نقش‌های رهبری : آنچه واقعاً مهم است

نقش‌های رهبری

امروزه مدیران عامل اذعان دارند که نقش‌‌های رهبری همان‌قدر برای داشتن عملکرد خوب سازمانی ضرورت دارد که اکسیژن برای نفس کشیدن. بیش از ۹۰ درصد مدیران عامل در حال برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توسعه رهبری هستند، زیرا آن‌ها این مفهوم را مهم‌ترین مسئله سرمایه انسانی می‌دانند که سازمان‌هایشان با آن مواجه است. البته مدیران حق دارند که این کار را انجام دهند: تحقیقات مک کنزی قبلاً نشان داده است که رهبری خوب بخش مهمی از سلامت سازمانی را تشکیل می‌دهد و سلامت سازمانی هم یک محرک مهم در بازده سهامداران محسوب می‌شود.

مسئله مهمی که هنوز حل نشده این است که چه نوع نقش‌های رهبری در سازمان باید تشویق شوند. آیا رهبری آن‌قدر وابسته به بافت سازمانی است که نمی‌توان آن را با رویکردهای استاندارد در تعریف و توسعه توصیف نمود؟ آیا شرکت‌ها باید تلاش‌های خود را بر روی اولویت‌هایی مانند مدل‌سازی نقش، تصمیم‌گیری سریع، ایجاد چشم‌انداز و پرورش رهبرانی تطبیق‌پذیر معطوف کنند؟ نبود اجماع دانشگاهی و کاربردی برای پاسخ به این سؤال‌ها موجب شده است تا برنامه‌های توسعه رهبری طیف وسیعی از مسائل را شامل شوند و همین موضوع روشن‌کننده این قضیه است که چرا تنها ۴۳ درصد از مدیرعامل‌ها اعتقاد دارند که سرمایه‌گذاری‌های آموزشی‌شان موفقیتی در پی خواهد داشت.

بااین‌حال، تحقیقات اخیر شرکت مشاوره‌ای مک کنزی نشان می‌دهد که یک زیرمجموعه کوچک از مهارت‌ها با موفقیت رهبری، به ویژه در میان رهبران خط مقدم ارتباط دارد. این شرکت با استفاده از تجربه عملی و جستجوی ادبیات دانشگاهی این حوزه، لیست جامعی مشتمل بر ۲۰ ویژگی متمایز رهبری جمع‌آوری کرد و سپس ۱۸۸۰۰۰ مدیر در ۸۱ سازمان مختلف در ۴ نقطه از جهان را مورد بررسی قرار داد تا میزان مشخصی از انواع نقش‌های رهبری در سازمان‌ها ارزیابی شود. درنهایت، نمونه این تحقیق به سازمان‌هایی که عملکرد رهبری قوی و ضعیفی داشتند تقسیم شد.

نتایج تحقیق مک‌‌کنزی نشان داد که رهبران در سازمان‌هایی با عملکرد بالای تیم‌های رهبری به‌طورمعمول ۴ عدد از ۲۰ نوع نقش رهبری ممکن را نمایش دادند؛ این ۴ رفتار در واقع ۸۹ درصد از تفاوت بین سازمان‌های قوی و ضعیف را از لحاظ اثربخشی رهبری توضیح می‌داد (شکل شماره ۱). چهار نوع نقش رهبری که ۸۹ درصد از اثربخشی رهبران را تشکیل می‌دهند عبارتند از:

حل مسئله اثربخش:

حل مسئله یک گام پیش از تصمیم‌گیری است و زمانی اتفاق می‌افتد که اطلاعات جمع‌آوری، تجزیه تحلیل و بررسی شده است. حل مسئله مفهومی است که در عین فریبندگی و ساده به نظر آمدن، به سختی کاملاً درست صورت می‌گیرد. بااین‌حال این مفهوم یک ورودی کلیدی برای تصمیم‌گیری در مسائل مهمی همچون ادغام و تملیک و همچنین مسائل روزمره سازمان مثل نحوه برخورد با تعارضات تیمی است.

نقش‌های رهبری

نتیجه‌گرایی قاطع:

رهبری نه تنها در مورد توسعه و ایجاد چشم‌انداز و تعیین اهداف است، بلکه توسط میزان دستیابی به نتایج مورد نظر پیگیری می‌شود. رهبرانی با نتیجه گرایی بالا بر اهمیت کارایی، بهره‌وری و اولویت‌بندی باارزش‌ترین کارها تأکید دارند.

دنبال کردن دیدگاه‌های مختلف:

این ویژگی در مدیرانی مشهود است که بر روندهای مؤثر بر سازمان نظارت دارند، تغییرات محیطی را درک می‌کنند، کارکنان را به خلق ایده‌هایی که می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد، تشویق می‌کنند، به طور دقیق بین مسائل مهم و غیر مهم تمایز قائل می‌شوند و توجه کافی به دغدغه‌های ذینفعان دارند. رهبرانی که در این زمینه خوب عمل می‌کنند، تصمیمات خود را براساس تجزیه‌وتحلیل گفت‌وشنودهای سازمان و ذینفعان اتخاذ می‌کنند و از بسیاری از تعصبات دست و پاگیر که معمولاً هر تصمیمی مستعد ابتلا به آن‌هاست، جلوگیری می‌کنند.

پشتیبانی از دیگران:

رهبرانی که حامی هستند، تفکرات و احساسات کارمندانشان را درک می‌کنند. این دسته از رهبران با نشان دادن اطمینان و علاقه خاص خود به کسانی که در اطرافشان هستند، اعتماد ایجاد می‌کنند، برای کارمندان الهام‌بخش هستند و به همکارانشان جهت غلبه بر چالش‌ها کمک می‌کنند. آن‌ها به منظور ارتقای کارایی سازمانی، کاهش ترس از عدم اطمینان در برابر تهدیدات خارجی و جلوگیری از تعارضات سازمانی در کارهای تیمی مداخله می‌کنند.

باید توجه داشت که بحث‌ها و تحلیل‌های مرتبط با رفتارهای متمایزکننده رهبران، همچنان اهمیت خود را دارند. تجربه نشان می‌دهد که شرایط مختلف کسب‌وکار اغلب نیاز به نقش‌های رهبری متنوعی نیز دارد. بااین‌وجود یافته‌های تحقیق مک‌کنزی بیشتر به رفتارهای اصلی رهبری مربوط می‌شود که امروزه در بیشتر شرکت‌ها و مخصوصاً در رهبری خط مقدم انها مؤثر است. برای سازمان‌هایی که برای پرورش رهبران آینده خود، قصد سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توسعه رهبری را دارند، اولویت دادن به این چهار حوزه، نقطه خوبی برای شروع است.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

نقش‌های رهبری

کتاب‌ها و دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *