عصر سرعت: چگونگی سازمان چابک‌تری داشته باشیم

blank

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند چرخه نوآوری خود را تا ۴ برابر تسریع ببخشند؟ این مسئله بغرنجی است که مدیرعاملان شرکت‌های بزرگ معمولاً به آن اشاره می‌کنند و اعتقاد دارند واکنش مستقیم اغلب سازمان‌ها به پویایی سازمان، تجارت الکترونیک و ارتباط با مصرف‌کننده نهایی به کندی صورت می‌گیرد و به همین دلیل ایجاد یک سازمان چابک مشکل است.

سازمان‌دهی برای سرعت بخشیدن به سازمان به موضوع مهمی در بازار امروز تبدیل شده است، چرا که فن‌آوری‌های جدید، فرایندها و روش‌های خرید، چشم‌انداز را تغییر می‌دهد. این به ویژه برای سازمان‌های بزرگ و تولیدکنندگان کالاهای مصرفی اهمیت دارد زیرا این‌گونه شرکت‌ها برای دهه‌ها یک مدل موفق ساختار برند، بازاریابی جامع و توسعه بلندمدت محصول را ایجاد کرده‌اند اما بسیاری از این شرکت‌ها علیرغم اینکه در مقیاس جهانی و هم‌افزایی بخش‌های مختلفشان بسیار خوب هستند اما تمرکز زیادی بر الزامات و نیازهای کنونی دوره‌ای که در آن قرار دارند اختصاص نمی‌دهند. مسائلی مثل کاهش زمان توسعه محصول تا رسیدن به دست مشتری، کوتاه کردن دوره بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه و تشخیص فرصت‌ها و بررسی روندهای بازار و فروش قبل از رقبا نمونه‌ای از این موارد هستند. آن‌ها همچنین مسئولیت‌های خود را نسبت به کارآفرینان محلی که وظیفه‌شان شناخت فرصت‌های جسورانه است، نادیده می‌گیرند.

آیا شما هم فکر می‌کنید که بهترین راه برای سرعت بخشی به سازمان ایجاد یک مدل عملیاتی چابک برای نوآوری سریع و ارزان، تست محصولات و خدمات در بازار و اصلاح و انتشار سریع آن‌ها به مصرف‌کنندگان است؟ اما در واقع پاسخ صحیح این است که تمرکز بر کارکنان مهم‌ترین دارایی هر سازمان چابک حتی قبل از ارزش برند آن است. نیروی کار چابک موضوع مهمی است که باید همواره در دستور کار مدیرعامل قرار بگیرد. در ادامه به شش موردی اشاره می‌شود که شرکت‌ها باید در انجام درست آن‌ها تلاش کنند تا یک سازمان چابک ایجاد کرده و سرعت سازمان خود را افزایش دهند:

به افراد خود قدرت بدهید:

شرکت‌های موفق به‌طور فزاینده‌ای از کارکنان می‌خواهند تا نظرات خود را ابراز کنند و به‌طور جدی برای موفقیت سازمان تلاش نمایند. تیم‌های چابک به سازمان کمک می‌کنند تا تصمیماتی مستقل و سریع گرفته شود که علاوه بر مدنظر قرار دادن اهداف و چشم‌انداز سازمان، خرد جمعی نیز در آن دخیل است.

blank

ذهنیت کارآفرینانه را در سازمان ترویج کنید:

تیم‌های کوچکی را ایجاد کنید که ایده‌های خلاقانه با کارکردهای چندبخشی خلق کنند و برای اجرا سازی آن‌ها بودجه دریافت نمایند. هنگامی‌که شما به چنین تیم‌هایی آزادی عمل می‌دهید، مسئولیت بیشتری را نیز برای اثربخشی تصمیماتشان ایجاد می‌کنید و همین عامل موجب می‌شود افراد به پیگیری امور تشویق شده و عواقب تصمیماتشان را در نظر بگیرند. سازمان چابک از کارکنانش می‌پرسد که اگر شما مالک این شرکت بودید چه می‌کردید؟

شخصیت و کاراکتر سازمان و کارکنان را متناسب با چشم‌انداز تغییر دهید:

الگوی نقش می‌تواند الهام‌بخش افراد برای انجام درست کارها و رفتارهای برگزیده در سازمان شود. حتی همین الگو قرار دادن موجب می‌شود ایده‌هایی معنادار و اثربخش خلق کنیم که به رشد سازمان کمک کند. برای مثال اگر چشم‌انداز سازمان ایجاد شرکتی کارآفرینانه و مشتری محور باشد، باید در پی استخدام افرادی خلاق و درعین‌حال مشتری مدار باشیم تا از برآیند کاراکتر افراد، شخصیت سازمان به درستی شکل بگیرد.

سازمان چابک

سعی کنید یک روایتگری از تغییرات سازمان داشته باشید:

با شرح یک روایت مناسب از چگونگی برنامه‌ریزی شرکت برای تغییر، کارکنان بهتر می‌توانند تغییر درک کنند و بر همین اساس برای حمایت از این تغییرات آماده شوند.

تشریفات زائد و جلسات غیرضروری را حذف کنید:

اگر واقعاً جلسات غیرضروری، رویدادها و سفرهای بی‌مورد و تشریفات زائد اداری حذف شوند، تمرکز سازمان بر موارد مهم‌تر و مؤثرتری معطوف خواهد شد.

شیوه‌ای کارآمد برای هم‌افزایی و رشد در پیش بگیرید:

سعی کنید تا جایی که می‌توانید بر برندها، بودجه‌های بازاریابی و حقوق تصمیم‌گیری کنترل داشته باشید و آن را در سطح جهانی حفظ کنید. گاهی قوانین کشورها به شما این اجازه را می‌دهند تا با تشخیص فرصت‌های سودآور فعالیت‌های محلی و کارآفرینانه را تحت حمایت‌های دولتی تسهیل کنید.

ایجاد یک سازمان چابک کار سختی است. این موضوع نیاز به تغییرات شدیدی در مدل عملیاتی و فرهنگ شرکت دارد که البته تغییر ذهنیت کارکنان، رفتارها و شیوه‌های کاری سخت‌تر از دو مورد قبلی است. باید توجه داشت که کارکنان با آغوش باز تغییر را می‌پذیرند اگر به آنان ثابت شود که نسخه‌ای قدرتمندتر از سازمان در حال ظهور است و عامل این قدرت خود کارکنان هستند که موفقیت سازمان را رقم می‌زنند.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

سازمان چابک

کتابها و دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *