سود مرکب چیست و چگونه می‌توانیم سود مرکب ایجاد کنیم؟

سود یا بهره مرکب (Compound Interest) به نوعی از سود اطلاق می‌گردد که برای محاسبه آن علاوه اصل سرمایه، میزان سود حاصل از بهره‌های جمع شده از دوره‌های قبل سپرده یا وام نیز اضافه می‌گردد. به تعبیری دیگر سود مرکب را می‌توان این گونه تعریف کرد: سود حاصله از اصل سرمایه به علاوه سود حاصل از سودهای قبلی که به آن  «سودِ سود» یا  «بهره بر سود» نیز گفته می‌شود.

سود مرکب

مثالی مشهور در رابطه با سودِ مرکب وجود دارد که مفهوم آن را واضح بیان می‌دارد که طبق آن فرض کنید شخصی به شما دو پیشنهاد زیر را بدهد کدام یک انتخاب خواهید کرد؟

اول این‌که مبلغ یک میلیون تومان را یک ماه دیگر نقدی به شما بدهد و یا اینکه از امروز مبلغ ۱۰۰۰ تومان برای شما پس‌انداز کرده و هر روز اندوخته شما را دو برابر می‌کند تا در پایان سی روز تمام پس‌انداز انباشته شده را به شما تحویل دهد!

اگر اهل حساب‌وکتاب نباشید به احتمال زیاد فوری پیشنهاد اول را برمی‌گزیند اما از این نکته غافل هستید که پیشنهاد دوم با یک محاسبه کوتاه بسیار سودآورتر از پیشنهاد اول بوده و مبلغ آن ۵۳۶،۸۷۰،۹۱۲ تومان است.

 نحوه محاسبه سود مرکب

با مثال بالا روشن شد که نحوه محاسبه سودِ مرکب به صورت تصاعدی است و این گونه سرمایه‌گذاری در بانک سبب افزایش سریع‌تر سود نسبت به سود‌های معمولی می‌گردد. میزان نرخ سود مرکب با دوره تناوب رابطه مستقیمی دارد و طبق آن هر چه دوره بیشتر باشد، نرخ نیز به همان اندازه بزرگ‌تر می‌گردد. به همین دلیل در یک بازه زمانی جمعاً یک ساله سودِ مرکب یک وام بانکی مثلاً با مبلغ ۱ میلیون تومان برای دوره شش ماهه با نرخ ۵% بیشتر از میزان سود مرکب همان میزان وام با نرخ ۱۰% و به صورت سالانه است.

سود مرکب = [ P (1 + i) ^ n ] – P  = P [ (1 + i) ^ n –  ۱]

 

در فرمول بالا هر ۳ پارامتر وجود دارد که هر یک به معنای زیر هستند:

پارامتر P  = اصل سرمایه

پارامتر i = میزان نرخ بهره سالیانه به صورت درصد

پارامتر n = دوره‌های تناوب (تعداد ادوار دریافت سود)

 

برای روشن‌تر شدن این فرمول را با یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم. بر این اساس سود مرکب مبلغ یک میلیون تومان با نرخ سود ۱۸% سالیانه پس از ۱۰ سال مبلغی برابر با ۳۲۳۳۸۳۵ خواهد بود که به شکل زیر به دست می‌آید:

P=1000000 ,  i=18%=0.18  ,  n=10

[ (۱ + ۰٫۱۸) ˆ ۱۰ – ۱] = ۴۲۳۳۸۳۵

۴۲۳۳۸۳۵ – ۱۰۰۰۰۰۰ = ۳۲۳۳۸۳۵

سود مرکب

 نحوه استفاده از سود مرکب

واضح است که بهره مرکب چنانچه طبق اصول آن استفاده شود، بسیار سودآورتر از سودهای معمولی است اما نکته مهمی که وجود دارد این است که اولاً سود مرکب برای کسب‌وکارهایی با درآمد پایدار بسیار کارساز بوده ولی در مورد مشاغل با درآمد مقطعی مناسب نبوده و نمی‌تواند به عنوان یک سیستم پول‌ساز برای آن‌ها مثمر ثمر باشد. دوما سودِ مرکب در دراز مدت به نتیجه می‌رسد و در اصل طبق قانون آن هر چه زمان بیشتری از سپرده‌گذاری بگذرد، میزان رشد و افزایش سود نیز بیشتر خواهد شد.

به عبارتی دیگر برای استفاده از سودِ مرکب باید دو اصل زیر را در نظر گرفت:

  1. با توجه به اصل پایداری برای سود مرکب، نباید به هیچ وجه به سرمایه اولیه و سودهای حاصل از آن دست زد.
  2. برای دستیابی به سود مرکب بالا، زمان نقش کلیدی دارد و باید صبر کرد.

 چگونگی ایجاد سود مرکب

سودِ مرکب به عنوان یکی از راه‌ها و تکنیک‌های افزایش ثروت به حساب می‌آید که البته استفاده و ایجاد آن به تخصص و دانش زیادی نیاز دارد. اما به طور خلاصه طبق تجربه افراد موفق در این زمینه می‌توان دو روش زیر برای ایجاد سود مرکب برشمرد:

۱. ایجاد سود مرکب با سرمایه‌‌های کوچک

ساده‌ترین روش برای ایجاد سود مرکب این است که پس‌اندازها، سرمایه‌های اولیه کم، راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید و یا از هر طریقی دیگر مبلغی را در نظر گرفته و آن را به سود مرکب تبدیل کرد. درواقع طبق این روش فرد باید میزان سرمایه‌ اولیه را جور کرده و آن را به مدت طولانی سپرده‌گذاری کند تا بتواند به سوددهی خوبی دست پیدا کند. البته در این راه‌ تکنیک‌هایی نیز وجود دارد که با مراجعه به افراد موفق و یا شرکت در دوره‌هایی در این زمینه می‌توان با دید بازتر و با اطلاع کامل نحوه کسب سرمایه برای ایجاد سود مرکب را انجام داد.

سود مرکب
سود مرکب

 ۲. ایجاد سود مرکب با سرمایه‌گذاری در بورس

با توجه به این که سیستم‌ سوددهی بانک‌ها بر اساس سود مرکب نبوده و درواقع اگر از این راه استفاده کنند به سرعت ورشکست خواهند شد، بنابراین نمی‌توان با پس‌انداز سرمایه در بانک به سود مرکب رسید. اما چنانچه فرد از دانش و تخصص کافی در زمینه بورس برخوردار باشد، با سرمایه‌گذاری و خرید و فروش اوراق و سهام خود در زمان مشخص، به سود مرکب برسند. روش کار به این صورت است که با هر بار سوددهی در فروش سهام، مبلغ به دست آمده را نیز دوباره سهام می‌خرند و از آن استفاده نمی‌کنند و درواقع آن را به اصل سرمایه اضافه می‌کنند که این همان تعریف سود مرکب است.

همان طور که گفته شد، سود مرکب یا سودِ سود نیاز به دانش فراوان داشته تا بتوان از طرق مختلف نظیر سرمایه‌گذاری در بخش صادرات، خرید و فروش ارز، طلا، ملک، خودرو و هر طریق دیگر به سود رسید تا سودهای حاصله را به سرمایه اولیه اضافه کرده و به سود مرکب دست یافت. برای انجام این کار باید اولاً به درآمد پایدار رسیده و دوما به مدت طولانی صبر کرد.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *