رهبری خط مقدم : یک منبع جدید از مزیت رقابتی

تعدادی از مشاوران و محققان برجسته در حوزه استراتژی و مدیریت به الزام شرکت‌های معدن‌کاری برای دنبال کردن تعالی تجاری و حداکثرساختن بهره‌‍وری دارایی‌ها برای دستیابی و حفظ مزیت رقابتی مطالبی اشاره کرده‌اند، اما همه چیز محدود به این عوامل نمی‌شود. شاخص رهبری و استعداد جهانی به منبع سوم این مزیت توجه می کنند: رهبری.
شاخص رهبری و استعداد جهانی نشان می دهد که شرکت‌هایی که در رشد و توسعه رهبری سرمایه گذاری می کنند (آنها را مغناطیس استعداد می خوانیم) درآمد شان تا ۲٫۲ و سود آنها تا ۱٫۵ برابر سریعتر از شرکت‌هایی رشد کرده است که این امر را نادیده گرفته اند (استعداد عقب مانده). تصویر زیر شاخص رهبری و استعداد جهانی را نشان می‌دهد.

مزیت رقابتی

امتیاز شاخص رهبری و استعداد جهانی در ارتباط با عملکرد مالی

این تفکرات برای صنعت معدن‌کاری پیامدهای مهمی دارد. فشار ِهزینه ها شرکت ها را مجبور به توجه به نوآوری در فناوری و برتری عملیاتی می نماید، با این حال آنها نمی توانند وجه انسانی معادله عملکرد- مالی را نادیده بگیرند.
با این حال یکی از جدیدترین مطالعات بهینه‌کاوی شرکت بی‌سی‌جی نشان می دهد که بسیاری از شرکت ها تلاش های رشد و توسعه رهبری خود را به مدیران و “ستاره های تازه کشف شده” معطوف کرده اند، و توجه غیر کافی را به خط مقدم نشان داده اند. در استخراج معدن، عدم توجه به رهبران خط مقدم – سرپرستان حمل و نقل، حفظ و ابقای رئیس شیفت کار، مدیران فارغ التحصیل مهندسی، و رئیسان حفر و انفجار- می‌تواند یک اشتباه بزرگ باشد. در این صنعت (مانند سایر موارد)، بازده حاصل از بهره وری و چابکی در مواجهه با تغییر مستمر برای عملکرد اهمیت دارند. علاوه بر این، استخراج معدن عمدتا توسط تیم‌های کاری پراکنده و فعال در چند منطقه که عموما به زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند، انجام می‌شود. برای بقا در این محیط(مهم نیست که چقدر تلاش کرده اند)، شرکت ها به رهبران خط مقدم نیاز دارند که می توانند با تیم های خود مسائل را حل نمایند(تا اینکه مسائل را به شیفت بعدی یا بخش پایین‌دستی انتقال دهند). همچنین رهبران باید نحوه ی تقویت همکاری تیم ها در نقاط کلیدی تداخل را بدانند (مانند بارگیری و تخلیه در یک گودال).

پرورش چنین رهبرانی کار سختی است؛ با این حال انتظار نمی‌رود که شرکت‌های معدن‌کاری دست از تلاش بردارند. علاوه بر این، این شرکت‌ها فرهنگ قدرتمندی را ایجاد کرده‌اند که نشان می‌دهد آماده‌اند تا آنچه که مورد نیاز است را انجام دهند؛ هرچند که چالش‌برانگیز باشد.
رویکردی چهار مرحله‌ای وجود دارد که شرکت‌های معدن‌کاری می توانند از آن برای ایجاد قابلیت های درست در رهبران خط مقدم‌شان استفاده کنند.

مرحله ۱: تعریف قابلیت‌های مورد نیاز رهبری برای اجرای استراتژی شرکت

استراتژی رقابتی شما به چه چیزی تاکید می کند؟ برتری عملیاتی یا نوآوری محصول و خدمات؟ چه قابلیت‌ها و توانایی‌های رهبری به تیم‌های خط مقدم بیشترین کمک را می‌کند تا استراتژی شما اجرا شود؟ قابلیت های سخت مانند توسعه استراتژی در سطح واحد، رهبریِ تغییر و مدیریت ریسک را همراه با قابلیت‌های نرم مانند سازگاری شخصی، مدیریت زمان و ارتباطات را در نظر بگیرید. برای هر قابلیتی که در نظر می‌گیرید، دانش، مهارت، و نگرش رهبران خط مقدم را تعیین کنید که برای تسلط یافتن بر آن قابلیت مورد نیاز می باشد. برای مثال، در صورتی که رشد و پیشرفت افراد به عنوان قابلیت مهم تعیین شده باشد، رهبران شما به دانشی در مورد نحوه ایجاد فرصت‌های توسعه برای تیم‌هایشان، مهارت‌هایی در هدایت، و نگرش مراقبتی به افراد خود نیاز خواهند داشت.

مرحله ۲: آموزش شیوه یادگیری بزرگسال به افراد

در سازمان‌ها، افراد بزرگسال از طریق تجربه ضمن کار بهتر یاد می گیرند. بنابراین، چهارچوب‌دهی به آموزش حول فعالیت‌های روزانه قابل تشخیص است تا یادگیری را برای رهبران خط مقدم عملی و مرتبط سازند. برای مثال، در کلیه روش های آموزشی منتخب (مواد آموزشی نوشتاری، کارگاه ها، و آموزش آنلاین)، نحوه استفاده از دانش، مهارت، نگرش را در جلسات صبح، تحویل شیفت و حین گفت‌وگو با اعضا و همسالان تیم به رهبران خط مقدم توضیح دهید.

مرحله ۳: ایجاد یک برنامه منسجم توسعه

اطمینان یابید که ابزارها و روش‌های آموزشی مورد استفاده‌تان یکدیگر را تقویت می کنند. برای مثال، استفاده از مواد آموزشی نوشتاری، ویدئو‌ها، و یادآوری‌های خودکار باید در افزایش آگاهی دانشی، مهارتی و نگرشی رهبران خط مقدم به خوبی یاد گرفته شوند. از جلسات کاری، گفت‌وگو میان اعضای بالادست و پایین‌دست سازمان و به اشتراک‌گذاردن تجارب استفاده کنید تا به رهبران در ایجاد قابلیت های خود کمک شود. از یادگیری و ابزارهای ارزیابی آنلاین نیز به صورت منظم استفاده نمایند تا روند جدید و روزانه یادگیری‌شان را ارتقا بخشند.

مرحله ۴: حمایت کردن

رهبران خط مقدم را تشویق کنید تا از گفت‌وگو با کسانی که به آنها مستقیما گزارش می‌دهند، همسالان، و مدیران بازخورد مداومی داشته باشند تا بینش‌هایی درباره اثربخشی‌شان بدست آورند. ابزارهای ساده، مانند ارزیابی بازخورد ۳۶۰ درجه، می تواند در حمایت و ارائه سند از این بازخوردها به رهبران کمک کند. به رهبران در استفاده از بازخورد کمک کنید تا آن دسته از نقاط قوت و زمینه‌های رشد و توسعه خود را شناسایی کنند که در اجرای استراتژی‌تان مهم می دانید.
بازخوردهایی را که از کسب‌وکارها و واحدهای وظیفه‌ای مختلف درباره پشتیبانی مستمر از مهارت‌های رهبری خط مقدم به دست آورده‌اید (مانند کارگاه‌های در زمینه مهارت های خاص یا تقویت ابزارهای آموزشی)، با هم ترکیب کنید. تاثیر برنامه خود را، با اندازه گیری و گزارش از عملکرد رهبران در قابلیت‌های کلیدی همراه با سایر عوامل مهم، مانند هزینه ها، درآمدها و ایمنی نشان دهید.

ایجاد قابلیت‌های رهبران خط مقدم می تواند به شرکت های معدن‌کاری کمک کند تا بهره‌وری‌شان را افزایش دهند و یک توجیه منطقی برای سرمایه گذاری در برنامه‌های توسعه رهبری ارائه دهند. در این زمینه این فرایند چهارمرحله‌ای می‌تواند راهگشا باشد. شرکت های معدن‌کاری که سرمایه گذاری در افراد را همراه با برتری تجاری و حداکثرسازی بهره وری دارایی ترکیب می‌کنند، اثبات‌کننده اقداماتی دشوار برای موفقیت در برابر چالش‌های فزاینده این صنعت است.

منبع: بی‌سی‌جی پرسپکتیو
مترجم : نگار فراهانی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *