پیاده‌سازی تحول دیجیتال: تغییر در نیروهای انسانی یا روش انجام کار؟

تحول دیجیتال

رهبران برای ایجاد نیروی کار کارآمد در آینده، باید مسائل مرتبط با کارکنان و استراتژی‌های سازمان را با توجه به مفاهیم تحول دیجیتال مورد بازنگری قرار دهند. امروزه فن‌آوری‌های جدید سرعت نوآوری و مشارکت را افزایش داده‌اند. درست است که ابزارها و دستگاه‌های دیجیتالی بستر ظهور نوآوری هستند اما واقعیت این است که محرک اصلی نوآوری در سازمان، کارکنان استثنایی و بی‌بدیل آن هستند.

اما از طرفی دیگر سازمان‌های امروزی کمبود شدید رهبرانی را حس می‌کنند که هم سواد دیجیتال برای کار با داده‌ها و هم هوشمندی اجتماعی برای کار با کارکنان را داشته باشند. کسانی که قادر به سرمایه‌گذاری در فرصت‌های نوآوری ارائه‌شده در سازمان باشند و بتوانند خلاقیت و تکنولوژی را برای ایجاد نوآوری‌های با ارزش در سازمان تلفیق کنند. برای آن دسته از شرکت‌هایی که چشم‌اندازی برای رهبری بر بازار و پیشروی در حوزه غلبه بر چالش‌های دیجیتالی شدن نداشتند، کمبود کارکنان مستعد به طرز قابل‌توجهی رخ می‌نماید و همین امر عامل اصلی تهدید بقای چنین شرکت‌هایی است.

.

تحول دیجیتال همه چیزهایی را که امروزه در فضای کاری انجام می‌شود، مخل و متحول می‌کند. برای آن دسته از رهبران که نسبت به تحول دیجیتال غافل هستند و شعارشان این است که “کارکنان بزرگ‌ترین دارایی ما هستند” باید گفت که این شعار می‌تواند تبدیل به جمله زیر شود: “افراد سازمان بزرگ‌ترین مشکل ما هستند”. فن‌آوری‌های جدید نیازمند مهارت‌های جدید و مهم‌تر از همه، روش‌های جدید انجام کار است. در چنین شرایطی فقط وجود افرادی با مهارت‌های مختلف و یا ارتقای سطح مهارتی انها پاسخگوی نیاز سازمان نیست. برای رقابت در شرایط کنونی، سازمان‌ها نیاز به افرادی دارند که رویکرد و نگرش متفاوتی نسبت به کارشان داشته باشند. شرکت‌هایی که نتوانند خود را با تحول دیجیتالی تطبیق دهند، از صحنه رقابت حذف خواهند شد. برای جلوگیری از چنین سرنوشت ناخوشایندی، لازم است تا رهبران و مدیران سازمانی نسبت به تغییرات نیروی کار آگاه باشند:

برای پیاده‌سازی تحول دیجیتال به دنبال تنوع در نیروی کار سازمانی‌تان باشید:

تنوع و انعطاف‌پذیری در محل کار به عنوان عاملی بسیار مهم برای موفقیت شرکت‌ها شناخته شده است، این عوامل موجب می‌شوند تا علاوه بر دسترسی بالاتر به مهارت‌های موردنیاز، بتوانید از تجربیات افراد باسابقه هم استفاده کنید.

دیوید پووری، یکی از رهبران جهانی در حوزه جذب کارکنان مستعد اذعان دارد که “برای اینکه بتوانید در شرایط پرفشاری مثل امروز فعالیت کنید لازم است تا افراد بتوانند ترکیبی از مهارت‌های دیجیتالی و دانش لازم برای نوآوری و مدیریت کسب‌وکار را با هم تلفیق کنند. در واقع تجربیات و چشم‌اندازهای مختلف افراد می‌تواند پتانسیل وسیع‌تری را برای رشد در اختیار سازمان بگذارد.

وجود کارکنانی با جنسیت، قومیت، مهارت، سن، دانش و تجارب متنوع در سازمان موجب ایجاد دیدگاه و ذهنیت‌های متعددی می‌شود که می‌تواند برای نوآوری مسئله‌ای حیاتی محسوب شود. مسئله‌ای که بسیار اهمیت دارد این است که برای به حداکثر رساندن مزایای تنوع، باید فرهنگ یکپارچگی را تشویق کرد تا اطمینان حاصل شود که دیدگاه‌های مختلف و بینش‌های جایگزین می‌توانند به درستی و در سلامت در کنار هم کار کنند و البته برای سازمان ارزش افزوده‌ای داشته باشند.

برای پیاده‌سازی تحول دیجیتال تغییرات اقتصاد کلان و تأثیر آن بر شیوه‌های کار را مدنظر داشته باشید:

به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، تقاضای نیروی کار احتمالی به سرعت در حال افزایش است. اکثر شرکت‌ها توانایی ردیابی، مدیریت، پیش‌بینی یا حفظ مؤثر این کارمندان را ندارند. این موضوع باید به عنوان یک نقطه قابل بهبود در مدیریت مورد توجه قرار گیرد. مدیریت کارکنان به شکلی که مشروط به “میزان فروش” باشد دیگر نمی‌تواند در مقابل اقتصاد غول‌پیکر امروزی کارآمد عمل کند؛ بنابراین اگر به شکل سنتی برای مدیریت استعداد و جذب کارکنان خود برنامه‌ریزی کنیم، استعداد و توانایی کامل کسانی را که به دنبال یک مسیر شغلی هستند را کنار می‌گذارید و البته بیشترین آسیب را خودتان خواهید دید.

تحول دیجیتال

برای پیاده‌سازی تحول دیجیتال به محرک‌های انگیزشی و نحوه پاداش نیروی کار توجه کنید:

مدل‌های سنتی سلسله‌مراتب شرکت‌ها نمی‌توانند برای یک ساختار استارتاپی مؤثر واقع شوند. یکی از عواقب چنین بینشی این است که پاداش‌های سازمانی سنتی (پاداش، مزایا، برنامه‌ریزی جانشینی) برای محیط پویا و چابکی همچون کسب‌وکارهای نوپا و فناوری محور مناسب نیستند؛ بنابراین در چنین شرایطی تنوع برنامه‌های پاداش ضروری است. آنچه که فردی جوان که تازه تشکیل خانواده داده است را برانگیخته می‌کند به کلی با محرکی که موجب انگیزش یک فارغ‌التحصیل جدید و یا فردی که نزدیک به بازنشستگی است فرق می‌کند. باید از اینکه روحیه تیم در یک نیروی کار متنوع وجود دارد اطمینان حاصل کرد چون واقعیت این است که مدیریت افراد مستعد به مراتب از کارمندان معمولی سخت‌تر و پر چالش تر خواهد بود.

برای پیاده‌سازی تحول دیجیتال اجازه دهید تا ابزارها و فرایندهای دیجیتالی سازمانتان را بهبود دهند:

ابزارهای سنتی مدیریت دانش (محتواهای آموزشی، فهرست مهارت‌های کارکنان، سیستم‌های ثبت الکترونیکی) راه را برای استراتژی‌های جدیدی که می‌توانند سازمان را متحول کنند بسته است. مواردی مثل تجزیه‌وتحلیل اطلاعات، الگوریتم‌ها، داده‌های بزرگ و اتوماسیون می‌توانند کمک شایانی به سازمان مخصوصاً بخش منابع انسانی بکنند. بخواهید یا نه مدل‌های سازمانی سفت‌وسخت که مانع جریان آزاد ایده‌ها و اطلاعات می‌شوند دیر یا زود از بین خواهند رفت.

در سازمان‌های موفق، چابک و نوآور وظایف تکراری توسط ربات‌ها و سیستم اتوماسیون انجام می‌شود و از کارمندان برای تمرکز بر روی وظایفی که نیاز به خلاقیت و ایده سازی دارند استفاده می‌شود. پیشرفت‌های جدید در حوزه هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند تا از انسجام و برآیند فعالیت انسان و ماشین سود ببریم.a

رهبران کسب‌وکار چگونه می‌توانند برای تحول دیجیتال آماده شوند؟

  • به عنوان یک مدیر، سعی کنید تا تیم رهبری و هیئت‌مدیره را ارزیابی کنید و بسنجید که چقدر برای تطابق و تسهیل نوآوری و تحول دیجیتال و تغییرات سازمانی آماده هستند. در این میان وجود یک مربی که تجربه کار در حوزه دیجیتالی را داشته باشد می‌تواند به شما بسیار کمک کند.
  • تیم اجرایی را آموزش دهید تا درک روشنی از مدیریت و پشتیبانی آن دسته از تغییرات فرایند داخلی داشته باشند که موجبات تحول در منابع انسانی و سیستم کاری را فراهم می‌آورد. واقعیت این است که بسیاری از دستورالعمل‌ها و منشورهای سازمانی نیاز به تجدیدنظر دارند تا بتوانند متناسب با شرایط موجود و رشد فناوری، سازمان را رشد دهند.
  • همکاری با رهبران فکری، مؤسسات دانشگاهی، انجمن‌های حرفه‌ای و همکاری‌های دولتی و خصوصی که رویکرد خلاقانه و مشاوره‌ای را برای ارائه راه‌حل‌های مرتبط با نیروی کار به کار می‌گیرند می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

در نهایت اینکه عدم توجه به شدت شکاف مهارت‌های دیجیتال و دانش کارمندان شما می‌تواند کسب‌وکارتان را فلج کند. این یک اولویت فوری است زیرا زمان برای شما نمی‌ایستد بنابراین اگر سازمان شما برای مدیریت نیروی کار دیروز طراحی شده باشد، به زودی کسب‌وکارتان را از دست خواهید داد.

منبع: ey.com

مترجم: مارال مختارزاده

تحول دیجیتال

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *