مدیریت روابط کارکنان و مدیریت ریسک: سرفصل پنجم دوره PHRi

PHRi

در منابع انسانی ، روابط کارکنان و مدیریت ریسک اهمیت بسیار زیادی دارد. روابط کارمندان و مدیریت ریسک به این معناست که اطمینان حاصل شود که با کلیه کارمندان با احترام رفتار می شود ، فعالیت‌های حوزه بهداشت، ایمنی و آموزش‌های این حوزه به خوبی ارائه می‌شود و اینکه با همه کارمندان برخورد منصفانه و یکسانی صورت می‌گیرد. سرفصل پنجم دوره PHRi یا گواهی بین‌المللی حرفه‌ای منابع انسانی به این موضوع می‌پردازد.

مدیریت روابط کارکنان به چه معناست؟

کارمندان شاد کارمندان مولد هستند. کسب‌وکارهای موفق می‌دانند که چگونه می‌توانند روابط را برای ایجاد رضایتمندی پایدار کارمندان مدیریت کنند. بنابراین مهم است تا مدیریت روابط کارکنان را بیاموزید و عناصر اساسی یک برنامه موثر در حوزه روابط کارمندان را بشناسید.

اصطلاح “روابط کارمندان” به تلاش شرکت برای مدیریت روابط بین کارفرمایان و کارمندان اشاره دارد. سازمانی که برنامه مناسبی برای روابط با کارکنان دارد، برخوردی منصفانه و مداوم را برای همه کارکنان فراهم می‌کند تا آنها به شغل خود متعهد و به شرکت وفادار باشند. چنین برنامه‌هایی همچنین با هدف جلوگیری و برطرف کردن مشکلات ناشی از موقعیت‌های کاری انجام می‌شود.

برنامه‌های مدیریت روابط کارمندان به طور معمول بخشی از استراتژی منابع انسانی است که برای اطمینان از موثرترین استفاده از افراد برای انجام مأموریت سازمان طراحی شده است و به همین دلیل متخصصین منابع انسانی و افراد حرفه‌ای در حوزه PHRI باید در این حوزه مسلط و خلاق باشند. استراتژی‌های منابع انسانی برنامه‌هایی هستند که شرکت‌ها برای کمک به کسب و حفظ جایگاه رقابتی در بازار از آن‌ها استفاده می‌کنند. برنامه‌های روابط کارمندان بر موضوعاتی تاثیرگذار است که مستقیما به کارمندان مربوط می‌شود. مواردی مثل حقوق و مزایا ، حمایت از تعادل کار و زندگی و امنیت شغلی از این دست هستند.

یکی از مؤثرترین راهکارها برای اطمینان از مدیریت مناسب روابط کارمندان ، اتخاذ یک استراتژی منابع انسانی است که ارزش بالایی را برای کارمندان به عنوان ذینفعان مشاغل در نظر می‌گیرد. ذینفعان افرادی هستند که به یک شرکت متعهد هستند و تحت تاثیر موفقیت و عدم موفقیت شرکت قرار می‌گیرند. وقتی با کارمندان بیشتر از  یک کارگر حقوق بگیر رفتار می‌شود، آن‌ها خود را ذینفع سازمان دانسته و احساس ارزشمندی می‌کنند.

یک برنامه مناسب برای روابط کارمندان با سیاست‌های کاملاً کتبی آغاز می‌شود. سیاست‌های مربوط به روابط کارمندان ، فلسفه ، قوانین و رویه‌های شرکت را برای پرداختن به مسائل مربوط به کارکنان و حل مشکلات در محیط کار توصیف می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها یک یا چند نماینده در حوزه روابط کارمندان دارند ، افرادی که در بخش منابع انسانی کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که خط مشی شرکت به صورت عادلانه و مداوم دنبال می‌شود. افراد متخصص در این بخش برای حل مشکلات و رفع نگرانی‌ها با کارمندان و سرپرستان همکاری می‌کنند. یک برنامه مدیریت روابط کارمندان می‌تواند اشکال و انواع مختلفی داشته باشد که به عوامل مختلفی از جمله صنعت ، مکان ، اندازه شرکت و حتی فلسفه‌های رهبری بستگی دارد.

نقش مدیریت منابع انسانی در مدیریت ریسک:

منابع انسانی در مدیریت ریسک دو نقش مهم ایفا می‌کند. اول اینکه افراد و کارمندان منبع خطر هستند ، به عنوان مثال ، غیبت کارکنان، افرادی که کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند، کارمندی که از انجام مسئولیت اضافی امتناع می‌ورزد، یا یک کارمند کلیدی که دو ماه پس از اتمام یک برنامه آموزشی یک ساله از شرکت خارج می‌شود نمودی از این ریسک‌ها است. دوم اینکه رویکرد افراد در مقابله با ریسک بسیار مهم است. به عنوان مثال افرادی که از نبوغ خود برای حل مشکلات غیر منتظره استفاده می‌کنند ، یا یک کارمند کلیدی که برای طراحی مجدد شغل خود با سازمان همکاری می‌کنند به نوبه خود شدت تاثیر ریسک را کاهش می‌دهند.

منابع انسانی فقط کارمندان تمام وقت را شامل نمی‌شود بلکه کلیه کارمندان بخش مدیریتی، اعضای خانواده، افراد تمام وقت و پاره‌وقت و کارمندان فصلی و سالیانه را نیز در برمی‌گیرد.

PHRi

متخصصان ریسک به طور سنتی بیشتر بر روی دلایل مهم سنتی مانند آب و هوا ، بیماری و فجایع طبیعی و راه‌های مقابله با این خطرها متمرکز شده‌اند. غافل از اینکه مدیریت ریسک توجه کمی به منابع انسانی و گرفتاری‌های منابع انسانی مانند طلاق ، بیماری‌های مزمن ، مرگ تصادفی یا تأثیر روابط بین‌فردی بر مشاغل و خانواده‌ها است. باید در نظر داشت که توجه به مدیریت ریسک نشانگر این واقعیت است که مردم برای دستیابی به اهداف شرکت نقش اساسی دارند. منابع انسانی بیشتر تصمیمات مربوط به تولید ، مالی و بازاریابی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد می‌توانند در تحقق آنچه مدیران برنامه‌ریزی کرده‌اند کمک کنند.

.

حفظ روابط سالم کارکنان در یک سازمان پیش‌شرط موفقیت سازمان است. برای بهره‌وری بالا و رضایت افراد در سازمان، به مدیریت قوی روابط بستگی دارد. روابط کارمندان عموماً با اجتناب از تعارض و حل مسائل مربوط به اشخاص که ممکن است ناشی از سناریو کار یا تأثیرگذاری دیگران باشد سروکار دارد. رابطه قوی کارکنان به محیط کار سالم و ایمن ، درصد تعهد همه کارکنان ، عوامل ایجاد انگیزه در کارمندان و سیستم ارتباطی مؤثر بستگی دارد. روابط سالم کارکنان منجر به کارآیی ، انگیزه بخشی و کارآمدی کارکنان دارد که منجر به افزایش سطح فروش می‌شود. علاوه بر این خطرات در سازمان اجتناب‌ناپذیر هستند و سازمان‌ها وظیفه اخلاقی و قانونی دارند تا در مورد امنیت و رفاه کسانی که در خدمت آنها هستند حساس باشند و همین امر هسته اصلی مدیریت ریسک در منابع انسانی را تشکیل می‌دهد. همه این عوامل نشان می‌دهد که چرا این موضوع یکی از سرفصل‌های آزمون PHRI را به خود اختصاص داده است. از مدیران و اشخاص حرفه‌ای در حوزه منابع انسانی انتظار می‌رود تا به این حوزه هم مسلط باشند.

گردآورنده: مارال مختارزاده

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *