گزارش قدرت تنوع‌بخشی و راهبری در ایران

تنوع‌بخشی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به ویژه پس از پیدایش شرکت‌های چندکسب‌وکاره و گسترش دامنه فعالیت‌های بنگاه‌های تجاری به حوزه‌های مختلف هم در عرصه دانشگاهی و هم در فضای کسب‌وکار مورد توجه قرار گرفته است.

به طور مشخص، پرسش پیش روی مدیران و محققان این بوده است که تنوع‌بخشی از طریق انتخاب گزینه‌های استراتژیک مانند تنوع همگون، تنوع ناهمگون، ورود به کسب‌وکارهای بالادستی و پایین‌دستی یا به واسطه گسترش دامنه افقی کسب‌وکارها چه تاثیری روی بازده شرکت خواهد داشت. این پرسش در اقتصادهای توسعه‌یافته از ابتدای دهه پنجاه میلادی در کانون توجه قرار گرفته است و پاسخ‌های مختلف و گاه متضاد برای آن ارائه شده است.

در سالیان اخیر شدت یافتن روند پیدایش شرکت‌های چندکسب‌وکاره در ایران و افزایش تمایل مدیران برای متنوع‌ساختن دامنه فعالیت‌های‌شان سبب اهمیت بیش از پیش این پرسش در فضای کسب‌وکار کشور شده است. نگاهی به تجربه‌های جهانی این نکته را برجسته می‌کند که پرسش از رابطه تنوع‌بخشی و بازده، درک بهتری را از فضای کسب‌وکار فراهم می‌کند و این مسئله مدیران شرکت‌ها را در تصمیم‌گیری برای متنوع کردن حوزه‌های فعالیت و انتخاب الگوی رشد بهینه کمک می‌کند. از سوی دیگر، رصد الگوی رشد و اداره شرکت‌ها درس‌آموخته‌های ارزشمندی هم در توسعه دانش استراتژی دارد.

مرکز مطالعات استراتژیک آریانا، وابسته به گروه پژوهشی صنعتی آریانا، در مطالعه‌ای با عنوان قدرت تنوع‌بخشی و راهبری در صد و پنجاه شرکت بزرگ ایران تلاش کرده تا فضای کسب‌وکار کشور را از دو منظر تنوع‌بخشی و راهبری (تاثیرگذاری روی مدیریت) مورد بررسی قرار دهد. تجربه آریانا از ارائه خدمات مشاوره مدیریت و استراتژی به تعداد زیادی از شرکت‌های چندکسب‌وکاره از جمله گروه ماه‌تاب، سنگ آهن گل‌گهر، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، سرمایه‌گذاری صنعت نفت و موسسه جهاد تحقیقات گویای اهمیت و نیاز به چنین مطالعاتی درباره شرایط بازار است.

یافته‌های این مطالعه که در پائیز ۱۳۹۴ به انجام رسیده و برای نخستین بار در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت ارائه شده است، نشان می‌دهد تنوع‌بخشی به حوزه‌های کسب‌وکار تاثیر منفی روی بازده و خلق ارزش دارد و شرکت‌های تک کسب‌وکاره نسبت به شرکت‌های چندکسب‌وکاره توانسته‌اند بازده بیشتری از فعالیت‌های خود به دست آورند. به علاوه، مشاهدات تجربی نشان می‌دهد راهبری بخش خصوصی عموماً با بازده بالاتری همراه بوده است. برای مطالعه دقیق‌تر گزارش قدرت تنوع‌بخشی و راهبری در صد و پنجاه شرکت بزرگ ایران و بررسی جزئیات یافته‌های مرکز مطالعات استراتژیک آریانا می‌توانید فایل کامل گزارش را دانلود کنید.

+ گزارش قدرت تنوع‌بخشی و راهبری در صد و پنجاه شرکت بزرگ ایران

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *