چگونه ممکن است به طور ناخودآگاه کسب‌وکارتان را نابود کنید؟

ذهنیت کارآفرینی

اداره یک کسب‌وکار نوپا به اندازه کافی سخت است و آمار هم به خوبی این گفته را تصدیق می‌کند. بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط اداره کسب‌وکارهای کوچک، نیمی از کل استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در پنج سال اول فعالیتشان شکست می‌خورند. کسب‌وکارهای جدید با خطرات نقدینگی و تهدیدهای بازار قرین هستند. فرقی هم نمی‌کند که تازه کسب‌وکارتان را راه انداخته‌اید یا مدتی است در این بستر فعالیت می‌کنید، به‌هرحال چالش‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد اما اگر خودتان شدت این چالش‌ها را بیشتر کنید چه می‌شود؟ واقعیت این است که شما ممکن است بدون اینکه متوجه باشید، کسب‌وکارتان را به باد فنا دهید و البته اصلی‌ترین علت این موضوع به ذهنیت کارآفرینی شما به عنوان صاحب کسب‌وکار برمی‌گردد. در ادامه به مشکلات و گرفتاری‌هایی اشاره می‌شود که توسط خودتان گریبان کسب‌وکار را خواهد گرفت:

شما از شکست می‌ترسید:

جهان سریع‌تر از همیشه تغییر می‌کند. شاید این وضعیت بسیار انتزاعی به نظر برسد اما واقعی‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. به سرعتی که فناوری در ۲۰ سال گذشته تجربه کرده است فکر کنید. طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه سینگولاریتی انجام شده است، سرعت تکنولوژی هر سال نسبت به سال قبل شتاب بیشتری می‌گیرد. رشد فناوری در سال ۲۰۱۹ حتی سریع‌تر از سال ۲۰۱۸ نیز اعلام شده است. ۷۵ سال طول کشید تا تلفن‌های ثابت به ۵۰ میلیون کاربر برسند. این فرایند برای تلفن‌های همراه تنها ۱۲ سال زمان برد. امروزه برخی از اپلیکیشن‌های موبایل تنها در ۱۹ روز بیش از ۵۰ میلیون کاربر را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کنند.

در دنیای تحت فشار امروز، سازمان‌ها نمی‌توانند از سرعتی آهسته و چشم‌اندازی محافظه‌کارانه برخوردار باشند. هنگامی‌که همه چیز در اطراف شما با سرعت نور در حال حرکت است، یک تیم رهبری با ریسک‌پذیری و واکنش‌پذیری کم، به سرعت از صحنه بازی کنار خواهد رفت.

بعضی اوقات ما مجبوریم که تغییر را در پیش بگیریم. حتی محافظه‌کارترین کسب‌وکارها هم گاهی از ریسک‌های منطقی خود سود برده‌اند. برای مثال سیتی بانک را در نظر بگیرید. در اواخر دهه ۹۰، هیچ بانکی نمی‌توانست از رقبای خود پیشی بگیرد. سیتی بانک تصمیم گرفت تا رویکردی متفاوت را در تبلیغاتش به کار بگیرد که شعار آن ایجاد زندگی متعادل‌تر و رساندن این پیام به مخاطب بود که پول همه‌چیز نیست و البته این پیامی غیرمعمول برای تبلیغات یک بانک تجاری است. این امر فروش چندانی را به همراه داشت، همان‌طور که مطالعه موردی دانشگاه هاروارد هم نشان می‌دهد، چنین تبلیغاتی علاوه بر افزایش آگاهی از برند، ترافیک ورودی به کسب‌وکار را نیز افزایش می‌دهد زیرا اعتماد مخاطب را جلب می‌کند. تغییر به‌هرحال اتفاق می‌افتد پس سعی نکنید از آن جلوگیری کنید. آغوشتان همواره به تغییر باز باشد. به یاد داشته باشید کسب‌وکاری که خطر نمی‌کند، محکوم به مرگ خواهد بود.

شما به محدودیت‌های ذهنیتان دامن می‌زنید:

بعضی اوقات ما خودمان را از قبل از اینکه درهای شانس به رویمان بسته شود از فرصت‌ها محروم می‌کنیم. این موضوع به خصوص در افرادی که به طور طبیعی مضطرب هستند، بیشتر نمود دارد اما به‌هرحال همه افراد حداقل یک‌بار چنین مشکلی را تجربه کرده‌اند. این عامل می‌تواند اثرات جدی بر شناخت مخاطب از محصول و خدمت شما داشته باشد و در نهایت می‌تواند کسب‌وکارتان را از رشد مؤثر بازدارد.

همه ما چه مثبت چه منفی الگوهای فکری مختص به خودمان را داریم که بر نحوه جهان‌بینی ما تأثیر می‌گذارد. اگر ما به نوعی جهان‌بینی منفی ایجاد کرده‌ایم، یا به خود میگوییم که این مسیر برایمان دست‌نیافتنی است باید باور کنید که قطعاً همین خواهد شد زیرا مغز شما اطلاعات این حوزه را بهتر و بیشتر تجزیه‌وتحلیل خواهد کرد.

یکی از روانشناسان حوزه رفتارشناسی که به کارآفرینان (و کسب‌وکار آن‌ها) کمک می‌کند تا موانع ذهنی را که برای خودشان ایجاد می‌کنند برطرف کنند، دراین‌باره اذعان دارد: “مدل ذهنی و نحوه تفکر افراد به حوزه‌های دیگر زندگی انها هم سرایت می‌کند.” افراد معمولاً این ایده را در ذهن خود می‌پرورانند که به اندازه کافی خوب نیستند. سپس هر وقت قصد دارند تا فعالیتی را آغاز کنند، این تفکر تقویت می‌شود که اگر نتیجه عالی و مورد انتظار انها را در پی نداشت چه می‌شود؟ نتیجه این است که انها هرگز اقدام نمی‌کنند حال آنکه اگر این فعالیت را عملی می‌کردند می‌توانستند موفقیت بزرگی را کسب کنند. برای مثال شاید غرور یا کمال طلبی بتواند برایتان مشکل‌ساز باشد، اما محدودیت‌های ذهنی شما در مورد این عوامل، شدت زیان انها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که ذهنیت کارآفرینی شما از این موارد جلوگیری خواهد کرد.

مدیرعاملان برتر

شما دوست دارید همه چیز را به تنهایی انجام دهید:

وقتی صحبت از کسب‌وکارتان می‌شود، قطعاً شما اولین کسی هستید که می‌داند چگونه باید کارها را انجام دهد. شما اولین کسی بوده‌اید که از ابتدا پا به پای کسب‌وکار پیش رفته‌اید و تا به امروز نیز هر روز برای آن زمان گذاشته‌اید؛ اما این دلیل نمی‌شود که تصور کنید اگر چیزی درست پیش نرود، پایان جهان خواهد بود. شما باید این ذهنیت را رها کنید و اجاره دهید پتانسیل افراد در کسب‌وکارتان نمود داشته باشد. بگذارید مشتریان کسب‌وکار را با چیزی فراتر از شخص شما بشناسند و اگر هم اشتباهی رخ داد افراد از آن یاد بگیرند و این چرخه یادگیری روزبه‌روز بیشتر از قبل توسعه یابد.

باور کنید یا نه این نگرش می‌تواند برای کسب‌وکارتان کاملاً مضر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۶ درصد از کسب‌وکارها نگران مهارت افرادی هستند که به آنان تفویض اختیار می‌شود. تفویض اختیار فرایندی اجتناب‌ناپذیر است. به عنوان مالک یا مؤسس کسب‌وکار با دفن کردن خود زیر تلی از کارهای ساده و پیچیده هرگز نمی‌توانید موفق شوید و البته دیگر ذهنیتتان اجازه نمی‌دهد به کسی اعتماد کرده و کارها را به دیگران واگذار کنید و این موضوع بسیار خطرناک است.

همان‌طور که یکی از مطالعات گالوپ نشان می‌دهد، کسب‌وکارهایی که از تفویض اختیار استفاده می‌کنند، رشد سریع‌تری را تجربه کرده و البته درامد بیشتری کسب می‌کنند. ممکن است افراد دیگر دقیقاً کاری را که شما انجام می‌دهند انجام ندهند، اما این بخشی از ریسکی است که شما هنگام تحویل بخش‌هایی از کارتان به دیگران متحمل می‌شوید. واگذاری کارهای معمول به دیگران باعث می‌شود تا برای کارهای مهم‌تر زمان و تمرکز کافی را داشته باشید.

واقعیت این است که اداره کسب‌وکار با چنین موانعی کار را بسیار سخت‌تر از حالت عادی می‌کند. آیا با وجود این موانع و مشکلات در مسیر درستی حرکت می‌کنید؟ اگر پاسختان مثبت است امروز وقت آن رسیده تا این روند را متوقف کنید و مطمئن باشید با اصلاح این موارد سرعت بسیار بیشتر و بهره‌وری بسیار بالاتری خواهید داشت.

منبع: entrepreneur

مترجم: مارال مختارزاده

ذهنیت کارآفرینی

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *