شروط موفقیت اجرای استراتژی از نگاه هفت مدیرعامل موفق دنیا

اجرای استراتژی

استارتاپ‌ها و شرکت‌های چندملیتی زیادی در سراسر دنیا با موفقیت کسب‌وکارشان را مدیریت می‌کنند. اگر قبول داشته باشیم که این مدیران هستند که کسب‌وکارها را تربیت کرده و به اجرای استراتژی کمک می‌کنند، مهم است بدانیم هر مدیرعاملی نسبت به استراتژی چه نگاهی دارد و از این طریق منبع داده گران‌بهایی برای مدیران تازه‌کار و کسب‌وکارهای نوپا ایجاد کنیم.

در مطالعه‌ای که شرکت Cascade انجام داد به طور خاص از مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره یک سؤال ساده پرسیده شد که عبارت است از:  مهم‌ترین نکته استراتژیکی که بر حسب تجربه و دانش مدیریتی آموخته‌اید و مطمئنید که می‌توان اجرای استراتژی‌ را با کمک آن تسهیل کرد، چیست؟ در ادامه به پاسخ ۸ مدیرعامل از شرکت‌های مختلف بین‌المللی اشاره شده است.

نکته استراتژیک # ۱

 از مدیرعامل یک شرکت در لیست ۵۰۰ شرکت برتر فورچون:

 دسترسی‌پذیری نکته کلیدی و بسیار مهمی در اجرای استراتژی است. استراتژی باید جذاب، مرتبط و نه بیش‌ازحد پیچیده باشد.گاهی سندهای استراتژیک مفصلی می‌بینیم که با تعداد زیادی جدول و نمودار سعی می‌کنند توضیح دهند که چگونه بخش‌ها و حوزه‌های مختلف به هم پیوند داده می‌شوند و البته هنوز هیچ کلامی در مورد مفهوم استراتژی توضیح داده نشده است. واقعیت این است که این دسته از اسناد و گزارش‌ها هیچ منطقی برای اجرای استراتژی ندارند و فقط به عنوان یک گزارش پرزرق‌وبرق و مفصل در کشوی میزتان خاک می‌خورند.

نکته استراتژیک # ۲

 از مدیرعامل یک شرکت تولیدی آمریکایی:

بزرگ‌ترین چیزی که در مورد اجرای استراتژی یاد گرفتم این است که من تنها کسی نیستم که می‌تواند استراتژی را خلق کرده و آن را اجرایی کند.  هر مدیری نیاز به افرادی دارد که بتواند استراتژیک فکر کنند و با داشتن چشم‌انداز استراتژیک به اجرایی کردن آن کمک کنند. در غیر این صورت استراتژی روی کاغذ خواهد ماند.

اجرای استراتژی

نکته استراتژیک # ۳

 از مدیرعامل یک شرکت خدمات حسابداری در استرالیا:

برای من، این مسئله این است که اطمینان حاصل کنیم که ما فقط بر روی چیزهایی که می‌توانیم کنترل کنیم تمرکز داریم. وقتی روی این چیزها تمرکز کنیم، انرژی و زمان را بر اقداماتی صرف می‌کنیم که بیشترین تأثیر و نتایج را برای کسب‌وکارمان به دنبال خواهند داشت.

نکته استراتژیک # ۴

مدیرعامل اتحادیه کسب‌وکارهای اعتباری در استرالیا:

هر اقدامی در کسب‌وکار باید مربوط، قابل‌اندازه‌گیری و متناسب با شرایط باشد. اغلب مدیران برای شرح یک اقدام در کسب‌وکار از اظهارات نامرتبطی استفاده می‌کنند که علاوه بر ابهام در استراتژی، هدف از انجام آن کار را هم نامعلوم می‌سازد. برگزاری جلسات منظمی که تنها بر اجرای استراتژی متمرکز است، برای حصول اطمینان از مشارکت همه‌جانبه افراد در فرایند اجرای استراتژی و اثربخشی آن بسیار ضروری است.

نکته استراتژیک # ۵

 از مدیرعامل یک بنیاد غیرانتفاعی در آفریقای جنوبی:

 اغلب این برنامه‌های استراتژیک نیستند که عامل موفقیت به شمار می‌روند، بلکه رعایت نظم و انسجام در حفظ برنامه‌ها و اهداف است که با ارزیابی منظم و مکرر پیشرفت، موفقیت را به ارمغان می‌آورد. استراتژی اغلب با ایده‌ها و بینش‌های بزرگ مطرح می‌شود و بخش زیادی از انرژی و توان افراد در سازمان بر این حوزه متمرکز است. این در حالی است که جادوی واقعی بر نظم، پیگیری مستمر و اجرای استراتژی بنا شده است.

نکته استراتژیک # ۶

از مدیرعامل یک شرکت فناوری‌محور در استرالیا:

مردم همیشه اذعان دارند که شروع کسب‌وکار، بسیار دشوار است. این درست است اما واقعیت این است که سختی کار تازه پس شروع خود را نشان می‌دهد. این مرحله از کسب‌وکار زمانی است که باید بینش کسب‌وکار را به استراتژی ترجمه کنید. در اینجاست که اهمیت وجود کارمندانی درخور و دارای تفکر استراتژیک مشخص می‌شود. تنها در این صورت است که نتایج قابل‌ملاحظه‌ای از اجرای استراتژی ایجاد شده و ارزش واقعی خلق میشود.

نکته استراتژیک # ۷

از مدیر عامل یک شرکت خدمات مشاوره در استرالیا:

استراتژی باید به صورت جامع برنامه‌ریزی شده باشد تا بتوان آن را با موفقیت اجرایی کرد. علاوه بر این شفافیت، قابلیت ردیابی، انعطاف‌پذیری، اختصار و پاداش مستمر به فعالیت‌های موثر از دیگر ویژگی‌هایی است که اجرای استراتژی را به صورت موفقیت آمیز تسهیل می‌کند.

blank

اگر بخواهیم اشتراک بین تمام نظرات بالا را دریابیم به سه ویژگی می‌رسیم که از نظر تمامی مدیران‌عامل برای اجرای استراتژی ضروری است. این ویژگی‌ها مشارکت، تمرکز و سادگی هستند. تقریبا تمام راهنمایی‌های مدیران در مورد این موضوع به اجماع و انسجام برمی‌گردد.  به اینگونه که اگر مردم در ایجاد و اجرای استراتژی دخالت نداشته باشند، تمایل بسیار کمتری برای مشارکت در مسیر توفیق شرکت خواهند داشت. این قضیه روشنگر این است که چراگاهی استراتژی‌ها با وجود رعایت اصول استراتژیک و برنامه‌ریزی درست، شکست می‌خورند. فقدان مشارکت و در نتیجه نبود وفاداری به استراتژی یکی از دلایل عمده شکست کسب‌وکارها است.

دومین موضوع مورد توجه، تمرکز است. به نظر می‌رسد نیاز به تمرکز خود را به دو روش متمایز نشان می‌دهد. اولین مدل، تمرکز بر روی محصولات است که باید روشن، مختصر و واقعی باشند. دومین عامل تمرکز بر پیشرفت است. برای این منظور به جلسات و گزارشات مستمر و منظم استراتژیک نیاز است.

موضوع نهایی رعایت سادگی است. واقعیت این است که استراتژی‌های پیچیده به ندرت موفق می‌شوند. در عوض، استراتژی شما باید ساده و آسان باشد تا افراد در سازمان قادر به درک آن باشند.

منبع: executestrategy

مترجم: مارال مختارزاده

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *