کارآفرینان موفق چگونه عمل می‌کنند؟

blank

کارآفرینی مسیری چالش‌برانگیز و البته پرطرفدار است. شما فکر می‌کنید از پس آن بر خواهید آمد؟ چه چیزی به ما توانایی می‌دهد تا از طریق شکست‌هایمان رشد کنیم؟‌ زمانی که همه چیز دشوار است، چه چیزی روحیه شما را تقویت کرده و به ادامه راه مشتاقتان می‌کند تا در نهایت به موفقیت دست یابید؟ اگرچه تحقیقات در مورد ابعاد روان‌شناسانه کارآفرینی، بیانگر این هستند که ویژگی‌های منفرد شخصیتی نمی‌تواند موفقیت کارآفرینان را تضمین کند، اما در این مقاله سعی می‌شود به هشت ویژگی مشترک در کارآفرینان موفق اشاره گردد.

 کنجکاوی:

کنجکاوی در بین کارآفرینان موفق بسیار شایع است. ذهن خود را فعال کنید، نسبت به محیط اطرافتان حساس و هوشیار باشید و سعی کنید متوجه شوید که جهان اطرافتان در چه وضعیتی قرار دارد. این موضوع توانایی شما را برای دیدن چیزهای تازه و چشم اندازهای جدید تقویت می‌کند. به این فکر کنید که از دستاوردها و موفقیت‌های دیگران، چه درسی می‌توان آموخت. یک کارآفرین موفق، دائم به دنبال جواب سؤالات خود است، در مورد رقابت تحقیق می‌کند، به دنبال راه‌های جدیدی برای انجام امور است و به محیط اطرافش به عنوان منبع الهامی برای خلق ارزش می‌نگرد.

  تعهد:

همان‌طور که اشتیاق، می‌تواند موجب شود تا کسب‌وکاری راه بیندازید، تعهد نیز موتور محرکه‌ای برای ادامه مسیرتان است و موجب می‌شود در برابر مشکلاتی که انتظار شما را می‌کشند، مقاومت کنید. توانایی استقامت در برابر ناکامی‌ها و اجتناب از ناامیدی، بخش اساسیِ ذهنیت هر کارآفرینی است. کارآفرینان موفق می‌دانند که چطور از شکست‌هایشان درس بگیرند و در عین حال، عزت‌نفس خود را نیز از دست ندهند خودتان را با خود مقایسه کنید، ببینید نسبت به دیروز چقدر برای طی کردن این مسیر آماده هستید؟ نتیجه این کار، حصول انگیزه برای ادامه مسیر است.

blank

 خوش‌بینی:

با وجود چالش‌هایی که وجود دارد، کارآفرینان موفق به آینده امیدوارند. خوش‌بینی در مورد یک وضعیت، بدین معنی است که فرد از نزدیک شدن به آن موقعیت واهمه‌ای نداشته و نسبت به نتیجه امیدوار باشد. اگر مشکلی به وجود آید، خوش‌بینی موجب می‌شود تا کارآفرین، آن را به عنوان فرصتی برای یادگیری قلمداد کند. نکته مهم ضرورت افزایش اعتمادبه‌نفس است. سعی کنید از تجربه ناکامی‌های گذشته، برای توسعه و اصلاح ایده فعلی‌تان استفاده کنید. کارآفرینان خوش‌بین ایمان دارند که برای هر مشکلی، راه‌حلی وجود دارد.

  انعطاف‌پذیری:

اگر کارآفرین هستید، انتظار یک زندگی روتین و بی‌دردسر را نداشته باشید. فرایند کارآفرینی سراسر چالش و اتفاقات غیرمنتظره است که البته تنها راه غلبه بر آن‌ها، انعطاف‌پذیری است. برای ایجاد انعطاف‌پذیری و چابکی در کسب‌وکارتان، سعی کنید رویکردی انتقادی برای ساختار حل مسئله داشته باشید. افکارتان را در دفتری ثبت کنید، چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه هستید را لیست کرده و حتی نقاط ضعف و موانعی که مانع پیشرفت شما می‌شوند را فهرست کنید. از خود بپرسید: «چه چیزی را باید یاد بگیرم؟». ایده‌هایتان را بنویسید و به آن‌ها جامه عمل بپوشانید. نکته مهم اینکه برای اجراسازی هر کدام از این ایده‌ها، محدودیت زمانی در نظر بگیرید.

 حیطه کنترل درونی:

کارآفرینان موفق توسط یک نیروی داخلی،خودکنترلی دارند و نیاز ذاتی‌شان برای کنترل سرنوشت، قابل انکار نیست. آن‌ها خود را مسبب تمامی موفقیت‌ها و ناکامی‌هایشان می‌دانند و به نتایج حاصل از کارهایشان اعتقاد دارند. این بدان معنی است که مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهند را می‌پذیرند، تنها در این صورت است که می‌توان رویاها را تحقق بخشید و به آن‌ها جامه عمل پوشاند.

 رهبری:

به عنوان یک کارآفرین اثربخش، باید بتوانید تیم خود را هدایت کنید، به آن‌ها انگیزه دهید، آن‌ها را تقویت کنید و چتر حمایتی خود را بر سر آنان بگسترانید. اینکه بتوانید چشم‌اندازتان را به‌گونه‌ای الهام‌بخش بیان کنید، بسیار مهم است. با توسعه تیم و مشارکت افراد در بستر کار گروهی، کارآفرینان فرصت بیشتری برای تحقق اهداف و چشم اندازهای پیش رویشان دارند.

 ارتباطات:

اگر فکر می‌کنید این مسیر را باید به تنهایی طی کنید، متأسفانه محکوم به شکست هستید. کارآفرینان باید از غار تنهایی که اغلب خودشان آن را ایجاد می‌کنند، خارج شوند. شبکه‌ای ایجاد کنید و افرادی را که به تحقق ایده‌هایتان کمک می‌کنند، گرد خود جمع آورید. سعی کنید میان خود و شبکه اطرافتان ارتباط عاطفی ایجاد کنید و برای انگیزه بخشی به آن‌ها از مشوق‌های مالی هم بهره بگیرید.

 احترام به خود:

تا آنجا که می‌توانید مراقب سلامت روح و جسمتان باشید و این موضوع را پایه و اساس فعالیت‌های روزمره‌تان بدانید. به یاد داشته باشید این کسب‌وکار برای ادامه یافتن به شما نیاز دارد. سعی کنید خواب کافی، ورزش و رژیم غذایی مناسب را همواره مدنظر داشته باشید.

در نهایت اینکه، کارآفرینان جهان را به‌گونه‌ای متفاوت از دیگران درک می‌کنند. به دنبال پرورش و رشد خود باشید، آگاهی‌تان را افزایش داده و پیگیر تحقق ایده‌هایتان باشید.

مترجم: مارال مختارزاده

منبع: investsouthwest.org

blank

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *