شش سؤال کلیدی که در بررسی وسیع صنعت به شما کمک می‌کند

blank

در نظر گرفتن زمینه وسیع‌تر صنعت به شما کمک می‌کند فرصت‌هایی را مشاهده کنید که ممکن است از چشم رقبا پنهان بمانند، همچنین کمکتان می‌کند تا دریابید که چگونه محصولات و خدمات به درد زندگی مشتریان می‌خورند و چگونه می‌توان ایفاگر نقشی وسیع‌تر یا بهتر برای آن‌ها باشید. همواره به جایی دوردست‌تر از آنچه که رقبایتان می‌بینند، نگاه کنید تا ببینید چه ایده‌هایی را می‌توانید از زمینه‌های کاملاً متفاوت به چنگ آورید و آن‌ها را به طرزی مفید در کسب‌وکارتان به کار ببندید. تمامی آن‌ها را با تحلیل صادقانه نوآوری‌های داخلی خود گرد هم آورید تا بدین ترتیب شأنی معقول برای کسب یک نوآوری بزرگ، برجسته و جالب‌توجه داشته باشید.

نگاه دزدکی به یک صنعت از منظر صنعتی دیگر می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد. کلید آن، دریافتن این نکته است که چگونه می‌توانید به شیوه‌ای به نوآوری بپردازید که باعث شگفتی و حیرت رقبا شود و درعین‌حال، مشتریان را شادمان سازد. در اینجا پرسش‌هایی که پاسخ به آن‌ها مفید واقع می‌شود، آورده شده است:

 چه چیز در حال تغییر است؟

چه کسی پیشتاز نوآوری در صنعت شماست؟ آیا پیوسته در حال دویدن به دنبال رقبا هستید تا به آن‌ها برسید؟ آیا احساس می‌کنید همیشه باید به محصولات ارائه‌شده از طرف سایر شرکت‌ها واکنش نشان دهید؟ چگونه می‌توانید این وضعیت را تغییر دهید و دیگران را مجبور کنید تا برای تغییر با قوانین، با شما بازی کنند؟

 شکاف‌ها کجا هستند؟

فضاهای خالی‌ای که هیچ کس آن‌ها را نیازموده است، کجا هستند؟ رقبایتان از کدام گونه‌های نوآوری چشم‌پوشی کرده‌اند و چگونه می‌توانید از آن‌ها به نفع خود بهره ببرید؟ از چه عرصه‌هایی غفلت کرده‌اید؟ چگونه می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید؟

 چگونه می‌توانیم وضعیت موجود را به چالش بکشیم؟

صنایع با باورهایی درباره «چگونگی کارکرد امور» احاطه شده‌اند. شاید نتوانید این قوانین را یک‌شبه تغییر دهید، ولی آگاهی از آن‌ها، گامی بلند برای انجام متفاوت امور است.

blank

 چگونه می‌توانیم از دیگران بیاموزیم؟

نگاهی به دیگر صنایع بیندازید و از آن‌ها الهام بگیرید. چگونه می‌توانید از مدل‌های سایر شرکت‌ها که به کارتان می‌آید، استفاده کنید؟ انتخاب ایده‌ها از سایر زمینه‌ها و به‌کارگیری آن‌ها به شیوه‌ای جالب و جدید می‌تواند به فعالیت نوآوری شما سرعت زیادی بدهد و صنعتتان را متحول سازد.

 شکاف‌های خودمان در کجا واقع شده‌اند؟

از گونه‌های نوآوری که به طور منظم و سازنده از آن‌ها استفاده می‌کنید، درک روشنی به دست آورید و آنگاه مواردی را شناسایی کنید که اغلب از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. چگونه می‌توانید ضمن استفاده از گونه‌های جدید نوآوری، در مجموعه گونه‌های مورداستفاده‌تان، شیوه بازی‌تان را تغییر دهید؟

 خود را در آینده تصور کنید:

تصویری لحظه‌ای از نزدیک‌ترین سال تحلیل خود بگیرید تا نواحی فرصت‌های بالقوه در صنعت خود را بدین طریق مشخص کنید. تمرکز افراد در حال حاضر کجاست؟ در مجموع از کدام نواحی چشم‌پوشی شده است؟ این موضوع به شما کمک می‌کند تا محل سرمایه‌گذاری برای باقی ماندن در بازی را دریابید و نیز به شما کمک می‌کند تا موضوعاتی را تعیین کنید که در آینده نوآوری نقش دارند، موضوعاتی که ممکن است شما را قادر سازد تا کل بازی را تغییر دهید.

برگرفته از کتاب ده‌ گونه نوآوری.

ده گونه نوآوری

کتاب‌ها و دوره های آموزشی مرتبط

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *