سرمایه‌گذاری و تامین مالی در استارت‌آپ‌ها

جذب سرمایه

سرمایه‌گذاران مرحله کشت ایده، اولین حامی استارتاپها هستند و به این کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا به درآمد اولیه برسند یا برای مراحل بعدی سرمایه‌گذاری‌ آماده شوند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که سرمایه‌گذاران اولیه از استارتاپ‌هایی که در مراحل ابتدایی کار خود هستند چه انتظاراتی دارند و در واقع به دنبال چه می‌گردند.

سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش برای همه افراد اعم از شخصی و حرفه‌ای باشد.  در واقع این موضوع به منزله ارائه فرصتی به کارآفرین است تا بتواند ایده‌ای را بسازد و سپس آن را به کسب‌وکاری قابل‌اطمینان تبدیل نماید. بااین‌حال چنین کاری ریسک دارد و کسانیکه به سراغ سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نوپا می‌روند، به منطقه ناشناخته‌ای قدم می‌گذارند. واقعیت این است که بسیاری از استارتاپها طعم شکست را خواهند چشید.

سرمایه‌گذاری درست؟ سرمایه‌گذار مناسب؟

سرمایه‌گذاران فرشته در نهایت به دنبال سرمایه‌گذاری در ایده‌هایی هستند که معتقدند در بلندمدت سودآور خواهد بود، اما پیدا کردن چنین استارتاپهایی آسان نیست. نکته کلیدی اینکه  وقتی سرمایه‌گذاری اولیه در یک ایده یا کسب‌وکار جدید انجام می‌شود، آن کسب‌وکار در تشخیص فرصت‌های بازار توانمند شده و روابطش با کارآفرینانی که با او همکاری نزدیک دارند، توسعه می‌یابد.

شتاب‌دهنده‌ها به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند تا به نقطه رشد نزدیک شده و به سودآوری برسند. اما مرحله قبل از شتابدهی هم وجود دارد که در آن بیش از اینکه بر محصول سرمایه‌گذاری شود، بر ایده تمرکز می‌شود. لذا استارتاپهایی که در مراحل اولیه چرخه عمر خود هستند، با حضور در مراکز شتابدهی می‌توانند از طریق ارتباط با کارآفرینان حرفه‌ای، به ایده‌هایشان اعتبار ببخشند. پس‌ازاینکه ایده کشف و پرورش داده شد، استارتاپ وارد مرحله توسعه خواهد شد.

نقطه ایدئال زمانی است که یک یا دو بنیان‌گذار ، ایده مشابهی داشته باشند و از یک صنعت بیایند؛ بنابراین آن‌ها تخصص خاصی دارند که می‌تواند در توسعه محصول به کمکشان بیاید. آن‌ها می‌دانند که به فروش نیاز دارند و شاید ایده خامی هم در مورد آنچه باید انجام دهند داشته باشند اما از اینکه چگونه می‌توانند ایده‌شان را توسعه دهند، بی‌اطلاع هستند. اما سرمایه‌گذاران با استفاده از ارتباطات خود و دانش صنعتی‌شان قادر به ارزیابی یک ایده از طریق آزمایش مستقیم بازار هستند. اگر آن‌ها افراد تازه‌کار و کسب‌وکارهای نوپایی را بیابند که به محصولاتشان علاقه داشته باشند، زمان و پول خود را برای کار با این استارتاپ و توسعه محصولات و فروش آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مرحله بعدی چیست؟

اما اعتباربخشی به ایده تنها نیمی از مسیر است. سرمایه‌گذاران در ابتدا پتانسیل فرصت‌های کسب‌وکار و فردِ کارآفرین را توأمان بررسی می‌کنند. در هر دو بخش آن‌ها به دنبال چیزهای خارق‌العاده‌ای هستند، اما در اهدافشان واقع‌بینانه عمل می‌کنند.

سرمایه‌گذاران در اولین برخورد با یک استارتاپ یا کارآفرین، خودشان را به جای مشتری می‌گذارند و از خود می‌پرسند: آیا از این محصول استفاده خواهم کرد؟ آیا می‌توانم از این محصول یا خدمت در جهت ظرفیت حرفه‌ای قبلی خود استفاده کنم؟ اگر سرمایه‌گذار خود را مشتری و کاربر کسب‌وکار شما نداند، از همکاری با شما صرف‌نظر خواهد کرد.

سرمایه گذار فرشته

ویژگی‌های کارآفرینان هم برای جذب سرمایه‌گذاران بسیار مهم است. سرمایه‌گذاران به دنبال کسب‌وکارهایی می‌گردند که صاحبان آن‌ها ترکیبی از یک مجموعه عناصر مهم را داشته باشند. یکی از آن‌ها داشتن ذهنیت کارآفرینانه یا تمایل به تجربه یا گوش دادن فعال است. نکته بعدی اینکه آیا آن‌ها فروشندگان خوبی هستند؟ اگر بنیان‌گذاران نتوانند محصول خود را بفروشند، کل محصول در معرض خطر است زیرا فروشندگان تحت استخدام چنین فردی نیز برای کار فروش مشتاق نخواهند بود. درنهایت تعهد بسیار بسیار مهم است. مؤسسان باید به کسب‌وکار ورای هر سختی و محدودیتی که بر سر راهشان قرار می‌گیرد، متعهد باشند.

به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاران در حوزه‌های دانشی و تخصص خودشان ، بیشتر میل به سرمایه‌گذاری دارند. درنهایت نکته کلیدی اینکه برای ارزیابی پتانسیل ایده و کارآفرین از منظر سرمایه‌گذار، باید خودتان را به جای مشتری بگذارید؛ آیا از خودتان خرید می‌کنید؟

منبع: EY

مترجم: مارال مختارزاده

دوره و کتاب های آموزشی راه‌اندازی یک کسب‌وکار

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *