرایط باید درک عمیقی از بازار خاص شما داشته باشند و بهترین شیوه‌های کاری را از صنعت (یا حتی سایر صنایع) به شما پیشنهاد دهند. اگر به دنبال گسترش جغرافیایی بازارهای خود، گسترش سبد کالای محصولات، بازطراحی مجدد سازمان به منظور ارتقاء کارآیی و اثربخشی یا ادغام و تملیک هستید، مشاوران مدیریت استراتژیک می‌توانند کمک شایانی به شما بکنند. یکی از شرکت‌های مشاوره مطرح در این حوزه در دنیا گروه مشاوران مک‌کنزی است که به دلیل کمک به مشتریان در توسعه و اجرای استراتژی‌های بهتر مشهور شده‌اند. شما نیز اگر مدرک معتبری همچون مدرک تحلیلگران و مشاوران حرفه‌ای استراتژی داشته باشید، می‌توانید مخاطبان بیشتر و بهتری را به سمت خود جذب کنید.

عملیات:

 آیا می‌خواهید کیفیت و کارایی فرایندهای تولید خود را بهبود ببخشید؟ یک مشاور عملیاتی مانند اکسنچر می‌تواند به شما کمک کند روش جدیدی را برای انجام درست همین کارها ایجاد کنید. برخی از مشاوران در مهندسی مجدد فرایندهای تجاری تخصص دارند، به این معنی که وارد سیستم می‌شوند و فرایندهای موجود را ترسیم می‌کنند، فرصت‌هایی را برای کاهش دوباره‌کاری و هزینه پیدا می‌کنند و دوباره فرآیندهای را به شکلی بازمهندسی می‌کنند که باعث کاهش مراحل و هزینه تحمیل شده به شرکت شود. برخی دیگر از مشاوران عملیاتی در سیستم‌های کنترل کیفیت متخصص هستند و می‌توانند به شما در ایجاد تغییراتی کمک کنند که نقایص و مشکلات کیفی را کاهش می‌دهد.

فناوری اطلاعات:

فناوری اطلاعات یک حوزه بسیار مهم و کاربردی در صنعت مشاوره مدیریت است، زیرا تغییرات و روندهای جدید تکنولوژی همواره شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما نیاز به ایجاد یک سیستم جدید فناوری اطلاعات و یا ادغام سیستم‌های قدیمی خود دارید، یک مشاور IT می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. مشاوران فناوری اطلاعات در شرکت‌هایی مانند آی بی ام باعث می‌شوند تا بتوانید فناوری اطلاعات را برای رفع نیازهای پویای مشتریان داخلی و خارجی استفاده کرده و انعطاف‌پذیرتر از قبل فعالیت کنید.

منابع انسانی:

آیا می‌خواهید رضایت کلی کارمندان خود را بهبود بخشید، نیروهای مستعد را به خدمت بگیرید و کارمندان برتر خود را حفظ کنید؟ مشاوران منابع انسانی مانند هی‌گروپ در تهیه استراتژی‌های جبران خدمت تخصص دارند که با اهداف کلی کسب‌وکار، آموزش و توسعه افراد در زمینه‌هایی مانند ارتباطات تجاری و رهبری هماهنگ هستند. آن‌ها می‌توانند به شما در بهبود بازخورد و ارزیابی مربوط به عملکرد تیم کمک کنند و باعث می‌شود کارمندانتان باهوش‌تر عمل نمایند. در ایران با داشتن مدارک حرفه‌ای و معتبری همچون مدرک PHRi می‌توانید شانس بیشتری برای تبدیل شدن به یک مشاور منابع انسانی خوب داشته باشید.

blank

بازاریابی:

اگر برای توسعه برند خود دچار مشکل هستید، به دنبال موقعیتی جدید در بازار می‌گردید و برای تعامل با مشتریان نیاز به کمک دارید، یک مشاور بازاربابی می‌تواند راه را به شما نشان دهد. مشاورانی مانند گروه مشاوره بوستون می‌توانند با پیشنهادات خلاقانه، فرایند جذب مشتری را برای شما تسریع کرده و به توسعه محصولات و بازارهایتان کمک کنند. دوره جامع بازاریابی حرفه‌ای در گروه پژوهشی صنعتی آریانا با هدف تربیت متخصصان خبره در این حوزه طراحی شده است.

مالی:

برای بقا و پیشرفت کسب‌وکار، مشاغل باید تصمیمات مالی عینی و آگاهانه‌ای بگیرند و این تصمیمات باید تعداد زیادی متغیر پیچیده را در نظر بگیرد. مشاوران مالی برای ارائه مشاوره مالی ویژه با شرکت‌ها و مشتریان همکاری می‌کنند. در یک مطالعه مشخص شد که یک مشاور مالی خوب می‌تواند بازده سرمایه‌گذاران را ۳٫۷۵ درصد افزایش دهد. مشاوران مالی باید مدارک و مجوزهای خاصی را کسب کنند که از مهم‌ترین انها می‌توان به تحلیلگری خبره مالی یا CFA اشاره کرد.

چرا باید یک مشاور مدیریت برای کسب‌وکارتان استخدام کنید:

تفکر خلاق و ذهنیت سازنده مشاور مدیریت برای کسب‌وکار مفید است:

واقعیت این است که نیمی از مشکلات کسب‌وکار به ذهنیت و نحوه نگاه شما به مسائل اتفاق می‌افتد؛ بنابراین استخدام یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا از لنز دیگری به موضوع نگاه کرده و از همین طریق مزیت کسب کنید. ازآنجایی‌که معمولاً قراردادهای مشاوره، نیمه‌وقت و پروژه‌ای هستند، لذا چنین رویکردی می‌تواند برای سازمان بسیار مثمر ثمر باشد.

یک مشاور مدیریت به مدیریت تغییر و کاهش مقاومت نسبت به آن کمک می‌کند:

مشاوران مدیریت در ایجاد تغییر در سازمان‌ها متخصص هستند، بنابراین اگر شرکت شما با اختلافات داخلی در مورد تغییر و تحولات سازمانی روبرو است، استخدام یک مشاور می‌تواند تغییر را تا حد زیادی مدیریت کند. مشاوران می‌دانند که آن‌ها غالباً تحت فشار رفتار سیاسی قرار می‌گیرند و مقصر تغییرات غیرقابل‌انکاری مانند کاهش درآمدی و سایر اقدامات هزینه‌ای شناخته می‌شوند اما درعین‌حال مشاوران مدیریت می‌دانند در چنین شرایطی چطور باید رفتار کرد.

با کمک یک مشاور مدیریت می‌توانید بهترین شیوه انجام کار را یاد گرفته و آن را پیاده‌سازی کنید:

مشاوران مدیریت غالباً متخصصان برجسته‌ای در زمینه کاری خودشان هستند. آن‌ها نه تنها تخصص علمی و نظری کافی دارند، بلکه برای اجرای تغییر نیز مستقیماً با شرکت‌های پیشرو کار کرده‌اند. اگر می‌خواهید در زمینه‌هایی مانند فناوری اطلاعات و مدیریت اجرایی بهترین روش‌ها را داشته باشید، مشاوران مدیریت بهترین منبع در دسترس هستند. در واقع دیگر لازم نیست که چرخ را از اول اختراع کنید.

مشاور مدیریت می‌تواند خلاقیت را به سازمانتان تزریق کند:

 مشاوران مدیریت چشم‌انداز جدیدی در مورد کسب‌وکار شما دارند بنابراین حضور فردی که علاوه بر تخصص دارای خلاقیت و ابتکار عمل هم هست می‌تواند کمک شایانی به کسب‌وکارها بکند. بعضی اوقات صاحبان کسب‌وکار دچار نزدیک‌بینی می‌شوند و چون در بستر سازمان قرار دارند ممکن است نتوانند با نگاهی بی‌طرف و البته همه‌جانبه به مسائل بیندیشند اما یک مشاور مدیریت می‌توانند بینش ارزشمندی را تقویت کند که باعث تقویت تفکر خلاق درونی شما هم بشود.

مشاور مدیریت می‌تواند در نقش یک معلم هم ظاهر شود:

می‌توانید یک مشاور مدیریت را استخدام کنید تا دانش خود را در مورد تقریباً هر چیزی به اشتراک بگذارد. مشاوران معلم متولد می‌شوند، بنابراین آن‌ها یک انتخاب هوشمندانه برای برگزاری دوره‌های آموزشی یا ارائه یک روزه تقریباً در هر زمینه‌ای هستند. یک مشاور مدیریت خوب نظریه و عمل را با هم مخلوط می‌کند و این موضوع می‌تواند ارزش بالایی را برای شرکت به ارمغان آورد.

بدیهی است که خدمات مشاوره مدیریت گران باشد. نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است شما باید با دقت هزینه‌ها و مزایای حضور یک مشاور حرفه‌ای مدیریت را وزن کنید. فقط شما هستید که نیازهای خاص بنگاه خود را می‌دانید، اما به هر حال این شانس برای شما وجود دارد که مشاور مدیریت بتواند نیازها و سؤالات شما به راه‌حل‌های بسیار سودمند تبدیل کند.

گردآورنده: مارال مختارزاده

مشائ

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *