نگاهی بر چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه

blank

چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه، پنجم و ششم اسفند ۱۳۹۷، در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران به میزبانی گروه پژوهشی و صنعتی آریانا برگزار شد. گروه آریانا در این رویداد که با استقبال بیش از ۱۲۰۰ نفر از اساتید، متخصصان و خبرگان جامعه حرفه‌ای مدیریت پروژه مواجه شد، برنامه‌های متنوعی شامل ۲ میزگرد تخصصی، ۱۶ سخنرانی، ۲۵ کارگاه و پانل تخصصی، ۹ ارائه تجربه شفاهی و همچنین ۱۶ ارائه مقاله شفاهی را به اجرا درآورد. علاوه بر این، طیف متنوعی از کسب‌وکارها، نهادهای صنفی و علمی و سازمان‌ها نیز در نمایشگاه جانبی کنفرانس حضور داشتند و به اطلاع‌رسانی پیرامون خدمات و اقدامات خود در زمینه مدیریت پروژه پرداختند. این اقبال سبب شد کنفرانس چهاردهم نیز همانند دوره‌های گذشته، به محلی برای گردهمایی خبرگان مدیریت پروژه مبدل شود و فعالان در این حوزه با شرکت در این برنامه دو روزه، شبکه حرفه‌ای خود را گسترش دهند و پتانسیل همکاری‌های مشترک خود را به نمایش بگذارند.

کنفرانس امسال، حول محور مسائل نهادی و الزامات و چالش‌های آن در زمینه مدیریت پروژه سازماندهی شده بود و بخش اصلی برنامه‌های کنفرانس به این محور موضوعی اختصاص پیدا کرده بود. بر همین اساس، برنامه افتتاحیه با حضور آقایان دکتر صبحیه، دکتر نیلی، دکتر آخوندی و دکتر ناظمی پیش‌درآمدی بر جنبه‌های نهادی در مدیریت پروژه بود. اگر نهاد و عناصر نهادی را به سه بخش عناصر مقرراتی، هنجاری و شناختی تقسیم کنیم، با مجموعه‌ای از ارزش‌ها، هنجارها، قوانین و تعاملات اجتماعی روبه‌رو هستیم که بر پروژه و مدیریت اثربخش آن از جنبه‌های گوناگون همچون بهره‌وری تأثیر به سزایی دارند.

کنفرانس مدیریت پروزه

اگر فقط مسئله بهره‌وری نظام فنی و اجرایی کشور را مورد توجه قرار دهیم، با آمار و ارقام تکان‌دهنده‌ای روبه‌رو می‌شویم:

  • در ایران، قیمت تمام‌شده پروژه‌ها ۵/۴ برابر برآورد اولیه است.
  • در ایران، ۸۱ هزار پروژه نیمه‌تمام و شکست‌خورده وجود دارد.
  • در ایران، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در پروژه‌های عمرانی راکد مانده است.
  • در ایران، کیفیت اجرای پروژه‌ها در بهترین حالت ۶۴% ارزیابی شده است
  • در ایران، مدت‌زمان لازم برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با ادامه روند فعلی، ۲۵ سال خواهد بود.
  • در ایران، در طول ۴۴ سال گذشته، ۲۴ سال رشد تولید ناخالص داخلی صفر و زیر صفر بوده است.

آماری از این قبیل نشان‌دهنده آن است که تمرکز بر عناصر نهادی و موانع پیشروی آن تا چه اندازه می‌تواند برای مدیریت پروژه و در نتیجه، توسعه صنعتی کشور تعیین‌کننده باشد.

برنامه چهاردهمین کنفرانس مدیریت پروژه علاوه بر محور اصلی مسائل نهادی، کارگاه‌های آموزشی متعددی در دیگر موضوعات مدیریت پروژه را نیز شامل می‌شد. در یکی از این کارگاه‌ها، جناب آقای مهندس غلامرضا صفاکیش در مورد هوش فرهنگی و نقش آن در درک افراد تیم صحبت کردند. لزوم بحث پیرامون چنین موضوعی با نیاز روزافزون پروژه به افراد کارآمد و بازدهی تیمهای موفق دو چندان میشود. از دیگر کارگاههای کاربردی می‌توان به کارگاه رهبری چابک در مدیریت پروژه با ارائه دکتر شفرلی و دکتر سدلمایر و همچنین هدف محوری در سازمانهای پروژه محور با سخنرانی مهندس وفا علی کمالیان اشاره کرد.

کنفرانس به موازات توجه به مسائل مدیریت پروژه در حوزه ساخت و احداث، برنامه‌هایی برای مدیریت پروژه در حوزه فناوری اطلاعات نیز تدارک دیده بود. کارگاه چالشهای چابک‌سازی اثربخش توسط مهندس یوسف مهرداد بی‌بالان، کارگاه روش مدیریت پروژهای ERP در همکاران سیستم توسط مهندس علی کیا و همچنین پنلی برای معرفی استارت‌آپ‌های برگزیده در حوزه مدیریت پروژه از جمله این موارد بودند.

مهندس مجتبی اسدی و دکتر سید حسین جلالی نیز در سخنرانی خود تحلیلی از تداوم کسب‌وکارهای صنعت پیمانکاری ارائه دادند و از منظر نهادی به بررسی دلایل تفاوت متوسط عمر ۱۰۷ ساله شرکت‌های پیمانکاری بین‌المللی با متوسط عمر ۳۷ ساله شرکت‌های پیمانکاری ایرانی پرداختند. مهندس مهدی ولایتی نیز در کارگاه دیگری با عنوان پروژه سخت، بغرنج یا پیچیده به تشریح تفاوت میان پروژه‌های ساده، پیچیده و بغرنج پرداختند و به این نکته کلیدی اشاره کردند که پروژه های بغرنج با تمرین و بسترسازی مناسب قابل کنترل است، اما پروژه های پیچیده همیشه تحت کنترل ما نخواهند بود زیرا با بی ثباتی محیط گره خورده اند. مهندس وحید هادی‌زاده مقدم به بررسی مدیریت پروژه سازمانی در ساختارهای کارفرمایی پرداختند و در این راستا پس از تعریف مدیریت پروژه سازمانی، به رمزگشایی از مفاهیمی همچون الزامات حاکمیتی، مدیریت فرایندها، سازمان و ارتباطات و ابزارهای مدیریت اطلاعات پرداخته شد. همچنین نقش پایداری در پروژه ها و مدیریت پروژه توسط دکتر مجید فراهانی و مهندس فاطمه اظهری بررسی گردید.

کارگاه‌های دیگری از جمله آقای خاص در مدیریت پروژه توسط مهندس علی واحدی دیز و مهندس روزبه کتب‌زاده؛ چالش‌ها و راهکارهای انتخاب و پیاده سازی سیستم مدیریت پروژه در سازمانهای پروژه محور ایرانی توسط دکتر محمد احمدزاده؛ تامین مالی در سازمانهای پروژه محور توسط دکتر داوود جمالی؛ امکان پذیری برون سپاری در فعالیت‌های پروژه توسط مهندس حسن میرزایی؛ مدیریت مالی و حسابداری در سازمان های پروژه محور توسط دکتر سید محمدرضا علوی پور؛ هفت اشتباه مهلک در برگزاری مناقصات  توسط مهندس شهرام حلاج؛ و طراحی، پیاده‌سازی و استقرار سیستم بودجه و کنترل هزینه پروژه‌ها در یک سازمان پروژه محور توسط مهندس حسین حمیدی فر از دیگر برنامه‌های کنفرانس بود. برگزار گردید. مهندس شروین کریمیان پور نیز ریسک یکپارچه هزینه و زمانبندی را آنالیز کردند.

blank

همچنین در برنامه کنفرانس همچون گذشته، بخشی به بررسی استانداردهای مدیریت پروژه و مدلهای این حوزه اختصاص یافته بود. در این بخش، مهندس وحید آزادمنش دو مدل PMBOK  و PRINCE2 را با هم مقایسه کردند؛ مهندس رضا آتش فراز و مهندس محمد هادی صیرفی به مفهوم هنر بومی سازی PMBOK با رویکرد مدیریت فرآیندهای کسب و کار پرداختند و دکتر مارتین سدلمایر نیز به بررسی استاندارد ICB4  و رویکردهای نوین نسبت به آن پرداختند.

در اختتامیه کنفرانس نیز ۵ تندیس به شرکتهای آسفالت طوس، تناوب، ارتباطات زیرساخت، معاونت مهندسی پدافند غیرعامل سپاه و گروه سرمایه گذاری مسکن تقدیم شد. شرکتهای همکاران سیستم، مهندسی و ساختمان صنایع نفت و پرمان پویش نیز موفق به دریافت لوح تقدیر شدند. امید است در کنفرانس مدیریت پروژه سال آینده میزبان شما باشیم.

دوره و کتاب های آموزشی مرتبط

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *