چگونه می‌توانید رشد کنید و به جایگاه مدیرعاملی برسید؟

مدیرعامل

داشتن یک نقش مدیریت کارکردی، مستقیم‌ترین راه برای تبدیل‌شدن به یک مدیرعامل نیست. کمتر از ۱۵ درصد از مدیران اجرایی در مجموعه داده‌های موردمطالعه شرکت مشاوره مدیریت مک کنزی، پس از شغل‌هایی با عناوین عملیاتی مانند مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد بازاریابی، مدیر ارشد استراتژی، مدیر ارشد فن‌آوری یا مشاور عمومی، به مدیرعاملی تغییر سمت داده‌اند. تقریباً همه مدیران عامل قبلاً در شرکت‌های دیگری رهبر، مدیرعامل یا عضو هیئت‌مدیره بوده‌اند.

این موضوع زمانی بیشتر اهمیت می‌یابد که مدیران عملیاتی در هسته کسب‌وکار قرار می‌گیرند و باید از طریق تخصص خود با چالش‌های اساسی سازمان روبه‌رو شوند. البته در سازمان‌هایی که در حین تجربه یک تغییر عمده دیجیتالی هستند، انتصاب یک مدیر ارشد فناوری به عنوان مدیرعامل می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد یا درصورتی‌که سازمانی نیازمند بازنگری مجدد در پرتفوی و نمونه کالاهای خود باشد، مدیرعاملی که تخصص بازاریابی دارد می‌تواند اثربخش عمل کند. به‌طور مشابه، شرکت‌هایی که طرح رشد اقتصادی خود را بر اساس ادغام و تملیک یا تلاش برای کاهش هزینه‌ها بنا می‌گذارند، اغلب به مدیران مالی نیاز دارند. بر اساس تحقیقات مک کنزی، بیش از ۷۰ درصد از مدیران مالی وقتی در نقش مدیرعامل شرکت قرار می‌گیرند، متعهد به کاهش هزینه‌ها یا ابتکاراتی در حوزه ادغام و تملیک می‌شوند.

صرف‌نظر از تخصص‌هایی که به این‌گونه مدیران نسبت داده می‌شود، مدیرعاملانی که سابقه مدیریت عملیاتی دارند، از چالش‌های مشترکی برخوردار هستند. برای درک چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی این دسته از مدیران عامل، شرکت مک‌کنزی مجموعه داده‌ای از ۵۹۹ مدیرعامل را مورد بررسی قرار داده است. در این مطالعه، مدیران مالی دو سوم از مدیران ارشد در دوایر کارکردی مختلف را تشکیل می‌دهند. تجربه ثابت می‌کند مسائلی که یک مدیر مالی در مقام مدیرعامل با انها مواجه است، بسیار شبیه مسائل دیگر مدیران دوایر کارکردی است.

گسترش پایگاه رهبری:

عدم تجربه مدیریت عمومی چالشی برای همه مدیران ارشد در دوایر کارکردی مختلف است. تقریباً سه‌چهارم مدیرعاملانی که سابقه مدیریت مالی در مطالعه شرکت مک‌کنزی را داشتند، این کمبود تجربه را با صرف زمان در خارج از حوزه کارکردی و عملیاتی جبران می‌کنند. گاهی اوقات کسب تجربه از برعهده گرفتن نقش‌های صف امکان‌پذیر می‌شود؛ این مدیران مهارت‌های خود را با در نظر گرفتن نقش‌هایی در زمینه استراتژی یا با پیوستن به هیئت‌مدیره شرکت‌های دیگر بهبود می‌دهند. کسب تجربیات بیشتر در حوزه مدیریت سازمان به حضور در تیم هیئت‌مدیره و انتخاب مدیرعامل کمک می‌کند. همچنین مدیران مالی با استفاده از چنین تجربیاتی می‌توانند هنگام مواجهه با مسائل چالشی راحت‌تر تصمیم‌گیری کنند.

بیش از ۹۰ درصد مدیران مالی که به مدیرعاملی منصوب شده‌اند، از داخل سازمان انتخاب شده‌اند. آگاهی عمیق از شخصیت‌ها و فرهنگ‌سازمانی می‌تواند به مدیرعامل جدید انگیزه دهد تا بتواند چشم‌انداز شرکت را به خوبی برای کارمندان بیان کند. در چنین شرایطی نیازمند بازنگری در روابط میان مدیران عملیاتی و وظیفه‌ای سابق در تیم مدیریتی هستیم. این افراد از منظر شغلی همتای هم بودند و حتی ممکن است چندین نفر انها کاندیدای پست مدیرعاملی در سازمان شده باشند. نکته قابل‌توجه این است که حدود سه چهارم مدیران مالی که مدیرعامل شده‌اند، در عرض دو سال تیم مدیریتی خود را تغییر داده‌اند.

ایجاد نقاط قوت

مدیران مالی مجموعه‌ای از نقاط قوت مختص به خودشان را دارند که می‌تواند بر عهده گرفتن نقش مدیرعاملی را برای آن‌ها تسهیل و اثربخش کند. چنین مدیرانی در توسعه راهکارهای دقیق، درک عمیق‌تر از محرک‌های خلق ارزش در کسب‌وکار و ارتباط با سرمایه‌گذاران بهتر عمل می‌کنند. تجربه مدیران مالی در بودجه‌بندی و پیش‌بینی بر مبنای مهارتشان در تجزیه‌وتحلیل‌های عینی، یکی از مهارت‌هایی است که این مدیران با خود به جایگاه مدیرعاملی می‌آورند. به‌عنوان‌مثال، اشخاصی که سابقه مدیریت مالی دارند و سپس در جایگاه مدیرعاملی قرار می‌گیرند، تقریباً دو برابر بیشتر از مدیرعامل‌های معمولی در دو سال اول فعالیت خود دست به بازنگری استراتژیک در سازمان می‌زنند. (شکل ۱)

مدیرعامل

ماهیت نقش مدیران مالی موجب ایجاد تجربه و مهارت‌هایی می‌شود که در تخصیص سرمایه جهت حمایت از استراتژی‌های سازمان مؤثر هستند. تحقیقات مک کنزی هم نشان می‌دهد که همین موضوع کلید پیشرفت است. تخصیص اثربخش منابع به این نیاز دارد که مدیران عامل و تیم‌های مدیریتی دیدگاه دقیقی از جذابیت خطوط مختلف کسب‌وکار و مشتریان داشته باشند. همچنین ممکن است که مدیران در تصمیمات خود درگیر تعصبات شوند و از این طریق بسیاری از تصمیمات مرتبط با تخصیص منابع تحریف شود یا با ارزیابی پروژه‌ها از طریق مجموعه‌ای از معیارهای مشترک، از دستیابی به فرصت‌های مالی جسورانه جلوگیری شود. تجربه‌های مدیران مالی موجب پیشبرد برنامه‌ریزی‌ها و مطابقت انها با وظایف سازمانی می‌شود.

رشد آهسته‌تر، افزایش فشار هزینه و چالش‌های مدل کسب‌وکار که ناشی از ظهور نقش‌آفرینان دیجیتالی است، مهارت‌های مالی را به امتیاز بزرگی برای بر عهده گرفتن نقش مدیرعاملی تبدیل کرده است. توانایی‌های تحلیلی که قبلاً برای انجام وظایف مالی مهم بودند، اکنون برای همه رهبران ارشد اولویت دارند. مدیران دوایر کارکردی مختلف که خواهان صندلی مدیرعاملی هستند، باید فرصت‌هایی برای نشان دادن قدرت تحلیل، استفاده از تخصص خود و افزایش قابلیت رهبری‌شان داشته باشند.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

مدیرعامل

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *