همه‌گیری کرونا: موتور محرکه‌ای برای تحول دیجیتال!

تحول دیجیتال

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال به معنی ادغام فن‌آوری دیجیتال در کلیه حوزه‌های یک کسب‌وکار است که اساساً نحوه عملکرد و ارائه ارزش به مشتریان را تغییر می‌دهد. همچنین تحول دیجیتال یک تغییر فرهنگی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به‌طور مداوم وضعیت موجود را به چالش بکشند ، آزمایش کنند و از شکست‌های کوچک و سریع یاد بگیرند. جورج وسترمن ، استاد برجسته دانشگاه MIT اذعان دارد که تحول دیجیتال نشانگر تجدیدنظر اساسی در مورد چگونگی استفاده یک سازمان از فناوری ، افراد و فرایندها برای تغییرات رادیکال در عملکرد اقتصادی است.

چنین تغییرات گسترده‌ای معمولاً برای دستیابی به مدل‌های جدید کسب‌وکار و جریان‌های جدید درآمدی حاصل می‌شود که ناشی از تغییر در انتظارات مشتری در مورد محصولات و خدمات است. در واقع انتظارات مشتری به مراتب فراتر از کاری است که سازمان‌ها انجام می‌دهند. این موضوع به معنای تجدیدنظر اساسی در مورد کارهایی است که می‌توان با استفاده از تکنولوژی در سازمان بهبود بخشید.

چرا تحول دیجیتال به یک ضرورت تبدیل شده است؟

یک کسب‌وکار ممکن است به دلایل مختلفی به سمت تحول دیجیتال حرکت کند اما محتمل‌ترین دلیل این است که آن‌ها مجبورند این کار را انجام دهند. مسئله بقا مطرح است و ما راه دیگری نداریم! کافی است فقط به ۵۰۰ شرکت برتر در لیست S&P نگاهی بیندازید. در سال ۱۹۵۸ ، شرکت‌های آمریکایی به طور متوسط ۶۱ سال جایگاهشان را در این لیست حفظ می‌کردند. این رقم در سال ۲۰۱۱ به ۱۸ سال رسید. امروزه ، شرکت‌ها تقریباً هر دو هفته در S&P جایگزین می‌شوند. فناوری این تغییر را برانگیخته است و شرکت‌هایی که می‌خواهند موفق شوند باید درک کنند که چگونه می‌توان  فناوری را با استراتژی ادغام کرد.

شاون فیتزجرالد ، مدیر تحقیقات استراتژی‌های تحول دیجیتال در سراسر جهان پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۰ ، ۳۰ درصد از شرکت‌های موفق دنیا بودجه سرمایه‌ای حداقل ۱۰٪ درآمد را برای پیشبرد استراتژی‌های دیجیتال خود اختصاص دهند.” بودجه مهم است زیرا مدیران کسب‌وکار موفق می‌دانند تحول دیجیتال یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

مزایای تحول دیجیتال برای سازمان شما کدام است؟

تغییر و توسعه تجربه مشتری:

فناوری‌های جدید تمام جهان اطراف ما را در بر گرفته است. رسانه‌های اجتماعی موجب شده است تا افراد بیش از پیش راحتی را ترجیح دهند و البته آن‌ها این راحتی را با سرعت بالایی می‌خواهند. مشتریان به دنبال راه‌حل‌های ارزشمندی برای مسائل پیرامونشان هستند که همه این‌ها از طریق دیجیتالی شدن مرتفع می‌شود.  در نتیجه ، تمرکز اصلی تحول دیجیتال استفاده از فناوری برای بهبود تجربه مشتری است. بر اساس آمار شرکت مشاوره مدیریت مک کنزی ۹۲٪ از رهبران برای ارتقاء تجربه مصرف‌کننده ، به سمت تحول دیجیتال می‌روند.

بینش و چشم‌انداز مبتنی بر داده:

وقتی به سمت تحول دیجیتال گام برمی‌دارید، می‌توانید معیارها را ردیابی کرده و داده‌هایی را از تمام بخش‌های سازمان جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.استفاده از بینش‌های داده محور می‌تواند به درک بهتر مشتریان کمک کند، موجب تجدیدنظر در استراتژی‌های تجاری کنونی شود، به تصمیم‌گیری بهتر کمک کرده و راه‌هایی را برای سودآوری بالاتر فراهم کند.

همکاری بیشتر در سراسر بخش‌های سازمان:

تحول دیجیتال فرصتی عالی برای اتحاد در سازمان ایجاد می‌کند. وقتی همه را با یک هدف مشترک تراز می‌کنید ، یک تحول منسجم در سازمان خواهید داشت.

بهبود چابکی و نوآوری:

با گسترش تحول دیجیتال مشاغل گسترش می‌یابند و به نوآوری دامن می‌زنند. وقتی صحبت از طرح‌های تحول دیجیتال می‌شود ، ۶۸٪ از شرکت‌ها چابکی را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند.

تحول دیجیتال

کروناویروس چگونه می‌تواند موتور محرکه تحول دیجیتال باشد؟

ازآنجاکه همه‌گیری Covid-19 تقریباً همه جنبه‌های زندگی را مختل می‌کند ، شرکت‌ها به فناوری و تجزیه و تحلیل‌های دیجیتال روی می‌آورند تا از این طریق بحران را مهار کرده و راه‌حل‌های جدیدی از عملکرد و خدمات‌رسانی به مشتریان را آماده کنند.واقعیت این است که کروناویروس آینده دیجیتال را تسریع می‌بخشد.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که بحران اقتصادی و رکود حاصل از کوید-۱۹ باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها نسبت به دیجیتالی شدن جدی‌تر باشند. تا قبل از این ماجرا تحول دیجیتال عمدتاً در بین کسب‌وکارهای تکنولوژیک و اخلالگران صنعت دیده می‌شد. کروناویروس رویداد بزرگی بود که موجب شد همه شرکت‌ها فارغ از اندازه و نوع کار، به سمت تحول دیجیتال حرکت کنند زیرا مسیر دیگری پیش رویشان نبود!

هنوز هیچ داده‌ای برای سنجش میزان تأثیر بحران کرونا بر تحول دیجیتال سازمان‌ها در دسترس نیست، اما برخی از تحقیقات اخیر از ۱۳۷ مدیر IT نشان می‌دهد که تغییر و تحول دیجیتالی به طور ناگهانی مورد توجه مدیران قرار گرفته و در واقع به یک اولویت تجاری تبدیل شده است.  ۷۳٪ هفتاد و سه درصد از مدیران فناوری اطلاعات انتظار دارند که کوید-۱۹ ابتکارات تحول دیجیتال را تسریع یا حفظ کنند. نویسندگان این نظرسنجی اظهار داشتند: “محصولات و خدمات دیجیتال می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا از خطر نابودی بگریزند ، پایه و اساس اعتماد مشتری را ایجاد کنند و از وفاداری مشتری اطمینان حاصل نمایند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که شیوع ویروس کرونا فرصت‌هایی را برای کسب‎وکارهای آنلاین چین فراهم کرده و خواهد کرد. تحت این بیماری همه‌گیر، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی می‌توانند از فناوری‌های پیشرفته خود، سیستم خدمات آنلاین از راه دور بالغ و نقاط قوت دیگر استفاده کنند تا در مورد مدل‌های جدید خدمات در آینده فکر شود و چنانچه با چالشی مشابه با شیوع ویروس کووید-۱۹ در آینده مواجه شدند آن را به فرصتی برای خود تبدیل کنند. هرچه دنیای دیجیتال در روزهای تلخ کرونایی اقبال بلند داشته و بیش از گذشته موردتوجه قرار گرفته، اما آمار به نقل از معاون وزیر ارتباطات در توییتر نشان ‎می‌دهد برخلاف آنچه تصور می‌شود حوزه فناوری اطلاعات در نگاه اولیه آسیب کمی از بحران کرونا دیده، حدود ۷۱ درصد کسب‌و‌کارهای دیجیتال از این شرایط تاثیر منفی گرفته‎اند، با این حال، ۲۹ درصد کسب‌وکارهای دیجیتال از این شرایط تاثیر مثبت گرفته‌اند. مهم‌ترین چالش کسب‌و‌کارهای فناوری اطلاعات کاهش تقاضا و بعد از آن، کاهش حضور نیروی انسانی این شرکت‌ها است. بنابراین پیش‌شرط، پررنگ کردن نقش دیجیتال در اقتصاد کشور، تقویت زیرساخت‎های دیجیتالی است. در ادامه به نکاتی اشاره می‌شود که نشان می‌دهد همه‌گیری کرونا چگونه فضای کسب‌وکار را به نفع دیجیتالی شدن تغییر می‌دهد:

سعی کنید تحول دیجیتال را به بطن سازمان ببرید:

از فناوری‌هایی بهره بگیرید که شفافیت و پاسخگویی را افزایش داده و داده‌های حیاتی را برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری مؤثر ، در اختیار شما قرار می‌دهد. این موارد شامل استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای ردیابی دقیق احساسات و رفتار مشتریان ، افزایش شفافیت زنجیره تأمین و پاسخگویی و جایگزینی روش‌های برنامه‌ریزی سنتی با برنامه‌ریزی پیشرفته و چابک باشد. این ابزارها به شرکت توانایی‌های لازم برای خروج از بحران را اعطا می‌کند.

با استفاده از تحول دیجیتال روابط اثربخش‌تری با مشتریان داشته باشید:

با توجه به اینکه بسیاری از افراد در خانه‌های خود قرنطینه می‌شوند ، تجربیات دیجیتال بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند. شرکت‌های پیشرو مواردی را که مهم‌تر از همه هستند شناسایی کرده و بر اساس آن‌ها بهبود می‌یابند تا روابط جدید و قوی‌تری با مشتری برقرار کنند. به عبارت دیگر: مشتریان خود را در طول بحران کرونا تحت نظر قرار می‌دهند و سپس بر اساس نیازهای آن‌ها تغییرات اساسی در کانال‌های بازاریابی آنلاین، فروش و ارتباطات فراهم کرده و از این طریق تجربیات ارزشمندی در اختیارشان قرار می‌دهند.

پذیرای نیروی کار چابک باشید حتی اگر دور از شما باشند:

رهبران به سرعت روش‌های جدیدی را برای چابکی تیم‌های خود ایجاد می‌کنند که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و کسب‌وکار آن‌ها را قادر می‌سازد تا سریع‌تر حرکت کنند. این امر مستلزم به‌کارگیری ابزارهای دیجیتالی است که فراتر از کنفرانس از راه دور برای بهبود چگونگی برنامه‌ریزی سازمان ، همکاری ، نوآوری و اجرای برنامه باشد. در نتیجه ، این روش‌های جدید کار همچون دورکاری می‌تواند به کلی روند فعالیت شرکت‌ها را تغییر دهد. برای مثال حتی شرکت‌هایی که در برابر مفهوم دورکاری مقاومت می‌کردند هم مجبور شدند این روند را ادامه دهند. اما آیا این روند پس از کرونا متوقف می‌شود؟ این‌طور به نظر نمی‌آید!  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تا قبل از شروع همه‌گیری کرونا، فقط یک سوم از مردم ایالات‌متحده در خانه کار می‌کردند که ان هم مربوط به شرکت‌های بزرگ و پیشتازی مثل گوگل و توییتر بود.  توییتر و سایر سازمان‌های بزرگ ، کارمندان خود را به کار از خانه ترغیب می‌کردند ، و شرکت‌های دیگری مانند گوگل همواره سیاست‌های مرتبط با دورکاری را مدنظر داشتند. در حالی که توانایی کار در خانه منفعتی است که برای بسیاری از کارکنان ارزشمند است، بسیاری از شرکت‌ها فاقد زیرساخت فناوری جهت پیاده‌سازی چنین رویکردی هستند. با این حال ، یک نتیجه غیرمنتظره از کرونا ویروس  این است که شرکت‌ها مزایای تحول دیجیتال را درک کرده و برای آن کاری بکنند. مفاهیم دیگری همچون برگزاری جلسات با استفاده از ابزارهای تماس تصویری، موجب می‌شود تا میزان مأموریت‌های خارجی و سفرهای داخلی کاهش یابد و همین امر به آلودگی هوا و حفظ محیط‌زیست نیز کمک می‌کند.

برای بسیاری از شرکت‌ها ، هم‌زمانی مدیریت تحول دیجیتال و همه‌گیری کرونا  فشار چندجانبه‌ای خواهد بود که در بعضی مواقع توسط دورکاری و سایر چالش‌های مشابه رخ می‌نماید. اما از طرف دیگر کسب‌وکارهایی که بتوانند تحول دیجیتال را پایه‌ریزی کنند می‌توانند استحکام سازمان خود را افزایش داده ، روابط مشتری را عمیق‌تر کرده و برای آینده آماده‌تر شوند.

منابع:

BAIN

cio.com

dmexco

مترجم: مارال مختارزاده

تحول دیجیتال

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *