مدیریت رشد سریع با پنج راهکار کاربردی

رشد کسب و کار

همان‌طور که شرکت شما رشد می‌کند، کارکردها و مسائل عملیاتی آن هم تغییر خواهد کرد. ممکن است افراد و فرآیندهای جدیدی را به شرکت بیافزایید، اما نتوانید مانند گذشته به هر کارمند و مشتری توجه داشته باشید. در فرایند رشد، با مسائل جدیدی مواجه می‌شوید که رهاورد روش‌های جدید انجام کار و تعامل با افرادی است که وفادارانه از کسب‌وکار شما خرید می‌کنند. به علاوه، ممکن است با چالشهای مدیریت رشد همچون کمبود نقدینگی برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف، پرداخت حقوق و دستمزد و خرید تجهیزات روبه‌رو شوید.

مدیریت رشد سریع، به روشی که به ویژگی‌های اساسی سازمان‌تان آسیبی نرساند، اولین چالش پیش رو است. پنج راه برای رشد سریع و پیوسته کسب‌وکار وجود دارد.

همه‌چیز را تجزیه‌وتحلیل کنید

همان‌طور که کسب‌وکارتان رشد می‌کند، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای ایجاد یک نقشه رشد ضروری است. رابرت جی فیلیپپس، مدیر فروش سیتی بانک، به این نکات اشاره می‌کند: “باید بدانید مراکز سود شما چیست، چه کسانی بهترین مشتریان شما هستند و چه کسی به نقاط کلیدی در زنجیره تأمینتان کمک می‌کند.”

ممکن است این تجزیه‌وتحلیل به تغییراتی منجر شود. برای مثال، ممکن است شما شرایط خاص پرداخت یا محدودیت‌های اعتباری را برای مشتریانی با حجم بالا و سابقه بازپرداخت منظم در نظر بگیرید. یا ممکن است نیاز به جایگزینی تأمین‌کنندگان یا فروشندگانی باشد که تولید یا کیفیت شما را کاهش می‌دهند.

از مشاوره‌های مالی به موقع بهره‌مند شوید

شرکت‌های در حال رشد با هزینه‌های جدیدی مواجه می‌شوند. یک مشاور مالی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا فرصت‌ها را تشخیص دهید و بر این اساس پیشنهادات خود را ارائه کرده و به شما کمک کند.

تصور کنید کلینیک دندانپزشکی دارید و مطب فعلیتان را از دست داده‌اید. در این صورت مشاور مالی شما ممکن است پیشنهاد دهد که به جای دیگر استراتژی‌ها از قبیل اجاره یا مشارکت، برای خرید یک مطب جدید وام بگیرید. بنابراین، مطمئن باشید که مشاور مالی خود را از تصمیمات تجاری‌تان مطلع می‌سازید.

سرمایه‌گذاری‌های خود را اولویت‌بندی کنید

هنگامی‌که تصمیم می‌گیرید در مورد سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار و چگونگی مدیریت رشد تصمیم‌گیری نمایید، باید به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت فکر کنید. شرکت‌های در حال رشد با چالش‌های نقدینگی مواجه هستند، بنابراین هر سرمایه‌گذاری باید هدفی داشته باشد. برای مثال، ممکن است شرکت‌های تولیدی در حال رشد، در تجهیزات و مواد جدید جهت تولید کالاهای گسترده‌تر سرمایه‌گذاری کنند. در بعضی موارد، ممکن است شرکت برای دستیابی به مقیاس تولید انبوه‌تر، نیاز به سرمایه بیشتری داشته باشد و آن را از طریق وام مرتفع کند.

توسعه کسب و کار

فرآیند و سیستم ایجاد کنید

همان‌طور که شرکتتان رشد می‌کند، باید وظایف و مسئولیت‌های بیشتری را به دیگران اعطا کنید. استخدام افراد مناسب در تیم و پیاده‌سازی سیستم‌هایی که به کارکنانتان کمک کند تا کیفیت و خدمات مورد انتظار مشتریان را فراهم کنند، از این دست موارد هستند.

تصور کنید یک کسب‌وکار خرده‌فروشی دارید و مدیری را انتخاب می‌کنید که زمان بیشتری را در محل مستقر باشد تا بتوانید به سایر شعبات سر بزنید. زمانی را صرف کنید تا به کارمندان آموزش دهید مشتریان ارزشمند و ترجیحات آنان را شناسایی کنند. چنین شناختی باعث می‌شود مشتریان ورای اینکه چه کسی به آنان خدمت رسانده است، احساس خوبی داشته باشند.

 با مشتریان ارتباط برقرار کنید

به دنبال راه‌هایی باشید که بازخورد مشتری را دریافت کنید و از نقطه نظرات آنان آگاه شوید. استفاده از نظرسنجی‌های مشتری، بررسی نظرات مشتریان در رسانه‌های اجتماعی و تشویق آن‌ها به ارسال ایمیل‌های شخصی یا تماس‌های تلفنی در زمانی که سؤالی برایشان پیش می‌آید، باعث می‌شود تا آنها تجاربشان را با ما در میان بگذارند. دغدغه‌های مشتریان بینش ارزشمندی را در اختیار شرکت قرار می‌دهد که به بهبود مدیریت رشد کمک میکند. به شما می‌فهماند در کدام بخش خوب کار می‌کنید و یا کدام قسمت نیاز به بهبود دارد. اگر مشتریان از طریق وب‌سایت با شما ارتباط برقرار کنند، می‌توانید امکان گفت‌وگوی آنلاین را به سایت اضافه کنید.

همان‌طور که به سختی کار می‌کنید تا کسب‌وکار خود را توسعه دهید، مدیریت رشد سعی دارد شرکت را به سمتی ببرد که کیفیت و خدمات ارزشمندی داشته باشد و جریان نقدی مناسبی را برای استمرار بلندمدت شرکت فراهم کند. اما بهتر است قبل از اقدام برای توسعه کسب‌وکار، مسائل  و چالش‌های مربوط به رشد را بررسی کنید.

منبع: Inc

مترجم: مارال مختارزاده

مدیریت رشد

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

کارخانه های موقتی

از دهه ۱۹۸۰ میلیون ها دلار بر روی اتوماسیون منعطف سرمایه‌گذاری شده است. اما ممکن است آن چیزی که به انغطاف‌پذیری نیاز داشته باشد، شرکت‌های‌مان…

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *