مزایای داشتن مربی مالی

گسترش کسب‌وکارها همواره سبب پدید آمدن مفاهیم و اطلاعات جدیدی می‌شود که راه‌های نوینی برای پول درآوردن را پیش روی فرد قرار می‌دهند. جهت سرمایه‌گذاری و ورود به این روش‌های جدید درآمدزایی با حداقل میزان ریسک فرد نیاز به یادگیری و آموزش آن‌ها دارد. همچنین در مباحث هوش مالی و تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت چالش‌های فراوانی وجود دارد که فرد را ملزم به تصمیم‌گیری آگاهانه می‌نماید. در این راه مربی مالی به عنوان مشاور و راهنما می‌توانند با آموزش و ارائه راهکارهای مطلوب به وی در رسیدن به اهداف خود و درآمدزایی سریع‌تر کمک شایانی نماید. از این رو در ادامه این مقاله به لزوم داشتن مربی مالی و مزایای آن مورد بحث قرار گرفته است.

مربی مالی

 اهمیت داشتن مربی مالی

بی‌تردید داشتن مربی مالی مستلزم صرف هزینه است‌. از این رو برخی افراد این کار را به عنوان پول اضافی خرج کردن قلمداد می‌کنند و اذعان دارند که خود همه چیز را می‌دانند. اما نکته اساسی این است که کسب تجربه نیاز صرف زمان و هزینه‌هایی بالایی دارد و بزرگان همواره توصیه می‌کنند که در همه امور از تجربیات و مشورت با دیگران استفاده شود. واضح است که فرد علم و دانش لازم در تمامی موضوعات را ندارد و نیاز به یادگیری و آموزش مفاهیم آن‌ها دارد تا با آگاهی و اطمینان خاطر وارد حیطه کاری آن شده و درصد موفقیت خود را افزایش دهد. در مباحث مالی هم قضیه به همین صورت است و باید فردی به عنوان مربی مالی همراه فرد باشد تا با بررسی جوانب مختلف مسیرهای درست با کمترین میزان خطر را شناسایی کرده و به فرد نشان دهد و تا پایان راه همراه با او در این مسیر حرکت کند تا بدون لغزش و درست به مقصد نهایی برسد.

طی تحقیقی که جان هانکوک بر روی پس‌انداز بازنشستگان انجام داد مشخص شد که پس‌انداز افرادی که مربی مالی داشته‌اند ۲۰۳۰۰۰ دلار بوده و در مقابل افرادی که هیچ برنامه و مربی نداشته فقط موفق به پس‌انداز ۴۵۷۰۰ دلار شده‌اند. لذا می‌توان نتیجه‌ گرفت که داشتن مربی مالی امری انکارناپذیر بوده و وجود آن لازم و ضروری است.

 وظایف مربی مالی

مربی مالی و یا به تعبیری دیگر مشاوران مالی محدود به شخص خاصی که فقط به پول پس‌انداز کردن فرد کمک می‌کند، اطلاق نمی‌شود؛ بلکه می‌توانند مجموع افرادی باشند که خدمات متنوع مالی را ارائه می‌نمایند. به عبارت دیگر مربی مالی می‌تواند عهده‌دار مسئولیت‌ها و کارهای مختلف مالی از راه‌های افزایش سرمایه در حیطه املاک، اوراق و وجوه نقد تا پس‌انداز کردن برای دوره بازنشستگی و حتی برنامه‌ریزی مالیاتی مطابق قوانین باشد.

درواقع مربی مالی شیوه صحیح پول خرج کردن را به فرد آموزش می‌دهد تا بر اساس آن استراتژی مناسبی برای مدیریت مالی خود اتخاذ کرده و اهدافی را طبق آن برنامه‌ریزی کند.

مربی مالی

 ۷ فایده اساسی برای داشتن مربی مالی

1. طراحی برنامه مالی شخصی

در مبحث آموزش مالی، اولین قدم برنامه‌ریزی صحیح بر اساس منابع، توانایی‌ها و علایق مختص فرد است. جهت این کار مربی مالی با در نظر گرفتن این موارد مسیری و یا مسیرهایی هموار و بی‌خطر را برای فرد ترسیم کرده تا بداند در هر مرحله چه اقدامی باید انجام دهد.

 

2. افزایش میزان موفقیت

پس از برنامه‌ریزی، حرکت پیوسته در طول مسیر تعیین شده اصلی‌ترین عامل موفقیت است که در این راه مربی مالی تمام تلاش خود را می‌کند تا فرد با تمرکز بر روی هدف پیشروی کرده و نتیجه دلخواه را کسب نماید. از این رو میزان موفقیت و دستیابی به اهداف با داشتن مربی لازم افزایش پیدا می‌نماید.

 

3. نرخ ریسک و خطای پایین‌تر

مربی مالی از طریق دانش و تجربیات خود می‌تواند موانع و مشکلات را پیش‌بینی کرده و تا حدودی از وقوع آن‌ها جلوگیری نماید. در صورت بروز هر اشتباه یک مربی مالی شخصی به بررسی ریشه و علت مشکل پرداخته و راه حل فوری و دقیق آن را ارائه می‌نماید که باعث تغییرات اساسی و دائمی شده و احتمال وقوع اشتباه قبلی تقریباً صفر می‌گردد. در نتیجه از صرف وقت و هزینه اضافی جلوگیری خواهد شد.

 

4. کاهش استرس و بهبود عادات مالی

وجود یک مربی مالی فشارها و تنش‌ها را تا حدود زیادی از روی فرد برمی‌دارد و سبب می‌شود تا حتی در مسیرهای آزمایشی و پرخطر هم با آرامش بیشتری قدم بردارد. زیرا مربی مالی می‌تواند در هر گام از روشی جایگزین برای پیشبرد اهداف استفاده نماید. همچنین داشتن مربی مالی با کاهش استرس‌ها سبب بهبود روابط، سلامتی و عادات مالی خوب در فرد می‌گردد.

 

5. بالا بردن سرعت پیشرفت

لازم به یادآوری است که داشتن مربی مالی برای زودتر ثروتمند شدن و پول درآوردن نیست. بلکه به منظور تسریع فرآیند پیشرفت و حصول یک نتیجه استفاده از مربی مالی اجتناب‌ناپذیر است. زیرا فقط با کمک او می‌توان برنامه را توسعه و گسترش داد و اقدامات لازم جهت تبدیل درآمد فعلی به ثروت از طریق راه‌های پول درآوردن را انجام داد.

 

6. دارا بودن متخصص مالی شخصی

هر فرد با استفاده از آموزش‌های مربی مالی در هنگام بروز مشکل و اتخاذ تصمیمات لازم بدون نیاز به نظرات و کارشناسی‌های دیگران، فقط بر اساس منابع خود اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در واقع وی علاوه بر مهارت از استقلال مالی نیز برخوردار است که سبب افزایش میزان اعتماد دیگران به او می‌شود.

مربی مالی به فرد یاد می‌دهد که چگونه بر اساس منابع مالی خود و نه طبق نظرات دیگران و گمانه‌زنی‌ها آن‌ها سرمایه‌گذاری نماید.

7. امکان دسترسی آسان به اطلاعات به‌روز و تخصصی مالی

علم اقتصاد دارای مباحثی بسیار وسیع، سنگین و سخت است که اطلاع از همه آن‌ها نیاز به زمان زیادی دارد. اما مربی مالی اطلاعات مورد نیاز فرد را هر موقع که او بخواهد به صورت ساده و قابل‌فهم به او آموزش می‌دهد. این آگاهی‌ها سبب کاهش ترس شخص شده و سبب می‌شود که او آسان‌تر و مطمئن‌تر مسیر مالی خود را طی کند.

مربی مالی

سخن آخر

ثروت و کیفیت زندگی دارای ارتباطی مستقیم و تنگاتنگی با هم هستند از این رو افراد سعی می‌کنند برای افزایش سطح کیفی زندگی خود راه‌های پول درآوردن بیشتری یاد گرفته و پیشرفت کنند. در این راه به منظور شناخت و برنامه‌ریزی صحیح مسیر، تسریع در رسیدن به اهداف و پیشرفت باید از فردی مسلط به مباحث مالی، باتجربه و آگاه از قوانین و استانداردها استفاده کرد که همان مربی مالی است تا با کمک او با ترس و احتمال خطر کمتر به آینده‌ای روشن امیدوار بود‌‌.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *