چالش‌های طراحی شاخص‌ کلیدی عملکرد موثر

شاخص کلیدی عملکرد

شرکت‌هایی که می‌خواهند در دنیای امروز موفق شوند، باید اهداف خود را به شیوه‌ای واضح، قابل‌اندازه‌گیری و قابل‌دستیابی تعریف کنند؛ بنابراین نیاز به یک مجموعه‌ KPI یا شاخص کلیدی عملکرد حس می‌شود. در این یادداشت قصد داریم چالش‌های پیاده‌سازی شاخص‌های کلیدی عملکرد را بررسی نماییم و در نهایت راه‌حلی متناسب با آن را ارائه دهیم.

 چالش ۱: تعیین اهدافی مبهم، غیر قابل‌دستیابی و غیر قابل اندازه‌گیری:

برای اجتناب از تعیین چنین اهدافی، از روش SMART استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا به‌وضوح متوجه تأثیر شاخص‌های کلیدی عملکردتان بشوید؛ بنابراین اگر بخواهید بر اساس این مدل اهدافتان را وضع کنید، باید به دنبال اهدافی خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دستیابی، مرتبط و قابل‌پیگیری بگردید. علاوه بر این هنگامی‌که دست به طراحی شاخص کلیدی عملکرد خاصی می‌زنید، اطمینان حاصل نمایید که اظهارات شما به روشنی فرموله شده باشد برای مثال X% کاهش فروش، Y% افزایش نرخ موفقیت و غیره. از طرف دیگر حتماً مطمئن شوید که این اهداف، قصد استراتژیک سازمان را در طی سه سال آینده نشان می‌دهند. به یاد داشته باشید که هر سازمان تعداد محدودی KPI دارد. اگر تعداد زیادی شاخص کلیدی عملکرد وضع کنید، احتمالاً سطح استرس و دغدغه کارکنان را به حدی می‌رسانید که ممکن است اهداف ضروری مربوط به کارشان را نادیده بگیرند.

 چالش ۲: نداشتن برنامه عملیاتی:

طراحی شاخص کلیدی عملکرد و ایجاد مجموعه‌ای از KPI های مناسب، نیازمند صرف زمان، هزینه و تلاش زیادی است. برای انجام درست این کار و جلوگیری از هزینه‌های مالی بیش‌ازحد، بهتر است این کار را به مراحل کوچک‌تری تقسیم‌بندی کنید. تعریف یک سلسله اقدامات کوچک‌تر و خاص موجب می‌شود اهداف سازمان بیشتر برای کارکنان قابل‌فهم باشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا متوجه اولویت اهمیت کارهایشان شوند.

طراحی شاخص کلیدی عملکرد

 چالش ۳: ارتباطات ناکافی

مشکل دیگر این است که شاخص‌های کلیدی عملکرد توسط کارکنان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد یا کارکنان تعمداً KPI را نادیده می‌گیرند و این موضوع تنها به دلیل فقدان ارتباط کافی در شرکت اتفاق می‌افتد. وظیفه مدیران کسب‌وکار است که از مزایا و ارزش‌های شاخص‌های کلیدی عملکرد در سازمان صحبت کرده و به این صورت بین این مفهوم و عناصر کسب‌وکار ارتباط برقرار نمایند. برای انجام این کار باید به کارمندان بفهمانید که آن‌ها تنها ابزاری برای رسیدن به هدف نیستند، بلکه جزئی از آرمان‌های سیستم به حساب می‌آیند.

 چالش ۴: عدم سنجش:

شما فقط می‌توانید آن چیزی را بهبود ببخشید که بتوانید اندازه‌گیری‌اش کنید و مزیت KPI هم در همین است. اگر روش استانداردی برای اندازه‌گیری شاخص کلیدی عملکرد خود ندارید، باید در این روند تجدیدنظر کنید. این موضوع نکته‌ای کلیدی است که موجب می‌شود شاخص‌های کلیدی عملکردتان مرتباً سنجیده شوند و در نتیجه قبل از آنکه دیر شود، به اوضاع رسیدگی کنید.

راه‌حل: برنامه عملیاتی تنظیم کنید:

برای طراحی شاخص‌ کلیدی عملکرد مناسب، بهتر است کسب‌وکارتان را به چند بخش کلی همانند زیر تقسیم کنید:

  • فروش
  • ایجاد تقاضا
  • مشتریان
  • سازمان
  • محیط‌زیست

شما باید برای این بخش‌ها استانداردی جهت طراحی شاخص کلیدی عملکرد و اندازه‌گیری KPI تعریف کرده و برای هر قسمت برنامه عملیاتی متناسب با نیازهای شاخص‌های آن را تنظیم نمایید. متأسفانه هیچ فرایند عمومی برای تعیین یک شاخص کلیدی عملکرد وجود ندارد که بتوان آن را برای هر صنعت یا کسب‌وکاری استفاده کرد. توسعه و دستیابی به شاخص‌های کلیدی عملکرد فعالیتی است که همیشه بر اساس اهداف و ماهیت کسب‌وکار سازمان و موقعیت استراتژیک آن انجام می‌شود.

منبع: PDAGROUP

مترجم: مارال مختارزاده

شاخص کلیدی عملکرد

کتاب‌ها و دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *