پرورش مهارت رهبری اثربخش در شرایط بحرانی

رهبری

در روزهای آشفته و شرایط بحرانی، توسعه مهارت‌های رهبری و پرورش رهبران اثربخش اهمیت بیشتری می یابد اما بیش از نیمی از مدیران اذعان دارند که اقدامات و برنامه‌هایشان برای توسعه رهبری در سازمان شکست خورده است. برای شکوفایی پتانسیل رهبری‌اثربخش چه باید کرد؟

باورهای اساسی درباره بهبود رهبری اثربخش در یک سازمان شامل تمرکز بر تغییراتی است که مهم هستند، به ارزشها مرتبطند، شامل مجموعه‌ای از عوامل تاثیرگذار در سراسر سازمان هستند؛ برنامه هایی برای حداکثرکردن تغییرات رفتاری دربردارند، و با تغییر گره خورده‌اند.

در شرایط بحرانی باید چه کرد؟

یک الگوی چهار مرحله‌ای مرکب از مراحل تشخیص، طراحی و ایجاد، اجرا و توسعه در پرورش مهارت رهبری اثربخش بر مبنای تحقیقات و اقدامات شرکت‌های معروف مشاوره مدیریت قابل استفاده است. با این حال باید بدانید که سه مرحله اول معمولا ۲ تا ۳ سال طول می کشد تا  کل سازمان را در بر بگیرد.

تشخیص:

تعیین کنید که چقدر تا جایی که میخواهید بروید فاصله دارید. یک مدل رهبری اثربخش را که با استراتژی و زمینه فعالیتتان ارتباط تنگاتنگی دارد، ایجاد کنید. سه تا پنج اولویت برای تغییر (در رفتار، مهارت و ذهنیت) در نظر بگیرید که در این برنامه توسعه رهبری قصد دارید به انها برسید. شکافها را در هر سطح سازمانی بررسی کرده و ابتکارات توسعه رهبری را در انها ارزیابی کنید.

 طراحی و ایجاد:

تصمیم بگیرید که برای رسیدن به نقطه مورد نظراتتان به چه چیزی نیاز دارید. این مرحله شامل طراحی عناصر مورد نیاز برای همه گروههای هدف است. بنابراین، جنبش توسعه رهبری اثربخش را به صورت گروهی ایجاد کنید. این مورد تمامی محتوا را در بر میگیرد، همه شرکت کنندگان هدف را تعریف می کند (چه کسی، چه مقدار، چه زمانی)، و گام‌های ابتدایی را مشخص می کند. همچنین شامل توسعه سازوکارهای تقویتی (داستان تغییر، اقدامات نمادین، تغییرات سیستمی) و همچنین برنامه‌های مصوب (از جمله اهداف، برنامه کاری، بودجه و الزامات سازمانی برای اجرای برنامه) نیز هست.

رهبری سازمانی

اجرا:

به سمت عملی کردن امور حرکت کنید. در این مرحله سازمان ها افعال توسعه رهبری را تحقق می بخشند و آن را در نظام سازمانی وسیع تری تعبیه میکنند. به طور خاص، آنها این برنامه را در همه گروه ها، اصول اموزشی بزرگسالان (رشته، انجمن و مربیگری)، جایگیری سیستمی (ارتباط، مدل سازی نقش و تقویت سازوکارها، از جمله قرار دادن مدل رهبری در تمام فرایندهای مدیریت استعداد)، و ایجاد حاکمیت و اندازه گیری در سطوح مختلف برنامه نهادینه میکنند.

توسعه:

به حرکتتان ادامه دهید. سازمانها باید تلاش کنند تا برنامه توسعه رهبری را به عنوان یک تغییر استراتژیک و ساختاری در سازمان ادامه دهند. میتوان با پیگیری مستمر اثرات برنامه به ان دست یافت، تغییرات رفتاری حیاتی را تقویت کرد، یک برنامه واضح برای اشخاصی که در این برنامه مشارکت دارند (بازخوانی سالانه، سیاست های نگهداری و غیره) ایجاد کرد، و به طور مرتب نیازهای رهبری سازمانی را با توجه به زمینه، به روز رسانی کرد.

توسعه رهبری به طور قابل توجهی عملکرد سازمانی را افزایش می دهد. تحقیقات بین‌المللی نشان می دهد که سازمان ها باید از یک رویکرد عمومی که اکثرا مورد توجه عموم است، اجتناب ورزند. به نظر می رسد در این نوع رویکردها اغلب اوقات اهداف کوتاه مدت و عملکردی تدریجی، محدود، کوتاه مدت و ناموفق باشد. در عوض، سازمان ها باید یک رویکرد متنوع و جامع تر را در نظر بگیرند که در آن سطح توانایی رهبری را افزایش می یابد. این موضوع دشوار نیاز به تلاش فراوانی دارد، اما به نتیجه‌اش می‌ارزد.

منبع: McKinsey & Company

مترجم: مارال مختارزاده

رهبر در سازمان

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *