چگونه رویکرد چابک را بهتر به‌کار بگیریم؟

چابکی

رویکرد چابک مفهومی نو برای سازمان‌هایی است که به دنبال کسب ارزش در محیط نامطمئن و به سرعت در حال تغییر بازار هستند. با وجود مزایایی که چابکی به همراه دارد، گاهی این سؤال مطرح می‌شود که نقطه‌ضعف‌ها و کاستی‌های مفهومی چابکی چیست؟‌

به عنوان یک فلسفه و روش، چابکی دارای چند نقطه‌ضعف است. باید توجه داشته باشیم که اگر رویکرد چابک را با منطق صحیح، در جای مناسب و به شیوه درست اعمال کنیم، تأثیر فوق‌العاده‌ای به همراه خواهد داشت، اما استفاده نادرست از آن می‌تواند باعث اختلال و کاهش بهره‌وری شود.

اولاً اجرای درست چابکی کار دشواری است. به‌طورمعمول، چابکی شامل روش‌های کاری جدید است که با آنچه قبل از این انجام شده است، تفاوت دارد بنابراین احتمال دارد که در این مسیر جدید سردرگم شوید. نقاط ضعف این فلسفه عبارت‌اند از:

 کپی کاری و تقلید کورکورانه

اصول رویکرد چابک جهانی هستند، اما کاربرد آن‌ها بسته به فعالیت مورد نظر متفاوت است (به‌عنوان‌مثال، توسعه محصول در مقابل عملیات فروش). تقلید از دیگران بدون داشتن چشم‌انداز روشن و درک عمیق از فرایند چابکی می‌تواند موجب آسیب جدی شود.

 چابکی ناقص

این مورد زمانی رخ می‌دهد که چابکی فقط در بخشی از زنجیره ارزش اجرایی شده و بقیه موارد را شامل نمی‌شود. برای مثال، اقدام به توسعه محصول چابک بر اساس رویکرد سنتی ورود به بازار. در حالیکه برای دستیابی به مزایای کامل، چابکی باید به صورت کامل مورد توجه قرار گیرد.

چابکی سازمانی

 وجود ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ناکافی

رویکرد چابک زمانی موفق می‌شود که افراد – از جمله رهبران – دارای مجموعه‌ای مناسب از مهارت‌ها و ذهنیت‌ها، مانند توانایی‌های کارآفرینانه باشند. این مهارت‌ها در اغلب موارد نیاز به تقویت دارند.

 تمرکز نابه‌جا بر عملکرد

گاهی اوقات خود مدیریتی به مجوزی برای تیم‌های چابک تبدیل می‌شود تا برنامه‌ریزی، گزارش دهی و ارائه نتایج را متوقف کنند. با این حال، توجه داشته باشید که فرایند چابکی اگر نیازمند نظم بیشتری از موارد معمول نداشته باشد، کمتر از آن هم نیست.

 سوءنگری

تیم‌های توسعه یافته برای فرایند چابکی باید به طور مداوم بین ویژگی‌های جدید و بهینه‌سازی نرم‌افزارهای موجود برای جلوگیری از تصمیمات نادرست فنی تصمیم‌گیری کنند. اگر این مسئله مدیریت نشود، چابکی، به سوی ویژگی‌های جدید به هزینه کیفیت بلندمدت سوگیری پیدا می‌کند.

ثانیاً، اتخاذ روشی چابک به طوری که پتانسیل ارزش را کاملاً بالفعل سازد، نیازمند سرمایه‌گذاری استراتژیک قابل‌توجهی است. در حالیکه تغییرات ساختاری و فرآیندی قابل توجه هستند، هزینه‌ها اغلب به افراد و ابزار مربوط می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های اصلی در این مسیر عبارت‌اند از:

 از دست دادن بهره‌وری در طی منحنی یادگیری

نخستین پروژه‌هایی که با رویکرد چابک به انجام می‌رسند، کاهش بهره‌وری (به طور متوسط ۱۴ درصد) را نشان می‌دهند؛ اما هنگامی‌که تیم‌های چابک منحنی یادگیری را در دست می‌گیرند، بهره‌وری افزایش می‌یابد (میانگین ۲۷ درصد در مقابل تیم‌های سنتی).

نیاز به صرف زمان توسط رهبر

چابکی اصولی را تغییر می‌دهد و از این طریق نشان می‌دهد سازمان چگونه باید پیش رفته و هدایت شود. به ویژه هنگامی که در مقیاس‌های بزرگ‌تر انجام می‌شود. رهبری ارشد باید زمان کافی برای توسعه مدل چابک و حمایت از کاربرد آن (مثلاً ارتباطات، نقش مدل‌سازی رفتارهای چابک جدید) صرف کند.

از دست دادن بالقوه کارکنان کلیدی

چابکی به طور اجتناب‌ناپذیری وضعیت موجود را مختل می‌کند و نیاز به سازگاری قابل‌ملاحظه‌ای از کارکنان، به ویژه مدیران میانی دارد؛ بنابراین باید آمادگی داشته باشید تا کارکنانی که می‌خواهند از قطار چابکی پیاده شوند را از دست بدهید.

سیستم‌های و استراتژی‌های مدیریت استعداد جدید

این دسته از سخت‌ترین جنبه‌ها به شمار می‌رود و اغلب نیاز به سرمایه‌گذاری‌های شگفت‌انگیزی برای مدیریت استعداد و سیستم‌های منابع انسانی دارد. این موضوع می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توانمندسازی، ارتقاء نام تجاری و پیشنهادات ارزش برای جذب استعدادهای مناسب، تغییر روش‌های جبران خدمات و تجدیدنظر در مسیرهای شغلی و مدیریت عملکرد فردی باشد.

بهبود زیرساخت‌های فناوری

شرکت‌های وابسته به فناوری باید زمان و منابعشان را برای به‌کارگیری رویکرد چابک سرمایه‌گذاری کنند، به‌عنوان‌مثال، کاهش بدهی‌های فنی و خودکار سازی مراحل فرآیند مانند آزمایش از این دست هستند. در کوتاه مدت، این هزینه‌ها منابع را برای توسعه ویژگی‌های جدید کاهش می‌دهد.

استخدام ظرفیت‌های موقتی

یک راه مطمئن برای شکست در فرایند چابکی این است که بدون افرادی که این موضوع را درک کنند و از آن چیزی بدانند، کار را شروع کنید. افرادی با این قابلیت‌ها اغلب همیشه در داخل شرکت در دسترس نیستند و باید از طریق قراردادهای گران‌قیمت آن‌ها را به‌کار گرفت.

چابکی می‌تواند تأثیر بزرگی داشته باشد، اما فقط اگر به شیوه درست انجام شود. موفق‌ترین افراد در استفاده از فرایند چابکی کسانی هستند که یک استراتژی مشخص و دقیق را در نظر می‌گیرند و نسبت به سرمایه گذاریشان، انتظار بازده منطقی دارند.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

چابکی

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

کارخانه های موقتی

از دهه ۱۹۸۰ میلیون ها دلار بر روی اتوماسیون منعطف سرمایه‌گذاری شده است. اما ممکن است آن چیزی که به انغطاف‌پذیری نیاز داشته باشد، شرکت‌های‌مان…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *