شبکه سازی کنید حتی وقتی فکر می‌کنید به آن نیازی ندارید!

شبکه سازی

دلایل زیادی برای اینکه متخصصان به اندازه کافی به شبکه سازی و ایجاد روابط حرفه‌ای اهمیت ندهند، وجود دارد. همه مشغول کاریم. برخی از این روابط تعهدات خانوادگی استرس‌زا به دنبال دارند. برخی دیگر درونگرا هستند و به طور طبیعی شبکه سازی و ارتباطات برایشان کار دشواری است. البته، می‌توانید روش‌های کارآمدی را برای برقراری ارتباط با دیگران و یادگیری تکنیک‌های جدید پیدا کنید که البته شرط اول آن این است که برای تغییر، اراده کافی را داشته باشید.

بسیاری از افراد حرفه‌ای که به سختی زیر بار شبکه سازی نمی‌روند، کسانی هستند که خود را “گرگ‌های تنها” می دانند. کسانی که اعتقاد دارند به تنهایی و به دلیل شایستگی‌هایشان موفق شده‌اند. از نظر فکری، آن‌ها مزایای شبکه سازی را می‌شناسند و می‌دانند که باید این کار را انجام دهند اما فعلا فکر می‌کنند که تلاش‌های انفرادی‌شان جواب می‌دهد و تنظیم رفتارهایشان با دیگران و ارتباط گرفتن با آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر در گذشته به دلیل تمایلات شبه گرگ تنها از شبکه سازی اجتناب کرده‌اید ، در اینجا چهار استراتژی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تغییر این روند استفاده کنید و شبکه سازی را به کاری تبدیل کنید که در واقع از انجام آن لذت می‌برید.

بدانید شبکه سازی چه چیزی هست و چه چیزی نیست:

بسیاری از  افراد حرفه‌ای به موفقیت بدون کمک دیگران و داشتن حداقل ارتباطات با دیگران افتخار می‌کنند زیرا در بسیاری از مواقع این افراد باهوش ایجاد شبکه را با لابی و ارتباطات غیر اخلاقی یکی می‌دانند و به همین دلیل از آن اجتناب می‌کنند. استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد نشان داده است که بسیاری از متخصصان این نوع شبکه سازی را کثیف می‌پندارند. اما هنگامی که ما به این فعالیت به عنوان راهی برای ارتباطات دوستانه نگاه کنیم، این مفهوم جذابتر از قبل می‌شود.

برای بهبود شبکه سازی، افرادی که واقعاً برایتان قابل احترام هستند را شناسایی کنید.

علاوه بر مزایای مربوط به ایجاد شبکه حرفه‌ای، بسیاری از گرگ‌های تنها در مورد افرادی که قرار است با آن‌ها در ارتباط باشند دغدغه دارند. گاها بسیاری از این افراد تجربه خوبی از شبکه حرفه‌ای و ارتباطی  ندارند. اما با بررسی دقیق افراد و ویژگی‌هایی که مورد احترام شما هستند می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

درک کنید که چگونه عدم شبکه سازی می‌تواند شما را عقب نگه دارد.

گرگ‌های تنها می دانند که شبکه به طور کلی باید مفید باشد ، اما در مورد اینکه شبکه سازی چگونه به آن‌ها کمک می‌کند اطلاعات دقیقی ندارند، زیرا آنها تاکنون بدون هیچ گونه تلاشی در این زمینه موفق بوده‌اند. اما در یک نقطه مشخص، عدم اهمیت به این موضوع مانع پیشرفت حرفه‌ای آنها می‌شود. بهتر این است که افراد برای سنجش قدرت شبکه، خود ارزیابی کوتاهی انجام دهند و ببینند که در چه مواردی ممکن است مزایای ارتباطات و شبکه سازی، سرعت پیشرفت انها را افزایش دهد.

blank

رسانه و ابزار خود را برای شبکه سازی مشخص کنید:

اگر در یک شهر بزرگ زندگی می‌کنید ، ممکن است این فرصت‌ها واضح باشند – میزبانی شام یا صرفاً دعوت همکاران به قهوه. اما اگر در خارج از کشور مستقر هستید یا آن منطقه را درست نمی‌شناسید، باز هم استراتژی‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای شبکه سازی از آن‌ها استفاده نمایید. برای مثال شبکه‌های اجتماعی یا تماس‌های ویدیویی ابزارهایی هستند که با توسعه فناوری بستری را برای شبکه سازی ایجاد می‌کنند.

بسیاری از افراد باهوش و موفق به اهمیت شبکه سازی واقف هستند. استراتژی‌هایی که در این یادداشت بدانها اشاره شد به ما یادآوری می‌کند که چرا ارتباطات و شبکه سازی مفید است و نشان می‌دهد که چگونه این کار را به گونه ای انجام دهند که احساس دلسردی نکنند.

منبع: نشریه دانشکده کسب‌وکار هاروارد

مترجم: مارال مختارزاده

blank

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *