منظور از ارزش زمانی پول چیست؟

در علم اقتصاد و امور مالی، پول دارای ارزش است که با مرور زمان دچار تغییر می‌شود. درواقع پول در هر مقطع دارای ارزش فعلی است که با هر نرخ تنزیلی در پرداخت‌ها و یا دریافت‌های بعد تغییر می‌کند. بر این اساس با کمک فرمول‌ها و روش‌هایی اقدام به محاسبه ارزش پول در حال حاضر و آینده کرده سپس نتایج را با یکدیگر مقایسه می‌کنند تا بتوانند. در ادامه این مطلب به ارزش زمانی پول و روش محاسبه آن پرداخته شده است.

 ارزش زمانی پول چیست؟

ارزش زمانی پول (Time Value Of Money) که به اختصار TVM، گفته می‌شود، یعنی پولی که اکنون در اختیار دارید بهتر و با ارزش‌تر از پولی است که در آینده خواهید داشت. زیرا علاوه بر اینکه به شما توان و قدرت خرید و سرمایه‌گذاری را می‌دهد، بلکه با توجه به تورم بعدها این توان خرید را کاهش و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری الآن را نیز از دست خواهید داد.

ارزش زمانی پول یا “ارزش فعلی تنزیل شده” را با ذکر یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم.

فرض کنید شما ۱۰،۰۰۰ تومان پول دارید که آن را همین الآن در بانکی با نرخ سود ۵ درصد به مدت یک سال قرار داده‌اید. بدیهی است که برای محاسبه مبلغ سرمایه‌گذاری شده را در ۱.۰۵ ضرب کرده که در مجموع در سال آینده پول شما ۱۰،۵۰۰ تومان خواهد شد. اما اگر ۱۰،۰۰۰ تومان را سال بعد سرمایه‌گذاری کنید، به جای ضرب باید آن را تقسیم بر ۱.۰۵ کرد که ۹۵۰۰ تومان می‌شود.

بنابراین طبق ارزش زمانی پول، هر چه زمان بگذرد، در کشورهایی با نرخ تورم مثبت قدرت خرید با همان پول کم می‌شود و در کشورهایی که نرخ تورم صفر یا منفی دارند، به منزله از دست دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

ارزش زمانی پول
ارزش زمانی پول

 مفهوم ارزش زمانی پول از سرمایه گذران

سرمایه گذران درآمدهای کسب شده از طرق مختلف را معمولا با واحدهای پول مقایسه و ارزش‌گذاری می‌کنند. بر اساس تفاوت‌های متنوع حاکم بر واحدهای پول انواع مختلفی وجود دارند. این تفاوت‌ها را می‌توان به موارد زیر خلاصه کرد:

 ۱. واحد پول از نظر زمان (Timing) :

واحدهای پول از نقطه نظر زمان دسترسی به آن‌ها با هم متفاوت‌اند و هر چه زودتر بتوان به آن‌ها دست یافت، ارزش بیشتری داشته و بهره‌وری بالاتری دارند.

 

 ۲. واحدهای پول از نظر ریسک (Risk) :

بر این اساس، واحدهای پولی که احتمال به دست آوردن آن‌ها بیشتر با ارزش‌تر از واحدهای پولی است که ریسک دستیابی کم‌تری دارند. از نظر یک آنالیزور واحد پول با احتمال دسترسی کم، ارزش سرمایه‌گذاری ندارد.

 

 ۳. واحدهای پول از نظر قدرت خرید (Purchasing Power) :

از نظر قدرت خریدی که هر واحد پول به فرد می‌دهد، واحدهای پولی متفاوتی هست و دسته‌ای که قدرت خرید بالاتری می‌دهند، ارزش بیشتری دارند.

 

 ۴. واحدهای پول از نظر تبدیل به پول :

اموال و دارائی‌ها از نظر این‌که چه زمانی قابل فروش هستند و به پول تبدیل می‌شوند، واحدهای پولی متفاوتی را به وجود می‌آورند که بالطبع گروهی که زودتر به پول تبدیل شده و قابل استفاده می‌شوند، ارزش بالاتری در بین سرمایه‌گذاران دارند.

 

بنابراین دیدگاه‌ها ارزش زمانی پول هنگامی روشن می‌شود که واحدهای پولی هر فرد را بر اساس آن‌ها طبقه‌بندی و سپس ارزش‌گذاری کرد.

ارزش زمانی پول

 محاسبه ارزش زمانی پول :

هر واحد پولی که در اختیار فرد باشد، دارای مزایا و معایبی است که به‌طور مستقیم ارزش زمانی پول را تحت شعاع قرار می‌دهند. از جمله می‌توان به نرخ بهره، تورم و هزینه فرصت‌ها اشاره کرد که در زمان‌های مختلف ارزش پول را افزایش یا کاهش می‌دهند. سپس بر اساس این عوامل و نوع واحدهای پول، ارزش فعلی و ارزش آینده را محاسبه کرد.

در این میان محاسبه ارزش فعلی خالص (Net Present Value ) در مباحث مالی و سرمایه‌گذاری بسیار مهم و حیاتی است.

درواقع مدیران مالی و سرمایه‌گذاران با کمک نرم‌افزارها و یا روش‌های دستی از طریق فرمول‌های زیر ارزش زمانی پول را در هر مقطع جداگانه محاسبه و سپس با هم مقایسه کرده و بر اساس نتایج حاصله تصمیم‌گیری می‌کنند.

فرمول ارزش آتی

ارزش فعلی + سود = ارزش آتی

فرمول ارزش فعلی

ارزش آتی ÷ سود = ارزش فعلی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *