چرا وجود یک تحلیلگر مالی در هر استارتاپی مفید است؟

blank

این روزها راه انداختن استارتاپ طرفداران بسیاری دارد. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که هم‌اکنون دسترسی جهانی و ارزش نجومی بالایی در بازار دارند کار خود را با یک استارتاپ کوچک شروع کرده‌اند. تا حرف از استارتاپ به میان می‌آید، این تصویر جذاب به ذهن متبادر می‌شود که تعدادی جوان در یک فضای رنگ‌آمیزی شده با رنگ‌های روشن و شاد کار می‌کنند و در حال نوآوری‌های بی‌نظیر هستند. بااین‌حال، واقعیت راه‌اندازی یک استارتاپ بسیار سخت‌تر از این حرف‌ها است. به ازای هر فیس‌بوک یا دیجی‌کالا، صدها شرکت با کارکنان مستعد و ایده‌های درخشان وجود دارد که هر روزه شاهد از بین رفتن و شکست خوردنشان هستیم.

ازاین‌جهت، هنگامی که یک پروژه مهم در استارتاپی آغاز می‌شود، نکته مهم این است که بتوانید انتظارات مشتری، سرمایه‌گذار و جامعه را برآورده سازید. واقعیت این است که معیارهای موفقیت در افراد خارج از استارتاپ، بیشتر معطوف به شرایط اقتصادی فعلی و هر عنصر بالقوه مالی است که می‌تواند در راه موفقیت برای کسب‌وکار مددرسان باشد. ازآنجاکه بیشتر مفاهیم آموزش داده‌ شده در دوره CFA به مسائلی از قبیل استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای، روش‌های کمی، اقتصاد، گزارشگری و تحلیلگری مالی، امور مالی شرکت، سرمایه‌گذاری سهام، سرمایه‌گذاری‌های جایگزین و مدیریت پرتفوی و برنامه‌ریزی ثروت می‌پردازد، یک ایده بسیار خوب برای هر استارتاپی استفاده از تحلیلگران مالی دارای مدرک CFA به عنوان همکار یا مشاور است. علاوه بر این مقالات نشان می‌دهند که افرادی که دوره CFA را می‌گذرانند و به یک تحلیلگر خبره مالی تبدیل می‌شوند به‌طورمعمول نقش‌های زیر را بر عهده می‌گیرند:

  • مدیر اجرایی
  • مشاور مدیرعامل
  • مدیر سرمایه‌گذاری و مالی
  • مدیر ریسک
  • تحلیل‌گر داده‌های مالی

اما در این مقاله به چند دلیلی اشاره می‌شود که نشان می‌دهد چرا اضافه کردن یک تحلیلگر مالی به تیم استارتاپی، می‌تواند احتمال بقای کسب‌وکار را افزایش دهد:

حرفه‌ای‌گری

بازار پر از افرادی است که سعی دارند استارتاپ خود را از نقطه صفر شروع کنند. هر کس ایده جذاب یا داستان موفقیت الهام بخشی شنیده است، به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خودش است و معتقد است که می‌تواند به همان سطح ثروت و نفوذ برسد. ازاین‌رو، مهم است که سازمان خود را از نسبت به شرکت‌هایی که با شما رقابت می‌کنند، برجسته و متمایز سازید. داشتن یک تحلیلگر مالی در تیم استارتاپی، تصویری حرفه‌ای از کسب‌وکار به شما ارائه می‌دهد زیرا در این صورت است که واقعاً می‌دانید دارید چه کاری می‌کنید و به کدام سمت پیش می‌روید. تحلیلگری مالی یا CFA می‌تواند خدمات ارزشمند خود را با مدیریت ارتباطات با مشتریان و حتی یافتن مشتریان جدید از طریق شبکه حرفه‌ای ارائه دهد.

علاوه بر خدماتی که در بالا به انها اشاره شد، تحلیلگران مالی می‌توانند به شما برای تأمین مالی بهتر و آسان‌تر کمک کنند. اگر شما از CFA و تحلیلگری مالی استفاده کنید، سرمایه‌گذاران فرشته را بسیار آسان‌تر خواهید یافت و آن‌ها را متقاعد می‌کنید که منابعشان را با سازمان شما به اشتراک بگذارند. به غیر از داشتن تجربه چندین سال مدیریت، هیچ چیز دیگری به جز داشتن یک متخصص مالی اختصاصی در تیم استارتاپی عملکرد سرمایه‌گذاری و مالی شما را به درستی نشان نمی‌دهد.

blank

آینده‌نگری:

تحلیلگران مالی و کسانی که دوره CFA را گذرانده‌اند، برای ارزیابی ریسک آموزش داده می‌شوند و استراتژی‌های مربوط به ریسک را در کوتاه‌مدت و درازمدت تعبیه می‌کنند. مهارت‌های آن‌ها به صنایع متنوعی تقسیم می‌شود، زیرا آن‌ها متفکران انتقادی بوده و زمانی که شرکت شما برای سرمایه‌گذاران آماده است، قادر به هدایت هزینه‌ها هستند. همچنین با کمک تحلیلگر مالی، در صورت وجود تهدید، هشدارهایی به‌موقع داده می‌شود. این موضوع به خصوص در مراحل اولیه استارتاپ بسیار مهم است زیرا تحلیلگر مالی به هر چیزی که می‌تواند هزینه‌های استارتاپ را افزایش یا سود آن را کاهش دهد، بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود. بدون وجود یک شبکه ایمن از مسائل مالی، یک لغزش کوچک می‌تواند منجر به ورشکستگی شود. بسیاری از نوآوری‌های امیدوارکننده‌ای که در هر استارتاپی وجود دارد، پس از نگرانی در مورد مشکلات اقتصادی به کنار رفته‌اند. داشتن یک تحلیلگر مالی واجد شرایط می‌تواند موجب جلوگیری چنین سرنوشت مشابهی برای استارتاپ شما شود.

راه دیگری که پیش‌بینی تحلیلگر مالی می‌تواند برای شروع کار استارتاپتان مفید باشد، شناسایی نحوه اطمینان از موفقیت و نه صرفاً اجتناب از شکست است. یک متخصص CFA می‌تواند به شما کمک کند که آن دسته از حرکت‌های احتمالی را که می‌تواند به رشد و سود بیشتر منجر شود، شناسایی کند. شرکت شما ممکن است در ارائه یک کالا یا خدمت خاص متخصص باشد، اما یک تحلیلگر مالی می‌تواند به شما در جلوگیری از رکود با پیدا کردن سایر بازارها و صنایع که می‌توانید با مهارت‌های خاص شرکت خود به انها دست یابید، کمک کند.

صرفه‌جویی

این شاید بدیهی‌ترین مزیت استخدام یک متخصص مالی است، اما هنوز هم قابل‌توجه است. داشتن یک متخصص CFA و تحلیلگر مالی با داشتن دانش در تجارت، امور بانکی و مدیریت پرتفوی، به شما اطمینان می‌دهد که پولی بیشتر از آنچه لازم است را خرج نمی‌کنید. این مقوله برای استارتاپ‌های نوپایی که معمولاً منابع محدود و سرمایه اندکی دارند، بسیار مهم است.

علاوه بر این، متخصص CFA خوب می‌تواند در رابطه با مالیات‌ها به شما کمک کند تا مبلغی را که هر سال پرداخت می‌کنید به حداقل برسانید. همچنین ممکن است فرصت‌های بیشتری برای بخشودگی مالیاتی برای کسب‌وکار فراهم کند. مالیات شرکت‌ها می‌تواند برای کسب‌وکارهای نوپا بسیار زیاد و بی‌رحمانه باشد، بنابراین داشتن یک متخصص در این زمینه می‌تواند به معنای بقای سازمان شما باشد.

نتیجه‌گیری

برای هر استارتاپ و کسب‌وکار جدیدی قابل درک است که سعی دارد کارکنان کمی استخدام کرده و هزینه‌ها را کاهش دهد. بااین‌حال، حوزه‌ای که قطعاً لازم است به آن منابع اختصاص دهید، امور مالی است. به‌کارگیری یک تحلیلگر مالی دارای مدرک CFA در ابتدای کار استارتاپ، هزینه‌ای گزاف می‌طلبد و شاید نتوان توجیه اقتصادی قابل‌توجهی در آن یافت، اما واقعیت این است که این تصمیم در بلندمدت می‌تواند به‌سرعت تبدیل به یک سرمایه‌گذاری با ارزش و سودآور شود. داشتن یک متخصص CFA در گوشه‌ای از سازمان به شما اطمینان می‌دهد که تصمیمات خوبی در تلاش‌های تجاری شما اتخاذ می‌شود. این یکی از بهترین استراتژی‌ها برای اطمینان از این است که استارتاپ شما نه تنها زنده می‌ماند، بلکه رشد می‌کند.

تنظیم: مارال مختارزاده

blank

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *