پنج نکته برای رشد ذهنیت کارآفرینانه

blank

بخش عمده‌ای از مباحث پیرامون رشد کارآفرینانه به مسائلی همچون اهداف فروش، استخدام افرادی با استعداد مناسب و دیگر اهداف مشابه، محدود می‌شود و متأسفانه اهمیت ذهنیت کارآفرینانه در بین این مفاهیم ملموس‌تر، گم می‌شود.

وقتی در مورد ذهنیت کارآفرینانه صحبت می‌کنیم، منظورمان نوعی شیوه‌ی خاص اندیشیدن است که در نحوه برخورد شما با مشکلات و چالش‌ها تأثیرگذار است. در واقع این نوع از ذهنیت موجب می‌شود اطلاعات را به شکلی متفاوت جمع‌آوری و تحلیل کنید، بنابراین در عمل نیز تفاوت‌هایی با دیگران خواهید داشت. نکته مهم این است که ذهنیت کارآفرینانه با آموزش و تمرین بهبود می‌یابد.

اما این مفهوم چرا اهمیت دارد؟ واقعیت این است که این شیوه تفکر، موتور محرکه کارآفرین برای پیش رفتن در مسیر پرچالش کارآفرینی است که به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با مشکلات سرسختانه رفتار کنید و پنجره‌های رو به رشد را دریابید. در ادامه به پنج نکته‌ای اشاره می‌شود که به تقویت و رشد ذهنیت کارآفرینانه در افراد کمک می‌کند:‌

 چشم‌انداز خود را هر روز مرور کنید:

بخش عمده‌ای از تفکر کارآفرینانه شامل تعهدی پایدار به چشم‌اندازی بسیار محدود است. از طرف دیگر مسائل و پیچیدگی‌هایی که کارآفرین همواره با آن‌ها روبه‌روست، ممکن است پس از مدتی او را از مسیر اصلی دور کرده و سرخوردگی و تردید مانعی برای پیشروی وی شود. لذا مهم است که هر روز چشم‌انداز و هدفتان را پیش روی خود آورید. حتی اگر ده دقیقه در روز بر این موضوع تمرکز کنید، انرژی مورد نیاز برای ادامه مسیر را تأمین خواهید کرد. در واقع هدف این است که به چشم‌انداز و هدف ایجاد کسب‌وکارتان متعهد باقی بمانید، حتی اگر ادامه مسیر سخت باشد.

  خودتان را در موقعیت‌های پیچیده قرار دهید:

به عنوان یک کارآفرین، به‌طور طبیعی هر روز با چالش‌هایی مواجه خواهید شد که بخشی حذف نشدنی از فرآیند کارآفرینی هستند. توجه داشته باشید فقط به این دلیل که موانع وجود دارند، نباید از اشتباه کردن بترسید. اگر می‌خواهید ذهنیت کارآفرینانه را در خودتان پرورش دهید، باید خود را به چالش بکشید. هر چه بیشتر با این چالش‌ها مواجه شوید، بیشتر متوجه توانمندی بی‌نظیرتان در برخورد با شرایط دشوار خواهید شد. از اشتباه کردن نترسید و به خاطر داشته باشید بخش وسیعی از زندگی کارآفرینانه، توأم با خطا و اشتباه است. تنها کاری که باید بکنید این است که اشتباهات را به عنوان فرصتی برای رشد در نظر بگیرید و به دنبال ارزش‌هایی باشید که می‌توان از این خطاها استخراج کرد.

blank

 به صورت روزانه مطالعه داشته باشید:‌

بهترین کارآفرینان هیچ‌گاه به آنچه می‌دانند قانع نیستند و همین مهارت است که آن‌ها را به «اولین‌ها» تبدیل می‌کند. به عبارت ساده کارآفرینان همواره به دنبال راهی برای بهبود خود هستند. اگر می‌خواهید به ذهنیت کارآفرینانه دست پیدا کنید، مجبورید همچون یک کارآفرین رفتار کنید. متعهد شوید که نسخه‌ای بهبودیافته از خودتان را کشف کنید. مغزتان را با کتاب و مطالعه تغذیه نمایید، مهارت‌های جدید بیاموزید و بیشتر در مورد مسائل اطرافتان فکر کنید.

 مشکلات را با آغوش باز بپذیرید:‌

اگر در مورد ذهنیت کارآفرینانه تحقیق کنید، یک موضوع مشترک در بیشتر تعاریف اشاره شده است و آن «مواجهه و استقبال از مشکلات» است؛ به عبارت دیگر ذهنیت کارآفرینانه شیوه تفکری متفاوت از بقیه دارد و برعکس دیگران از خطا کردن نمی‌ترسد. کارآفرینان می‌دانند که باید به جلو بروند، حتی اگر اشتباه کنند. لازم است یاد بگیرید که مشکلات را از طیفی وسیع و در زوایای مختلف بررسی نمایید. معمولاً اولین راه‌حل‌ها بهترین انتخاب است اما در این راه از قدرت خلاقیت غافل نشوید.

 همیشه به دنبال ارزش‌آفرینی باشید:

موتور محرکه کارآفرینان چشم‌انداز آن‌هاست. بخش مهمی از تفکر کارآفرینانه معطوف به مسائلی همچون: سادگی استفاده، نظم و انضباط، دستیابی مستمر به اهداف و … است اما نکته بسیار مهم ارائه ارزشی است که به مشتری کمک کند و مشکلات او را حل نماید؛ بنابراین، حل مشکل مشتری را دغدغه خود بدانید و در مورد ارزش‌دهی به مشتریانتان جدی‌تر فکر کنید.

blank

درنهایت اینکه ذهنیت کارآفرینانه به شما کمک می‌کند در مسیری که هستید ثابت‌قدم باشید، از اشتباهات نترسید و به آن‌ها به عنوان فرصتی برای رشد بنگرید. با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توانید ذهنیت کارآفرینانه خود را تقویت کنید و توجه داشته باشید این موضوع یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که هر کارآفرینی باید خود را با آن تجهیز کند.

منبع: سایت فوربز

مترجم: مارال مختارزاده

کتاب‌های آموزشی مرتبط

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *