مهارتهای لازم برای یافتن شغل و کارجویان نسل آینده

مهارت‌های شغلی

ایجاد یک نیروی کار رقابتی در آینده نیازمند کسب “مهارت‌های شغلی صحیح” است. سازمان‌ها باید یک برنامه استراتژیک برای رشد استعداد افراد جهت اعمال تغییراتی در سازمان ایجاد کنند.

انقلاب چهارم صنعتی، پتانسیلی برای ایجاد تحول در همه صنایع دارد که موجب از دست دادن شغل‌های زیادی از طریق نوآوری‌های تکنولوژیکی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و چاپ سه بعدی می شود. فقط تاثیر ماشین‌های بدون راننده را در صنعت تاکسیرانی و ماشین‌های سواری در نظر بگیرید. این عصر جدید نیازمند “مهارت‌های شغلی مناسبی” است که با آموزش نیروی کار و اعمال مهارت‌های لازم برای پر کردن شکاف‌های مهارتی در سازمان مرتفع خواهد شد.

سازمان‌ها برای ایجاد مهارت‌های صحیح، باید یک برنامه استراتژیک برای مدیریت استعداد داشته باشند که به ایجاد تغییر در سازمان کمک کند. هر استراتژی خوبی در زمینه مدیریت استعداد باید بر حفظ و پرورش استعدادهای موجود تمرکز داشته باشد و همچنین همه اهرم ها و گزینه هایی را هم که شامل استخدام کارمندان جدید (داخلی یا خارجی) می شود را در بر بگیرد.

با افزایش تعداد روزافزون سازمان‌های آینده‌نگر، نتیجه‌گیری می‌شود که برای رسیدن به سناریویی قدرتمندتر در عصر اتوماسیون و خودکارسازی فرایندها، باید مهارت‌های شغلی نیروی کار خود را برای برآورده ساختن الزامات جدید توسعه دهند. البته این کار به سادگی روی نمی‌دهد، استخدام افراد جدید کافی نخواهد بود و بازآموزی باید بخشی از این راه حل باشد. لازم به ذکر است که تعدیل نیروی کار به دلیل نداشتن مهارت‌های مناسب، پیامدهای منفی برای شرکت و جامعه به همراه خواهد داشت.

برای مثال، یکی از مشتریان شرکت مشاوره مدیریت مک‌کنزی در حوزه بانکداری، از اتوماسیون در حوزه نیروی انسانی تاثیر عمده‌ای پذیرفته بود، اما از طرفی بانک قادر نبود تا کارمندان خود را اخراج کند زیرا با فشار اتحادیه‌های کارگری روبه‌رو بود، بنابراین برای درک نقش‌ها و مهارت‌های آینده مورد نیاز نیروی کار خود و نحوه انتقال دانش به افراد برای کسب این نقش های جدید تلاش کرد. با تعیین توانمندی و مهارت‌های شغلی مورد نیاز بر اساس ارزیابی تیم‌های عملکردی، آن‌ها توانستند تجزیه و تحلیلی را انجام دهند تا تعیین کنند که چه میزان از کارکنان موجود تا این حد توانمندند و چه میزان نیاز به ارتقا و بازآموزی مهارت‌هایشان دارند.

بر اساس یافته‌های شرکت مک کنزی، در سال ۲۰۳۰ رقمی در حدود ۳۷۵ میلیون کارمند در سراسر جهان باید مهارت‌های شغلی جدیدی را برای انجام کارهای فعلی خود در کنار افزایش اتوماسیون و توانمند شدن ماشین‌ها توسعه دهند. در حالی که بخش‌های مختلف صنعت و شرکت‌ها با پدیده اخراج و تعدیل مواجه هستند، انتظار می‌رود که اکثر اقتصادها در سال‌های آینده شغل‌های خالص جدیدی تولید کنند؛ به طوری که این تنوع در مشاغل، منابع جدیدی برای عرضه و تقاضا نیروی کار ایجاد کنند.

با این حال، این بحران مهارتی بی‌سابقه موجب اعتراضات و اعتصاب‌های گسترده‌ای خواهد شد مگر اینکه کارفرمایان و کارکنان متوجه شوند که باید با تغییر سازگار شده و شروع به اقدامات جدی برای ایجاد طرح های ارتقا و بازآموزی کنند. بازآموزی مهارت‌های جدید برای کارکنان، جهت دستیابی به فرصت‌های شغلی نوین و همچنین برای بازنشستگی لازم است.

چگونه یک سازمان باید در مورد مهارت‌های شغلی مناسب نیروی کارش در آینده فکر کند؟ یک راه خوب این است که تعیین کنید که چه تعداد از کارکنان خواهند توانست مهارت های A، B و C را انجام دهند. اگر به این نتیجه برسید که ده نفر نیاز دارید، اما فقط می‌توانید پنج کارمند را استخدام کنید، برای ساختن و بهره‌گیری از روش جدید به زمان بیشتری نیاز دارید. شرکت‌هایی که مهارت‌های شغلی لازم را شناسایی کرده و کارکنانی با آن مهارت‌ها را استخدام میکنند، بسیار قوی‌تر ظاهر می‌شوند.

مطمئنا، کارفرمایان برخی از استعدادهای ماهر را استخدام خواهند کرد و برخی دیگر را برون‌سپاری میکنند. اما بهبود مهارت‌های مورد نیاز در کارکنان فعلی نقش مهمی ایفا می‌کنند، زیرا استخدام و برون‌سپاری برای پر کردن شکاف‌های استعداد در سازمان کافی نیست.

مهارت‌های شغلی

 ایجاد یک نیروی کار رقابتی فعال برای آینده نیازمند موارد زیر است:

  • ایجاد شفافیت در شکاف‌های مهارتی بین نیروی کار فعلی با نیازهای آینده سازمان: استراتژی خود را تحت عنوان یک چشم‌انداز از مهارت‌هایی که در آینده نیاز دارید، ترجمه کنید. در غیر این صورت فرسودگی شغلی در انتظار شما است که ارزش تجاری کسب‌وکارتان را هم به خطر می اندازد.
  • یک برنامه قوی برای تامین مهارت‌های آینده سازمان داشته باشید: مجموعه ای از برنامه‌هایی را که شامل استخدام، مهارت‌های صحیح و قراردادها می شود، طراحی کنید. استعداد و زیرساخت‌های عملیاتی خود را برای تقویت ترکیب جدید نیروی کار و سیستم مدیریت عملکرد، بهبود دهید.
  • اجرای سریع و دقیق: یک تیم متعهد و چند منظوره، از جمله اعضای هیات‌مدیره و کارکنان، برای اجرای طرح‌های چابک در سازمان داشته باشید.

در یک نظرسنجی از مدیران توسط شرکت مک‌کنزی، ۷۵ درصد از پاسخ‌دهندگان به این نکته اشاره کرده‌اند که معتقدند با توجه به جنگ استعدادها و مشکلات استخدام کارمندان جدید،  بازآموزی حداقل نیمی از نیازهای استعداد آینده سازمان را برآورده می کند.

منبع: mckinsey 

مترجم: مارال مختارزاده

مهارت‌های شغلی

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *