چگونه ایده‌های خوب برای کسب‌وکار پیدا کنیم؟

مسلماً هر کاری با یک ایده و طرح اولیه شروع می‌شود. درواقع تمامی کسب‌وکارهای امروزی که به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند و یا حتی در ابعاد گسترده‌تر اختراعات و پژوهش‌های دانشمندان و مخترعان بزرگ در ابتدا با یک ایده آغاز به کار نمود‌ه‌اند. اما این تصور که ایده‌های پول‌ساز و موفق حاصل یک نشست چند ساعتی «توفان مغزی ایده یابی» بوده، کاملاً اشتباه است. ایده‌های خوب برای کسب‌وکار نامیده می‌شوند که با درک مخاطب خود در پی حل مشکل او باشد. برای یافتن چنین ایده‌هایی افراد موفق در این زمینه تکنیک‌ها و روش‌هایی را پیشنهاد داده‌اند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ایده‌های خوب

اهمیت داشتن ایده خوب برای کسب‌وکار

آمار نشان می‌دهد ۹۰ درصد کسب‌وکارهای نوپا شکست می‌خورند که دلیل اصلی آن نداشتن ایده خوب است. ایده‌ خوب علاوه بر کیفیت و جذابیت، به صورت بالقوه سودآور است‌.

در حقیقت ایده خوب شالوده و اولین فرمول شروع کسب‌وکار موفق و سودآور است. هر چه برای پیدا کردن آن انرژی و وقت صرف شود، به همان میزان درصد موفقیت کار بیشتر خواهد شد.

 ویژگی‌های ایده خوب برای کسب‌وکار

اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که اصولاً ایده خوب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. جواب این سؤال تا حدودی سخت است و نمی‌توان یک قانون کلی را عنوان کرد و بر اساس آن ایده‌ را مورد ارزیابی قرار داد.

ولی ایده خوب دارای یک سری شاخصه‌ها است که به شرح زیر هستند:

 ایده خوب معمولاً دارای بازار‌ هدف بزرگ است. البته گاهی برخی ایده‌ها در حاشیه و بازارهای کوچک هم جواب داده و موفق بوده‌اند. اما در حالت کلی ایده‌ای که مخاطب و مشتری زیادی داشته باشد، زودتر به نتیجه می‌رسد‌.

محصول نهایی ایده خوب دارای قیمتی مناسب و معقول در بازار هدف است. ایده‌هایی که برای تحقق نیاز به تجهیزات زیاد و سرمایه‌گذاری بالا هستند برای شروع کسب‌وکار موفق نبوده و اغلب شکست می‌خورند. همچنین اگر بتوان محصولی را تهیه و در بازار عرضه کرد که هزینه آن نسبت به سایر محصولات مشابه کمتر باشد، احتمال موفقیت کسب‌وکار بسیار بالا خواهد بود.

ایده خوب آسان بوده و به راحتی قابل بیان کردن است. برای شروع کسب‌وکار به دنبال ایده‌ای باید بود که توضیح و آموزش آن به دیگران به خصوص مشتریان آسان باشد و بتوان با چند جمله مختصر مزایای آن را شرح داد.

ایده‌های خوب
ایده‌های خوب

 ۶ تکنیک طلایی در یافتن ایده‌های خوب برای کسب‌وکار

همان طور که در بالا گفته شد، ایده خوب برای کسب‌وکار اهمیت فراوان داشته و ویژگی‌هایی دارد تا در فرآیند اجرا دچار شکست نشود‌. برای پیدا کردن چنین ایده‌های روش‌های مختلفی وجود دارد. همچنین برخی سایت‌ها و مراکز به معرفی تعداد زیادی ایده خوب برای کسب‌وکار می‌پردازند. اما چنانچه فرد خود به دنبال یافتن ایده خوب و بکر بوده و تمایلی به انجام دادن ایده‌های دیگران ندارد، می‌تواند از روش‌های زیر برای پیدا کردن آن استفاده نماید‌.

1. جستجو در بازارهای بزرگ

اولین تکنیک در پیدا کردن ایده‌ای خوب برای شروع کسب‌وکار جستجو در صنایع و بازارهای بزرگ است. زیرا صرف وقت و هزینه برای به ثمر رسیدن ایده‌ای که توانایی تبدیل به یک کسب‌وکار بزرگ را نداشته باشد، بی‌فایده است. همچنین در این راه باید به دنبال بازاری بود که رقبا در آن کمتر بوده و درواقع هنوز زیاد در مرکز توجه بقیه قرار نگرفته باشد.

 

2. یافتن مشکلات و نقاط ضعف بازار هدف

پس از یافتن بازار، برای پیدا کردن ایده باید زمانی را جهت مطالعه و بررسی بازار قرار داد‌ تا از این طریق مشکلات و نقاط ضعف احتمالی شرکت‌ها و دیگر رقبای شاغل در آنجا را فهمید. بدین منظور خواندن کتاب، مشاوره با متخصصان، گفتگو با مشتریان و کاربران و حتی کار کردن در محیط کسب‌وکار بسیار کمک کننده هستند.

 

3. ارائه راه حل فوری برای مشکل

زمانی که نقطه ضعف موجود در بازار به دست آمد، برای حل آن باید به دنبال راه حل بود‌. این که این راه حل تا چه اندازه درست بوده و موفقیت‌آمیز خواهد بود، اصلاً مهم نیست. در ادامه می‌توان با آزمون و خطا و برآورد هزینه‌ها به یک ایده‌ای خوب دست یافت.

 

4. بررسی دقیق دنیای اطراف

«چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.»به منظور پیدا کردن ایده‌ای خوب برای کسب‌وکار این مصرع زیبا از سهراب سپهری بسیار کارگشا است. امروزه زندگی ماشینی سبب شده که افراد مدام در حال دویدن و تند کار کردن باشند و از دور و بر خود غافل بمانند. با اندکی تأمل و نگرش به اطراف ایده‌های زیادی به فکر خواهد رسید که می‌توان برای شروع یک کسب‌وکار موفق از آن‌ها استفاده نمود.

 

5. تهیه چک لیستی از ایده‌های خام

در طی روزمره بسته به خلاقیت و پرورش هوش، انسان با تجزیه و تحلیل محیط و درگیر شدن با مسائل مختلف ایده‌هایی به ذهنش خطور می‌کند که معمولاً به آن‌ها اهمیت نداده و حتی گاهی به برخی از ایده‌ها می‌خندد.

اما یک تکنیک عالی برای پیدا کردن ایده‌های خوب برای کسب‌وکار یادداشت ایده‌ها و تهیه لیستی از آن‌ها و سپس مراجعه و بررسی تک‌تک ایده‌ها است. در این میان می‌توان با ارائه این چک لیست به افراد خبره و تبادل نظر با آن‌ها طوفان فکری ایجاد و به نتایج بهتری دست پیدا کرد‌.

 

6. مشاوره و همکاری با دیگران

همیشه گفته می‌شود یک دست صدا ندارد؛ پس ایده‌ای ناقص را با کمک و همکاری دیگران به یک ایده‌ای خوب برای کسب‌وکار تبدیل کرد. در این راه می‌توان از راهنمایی افراد متخصص در حوزه مورد نظر، دوستان، همکاران و حتی خانواده استفاده کرد.

ایده‌های خوب

جمع‌بندی

جهان پیرامون آن چنان گسترده و همواره رو به پیشرفت است که با نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر به آن ایده‌های فراوانی را برای شروع کسب‌وکاری موفق از خود بروز می‌دهد. لزوماً ایده خوب نیاز به سرمایه بالا و جستجوی زیاد ندارد و می‌توان با استفاده از تجربه افراد موفق و نیز درس گرفتن از اشتباهات کارآفرینان دیگر به آن‌ها دست یافت. همچنین ایده‌ای خوب است که علاوه بر تحقق رؤیاها و موفقیت فرد، دارای ارزش کارآفرینی برای جامعه نیز باشد‌. در مسیر یافتن ایده برای شروع تا اجرای موفقیت‌آمیز آن و رسیدن به بازده، چالش‌ها و مشکلاتی در سر راه وجود خواهد داشت که تلاش و امیدواری شرط پیروزی بر آن‌ها خواهد بود.

مقالات مرتبط

کارخانه های موقتی

از دهه ۱۹۸۰ میلیون ها دلار بر روی اتوماسیون منعطف سرمایه‌گذاری شده است. اما ممکن است آن چیزی که به انغطاف‌پذیری نیاز داشته باشد، شرکت‌های‌مان…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *