مدیران مالی چگونه می‌توانند به جایگاه مدیرعاملی دست پیدا کنند

blank

آیا مدیران ارشد مالی مدیران اجرایی مطلوبی می‌شوند؟ امور مالی نقش مهمی را در استراتژی شرکت ایفا می‌کند و بسیاری از مدیران مالی نه‌تنها به عنوان مشاوران کلیدی برای مدیر عامل شرکت، بلکه به عنوان رابط بین بازارهای مالی و شرکت ایفای نقش می‌کنند، بنابراین به نظر می‌رسد مجموعه مهارت‌های مدیران ارشد مالی برای تبدیل شدن آن‌ها به مدیرعامل راهگشا باشد.

توانایی مدیر مالی برای کسب موفقیت در نقش مدیر عاملی، کاملا به هم مرتبط است. حدود یک‌پنجم از مدیران اجرایی در انگلستان و ایالات‌متحده حداقل یک بار نقشی به عنوان مدیر مالی را تجربه کرده‌اند.  این تعداد در بازارهای اروپایی (به عنوان مثال، فرانسه و آلمان) و در آسیا به میزان ۵ تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد، شاید به این دلیل که مدیران مالی در بسیاری از شرکت ها فقط نقش کنترل‌کننده مالی را بر عهده دارند. با این حال، نمونه‌های اخیر نشان می‌دهد که اعضای هیئت‌ مدیره در قاره اروپا و آسیا مایل هستند تا مدیرعامل بعدیشان سابقه مدیریت مالی داشته باشد، حتی در برخی از شرکت های چند‌ملیتی بسیار بزرگ نیز چنین رغبتی وجود دارد.

شرکت مشاوره مدیریت مک‌کنزی برای بررسی میزان تمایل شرکت‌ها به انتصاب مدیران مالی در موقعیت‌های بالای سازمانی، مصاحبه ای با سرمایه گذاران، اعضای هیئت مدیره، مشاوران خارجی، مدیران مالی و مدیران عامل انجام داده است. نتایج غیررسمی نشان می‌دهد به ازای هر فردی که معتقد است مدیران مالی میتوانند مدیرعاملان خوبی باشند، یک نقر کاملا با این موضوع مخالف است. پاسخ دهندگان ارزش بالایی برای چندین ویژگی کلاسیک مدیران مالی مثل: توانایی برقراری ارتباط با سهامداران، تمرکز بر ایجاد ارزش سهامداران و ایجاد معیارهای عملکرد و کنترل بر امور قائل بودند. از سوی دیگر انتقادی که وجود داشت این بود که مدیران ارشد مالی اغلب مهارت‌های رهبری پایینی دارند و در انگیزه و الهام بخشی به تیم ها ضعیف هستند و تمایل دارند تا کنترل خود را بر سازمان حفظ کنند.

در این مقاله پیشنهاداتی برای آن دسته از مدیران مالی که تمایل به رشد و ارتقای سازمانی دارند، ارائه شده است تا آنها بتوانند مهارت‌هایی را که معمولا مدیران عامل نیاز دارند، کسب کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که مدیران مالی می توانند به بالاترین مراتب شغلی برسند و موفقیت‌آمیز عمل کنند. اما به هر حال لازم است که مهارت‌های افراد با نیازهای خاص شرکت مطابقت داشته باشد.

چه زمانی قابلیت های مالی به نیازهای فعلی شرکت کمک می کند؟

جای تعجب نیست که مدیران مالی زمانی به عنوان مدیران اجرایی، خوب عمل می‌کنند که شرکت‌ها به مواردی تمرکز کنند که نیاز به نظم و انضباط مالی دارند مانند تلاش برای تغییر یا ادغام، خرید و یا فروش. در واقع، حدود ۷۰ درصد از مدیران مالی انگلیسی که به عنوان مدیران‌عامل فعالیت کردند، شرکت‌های خود را در چنین شرایطی نگه داشتند (شکل ۱). علاوه بر این، مهارت‌هایی که اغلب مدیران مالی دارند برای  برنامه‌های واگذاری سهام، کاهش هزینه‌ها و فروش دارایی‌ها ضروری به حساب می‌آید. یک مدیرعامل با تجربه در بخش مالی شاخص‌های کلیدی عملکرد را درک می‌کند و می‌داند این موضوع تا چه حد می‌تواند عملکرد یک کسب و کار را بهبود بخشد.

مدیران مالی زمانیکه مسائل مالی در هسته استراتژی شرکت قرار دارند، نامزدهای خوبی برای نقش مدیر عاملی در نظر گرفته می‌شوند.

blank

این مهارت‌های کلیدی، مدیران مالی را به رهبرانی اثربخش در  شرکت‌ها و کسب‌وکارهای چندملیتی بزرگ تبدیل می‌کنند، که در آن اعداد به یک زبان مشترک تبدیل می‌شوند که بسیاری از کسب‌وکارها را با هم مرتبط می‌کند. به طور مشابه، تخصص مدیران عاملی با سابقه مالی در شرکت هایی با  دارایی سنگین در کسب‌وکارهای کم رشد و کم‌حاشیه به آنها اجازه می دهد تا بر روی بهینه‌سازی بازده سرمایه و کنترل هزینه‌ها تمرکز کنند.

مدیران مالی کاندید خوبی برای مدیرعاملی به خصوص در زمان استعفای مدیرعامل یا فقدان یک برنامه واضح جانشینی محسوب می‌شوند.  همانطور که یکی از پاسخ‌دهندگان توضیح داد، “مدیران مالی سابق افرادی کاربلد و دارای یکپارچگی بالا” و “یک رابط میان شرکت با بازارهای سرمایه” هستند. بنابراین انتخاب مدیر عاملی با سابقه مالی امکان حفظ دیگر بخش‌های سازمانی را بیشتر خواهد کرد.

blank

چه زمانی مدیر مالی تجربه گسترده‌ای که از یک مدیر عامل انتظار می رود را خواهد داشت؟

بسیاری از مصاحبه‌شوندگان اظهار داشتند که مدیران مالی برای تبدیل شدن به یک مدیرعامل موفق، نیاز به تجربه مدیریت عمومی دارند. بسیاری از آنها می‌گویند، بین مدیران مالی و مدیران عامل مرز باریکی وجود دارد که همان مبارزه مداوم برای موفقیت و کسب تجربه است.  تعدادی از مصاحبه‌شونده‌ها به مدیران مالی پیشنهاد دادند تا در برخی مواقع از حرفه خود خارج شوند و تخصص خود را در یک کار متفاوت ادامه دهند.

در واقع، به نظر می‌رسد تجربه مدیران مالی انگلستانی که به مدیر عاملی منتصب شده‌اند، از این نوع است.  بیش از دو سوم این افراد  مواقعی را در خارج از عملکرد مالی کار می‌کردند. گستره تجربه بخش مهمی از مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن مدیران مالی به مدیران عامل را تشکیل می‌دهد.

توانایی تمرکز بر کل سازمان، از جمله کار بر روی انگیزش کارکنان، به جای صرفا تسلط بر اعداد بسیار مهم است. اکثر مدیران ارشد انگلیسی با پیشینه مدیریت مالی که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ به مراتب بالای شغلی رسیده‌اند،  این کار را با رشد در سلسله مراتب داخل شرکت به دست آوردند، اما کمتر از نصف آنان به طور مستقیم از موقعیت مدیر مالی به مدیر عاملی منتقل شدند (شکل ۲). حتی کمتر احتمال دارد که یک مدیر مالی به طور مستقیم به نقش مدیر عاملی در شرکت دیگری برسد.

مدیران مالی به ندرت به طور مستقیم از بخش مالی به مدیریت کل سازمان می‌رسند:

پاسخ‌دهندگان ما نیز احساس کردند که مدیران مالی می‌توانند توانمندی خود را از طریق کار بیشتر در مراتب شغلی مختلف در سازمان گسترش دهند.  بالغ بر ۹۰ درصد از مدیران مالی انگلیس که مدیران عامل شده بودند،  در بیش از یک نقش سازمانی فعالیت کرده بودند (شکل ۳).

تجربه در بیش از یک نقش و بیش از یک شرکت موجب می‌شود هم مدیران مالی برای نقش مدیر عاملی بیشتر آماده شوند و هم شرکت‌ها تمایل بیشتری برای انتصاب آنان به نقش مدیرعاملی داشته باشند.

blank

گذار از مدیر مالی به مدیر عاملی:

هنگامی که مدیران مالی شامل این ارتقا منصب می‌شوند، همه چیز به آسانی برایشان رو به راه نمی‌شود. مدیران مالی سابق نه‎تنها باید با چالش‎های معمول مدیر عاملی مواجه شوند، بلکه در بسیاری از موارد، رویکرد خود را نسبت به کسب‎وکار به شدت تغییر می‎دهند. چالش‎های اساسی در مرحله گذار از مدیر مالی به مدیر عاملی عبارتند از:

  • تطبیق با ذهنیت مدیرعاملی:

آن دسته از مدیران مالی که مدیر عامل می‌شوند باید نقش مالی خود را در اسرع وقت فراموش کنند و دیدگاه جامع‌تری از کسب‌وکار داشته باشند. به طور خاص، آن‌ها باید بر کل سازمان تمرکز کنند نه صرفا بر اعداد و ارقام. و این کار از طریق گذراندن وقت در بخش عملیاتی ، ارتباط با مشتریان و  برقراری رابطه اثربخش با سهامداران اتفاق می‌افتد.

  • اعطای مسئولیت

نتایج نشان می‌دهد که مدیران مالی باید از کنترل‌گری جلوگیری کنند. آنها باید عادت‌های آشنا از نقش‌های قبلی خود را در امور مالی و کنترل رها کرده و به تیم‌های جدیدشان فضای کار و فعالیت مستقل بدهند. مهم‌تر از آن این است که به جای اینکه با نظارت و کنترل‌گری بیش از حد مدیران مالی جدید را محدود کنید از آنان بعنوان ابزاری برای هدایت عملکرد مالی استفاده نمایید.

  • ایجاد تیم درست و مناسب:

مدیران مالی سابق نیاز به تشخیص محدودیت‌های خود و  ساخت یک تیم مکمل دارند. به طور خاص، این تیم باید قابلیت‌های بازاریابی قوی، عملیات و فروش داشته باشد و از افرادی تشکیل شود که ترکیب مناسب کسب‌وکار و مهارت‌های بین‌فردی را داشته باشند.

آن دسته از مدیران مالی‌ای که مدیرعامل می‌شوند، می‌توانند یک مجموعه منحصربه‌فرد از مهارت‌ها را به ارمغان بیاورند. کسانی که توانایی‌های مدیریت خود را در اوایل کار تقویت می‌کنند، کاندیدای جدی‌تری برای نقش مدیرعاملی هستند و تمرکز مستمر بر ارزش سهامدار برای کسانی که قصد مدیرعامل شدن ندارند، میتواند آن‌ها را به عضو موثری از هیئت مدیره مبدل کند.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *