راهنمای گام به گام بازاریابی محتوا

نسل چهارم بازایابی

به‏‌طور خلاصه، بازاریابی‌محتوا، رویکرد بازاریابی‌ای است که شامل خلق، سرپرستی، توزیع و تقویت دامنه محتوایی جذاب، مرتبط و مفید برای گروه‏‌های مخاطب که به‌‏طور شفاف تعریف شده‏‌اند، در جهت خلق گفت‏‌وگوهایی درباره محتوا می‌‏باشد. در اصل، بازاریابی محتوا شامل تولید و توزیع محتوا است. یک کمپین مؤثر بازاریابی محتوا مستلزم آن است که بازاریابان یا محتوای اصیل را در داخل شرکت خلق کنند، یا آن را از منابع خارجی بگیرند. همچنین بازاریابان محتوا باید محتوا را از طریق بهترین ترکیبی از کانال‌‏ها توزیع کنند. بااین‌‏وجود، یکی از شایع‏‌ترین کاستی‏‌های یک استراتژی بازاریابی محتوا این است که بی‏‌مقدمه و سریعاً و بدون فعالیت‏‌های پیش تولید و پسا توزیع مناسب به سراغ تولید و توزیع محتوا می‏‌روند. ما در بخش‏‌های فرعی پیش رو، هشت قدم اصلی بازاریابی محتوا که بازاریابان باید دنبال کنند را لیست می‏‌کنیم. در هر گام، بازاریابان باید همه قسمت‏‌ها را پیش از رفتن به قسمت دیگر بررسی کنند.

  گام ۱: تعیین هدف

پیش از آنکه بازاریابان، بازاریابی محتوا را آغاز کنند، باید اهداف خود را به‏‌صورت شفاف تعریف کنند. بدون وجود اهدافی مناسب، ممکن است بازاریابان در دریای ژرف خلق و توزیع محتوا گم شوند. اهداف آنان باید با اهداف کلی کسب‏‌وکارشان هم‌‏راستا باشد و به شاخص‏‌هایی اصلی تبدیل شوند که بازاریابی محتوا با آنان ارزیابی خواهد شد.

 گام ۲: ترسیم مخاطبان

وقتی اهداف به‌‏صورت شفاف تعریف شدند، بازاریابان باید مخاطبانی را که می‌‏خواهند بر آنان تمرکز کنند را تعیین نمایند. بازاریابان نمی‌‏توانند مخاطبان را به سادگی با واژه‏‌ها و اصطلاحات کلی مانند «مشتریان ما»، «جوانان به‏‌صورت‏‌کلی» یا «تصمیم‌گیران» تعریف کنند. تعریف یک زیرمجموعه خاص از مخاطبان به بازاریابان برای آفرینش محتوایی عمیق‏‌تر و دقیق‏‌تر کمک می‏‌کند که درنتیجه به روایت‌گری مؤثر داستان برند می‏‌انجامد.

محتوا

 گام ۳: ایده‌‏پردازی محتوا و برنامه‌‏ریزی

گام بعدی پیدا کردن ایده‏‌هایی درباره این است که چه محتوایی را تولید کنیم و چه برنامه‌‏ریزی مناسبی را انجام دهیم. ترکیبی از تم‌‏های مرتبط، فرمت‏‌های مناسب و روایت‏‌هایی عالی، یک کمپین موفق بازاریابی محتوا را تضمین می‏‌کند. برای پیدا کردن تم‏‌هایی صحیح، بازاریابان باید دو چیز را در نظر بگیرند. اول اینکه محتوایی عالی، ارتباطی واضح با زندگی مشتریان دارد. به دلیل وجود انبوهی از خوشه‏‌های اطلاعات، محتوا باید ارزشی برای مخاطب داشته باشد تا توسط او نادیده گرفته نشوند. محتوا باید نگرانی‏‌های آنان را کاهش داده و به آنان در پیگیری علایق‌شان کمک کند. دوم، محتوای مؤثر، داستان‏‌هایی دارد که شخصیت و اصول آن برند را نشان می‏‌دهد. این بدین معنی است که محتوا باید به پلی بدل گردد که داستان‏‌های برند را به نگرانی‏‌ها و علایق مشتریان پیوند دهد.

 گام ۴: خلق محتوا

همه فعالیت‏‌هایی که ما مورد بحث قرار دادیم به مهم‌‏ترین گام ختم می‏‌شود که همان خلق محتوا است. بازاریابان محتوای موفق می‏‌دانند که خلق محتوا شغلی پاره وقت نیست که بدون علاقه انجام دهند. خلق محتوا مستلزم تعهد بالایی از نظر زمان و بودجه است. اگر محتوا با کیفیت، اصیل و غنی نباشد، کمپین بازاریابی محتوا تنها هدر دادن زمان خواهد بود و گاهی تأثیر معکوس و مخرب خواهد داشت.

 گام ۵: پخش محتوا

محتوای با کیفیت بی‏‌فایده است مگر آنکه بتواند مخاطب موردنظر خود را بیابد. در دریای پهناور محتوا، گم شدن یک محتوا در حین انتقال و پخش بسیار ساده است. بازاریابان باید اطمینان یابند که محتوای آنان از طریق پخش مناسب به دست مخاطبان‏ مورد نظر خواهد رسید. این صحیح است که بازاریابی محتوا در عصر دیجیتال متولد شده است. بااین‌‏وجود، برخلاف باور عموم، بازاریابی محتوا همیشه از طریق کانال‏‌های رسانه‏‌های دیجیتال اجرا نمی‏‌شود. بعضی از فرمت‏‌ها و کانال‌‏های پخش، غیردیجیتالی هستند. حتی بومیان دیجیتال نیز از بازاریابی محتوا غیردیجیتالی استفاده می‏‌کنند.

 گام ۶: تقویت دامنه محتوا

اصل مهم برای یک توزیع قدرتمندانه در رسانه اکتسابی، استراتژی تقویت دامنه محتوا است. همۀ مخاطبان به یک شکل ایجاد نشده‌‏اند. وقتی محتوا به تأثیرگذاران کلیدی در گروه مخاطبان موردنظر می رسد، احتمال بیشتری وجود دارد که محتوا به‌‏صورت ویروسی پخش شود. اولین گامی که بازاریابان برای انجام این کار باید بردارند، شناسایی این افراد تأثیرگذار است. آنان شخصیت‏‌هایی مورد احترام در جوامع خود هستند که گروه بزرگی از دنبال‏‌کنندگان و مخاطبان درگیر دارند. این افراد اغلب، خود تهیه‌‏کننده محتوا هستند که شهرتشان را در طول زمان با محتوای ویروسی قوی ساخته‏‌اند. این افراد در جوامع‌شان به عنوان کارشناس تلقی می‏‌شوند.

 گام ۷: ارزیابی بازاریابی محتوا

ارزیابی موفقیت بازاریابی محتوا، گام مهمی در مرحله پسا توزیع است. این گام شامل اندازه‌‏گیری عملکرد تاکتیکی و استراتژیک می‏‌شود. از لحاظ استراتژیک، بازاریابان باید ارزیابی کنند که آیا استراتژی بازاریابی محتوا به اهداف مرتبط با فروش و مرتبط با برند که در گام اول مشخص شده‏‌اند دست پیدا می‏‌کند. وقتی اهداف با هدف‏‌های کلی کسب‏‌وکار همگام باشند، ارزیابی ساده شده و می‏تواند با اندازه‌‏گیری عملکرد کلی برند یکپارچه گردد.

 گام ۸: بهبود بازاریابی محتوا

مزیت اصلی بازاریابی محتوا بر بازاریابی سنتی این است که بسیار توضیح‌‏پذیرتر است؛ ما می‏‌توانیم عملکرد را با مضمون محتوا، فرمت محتوا و کانال توزیع، رهگیری کنیم. رهگیری عملکرد، ابزاری مفید برای تحلیل و شناسایی فرصت‏‌ها برای پیشرفت در یک سطح بسیار کوچک است. این بدین معنی است که بازاریابان محتوا می‏‌توانند به آسانی با تم‏‌های محتوا، فرمت‌‏ها و کانال‏‌های توزیع جدید دست به آزمایش بزنند.

خلاصه: خلق گفت‏‌وگوها با محتوا

بازاریابان بیشتروبیشتر درحال ایجاد تغییر جهت حرکت از تبلیغات به بازاریابی محتوا هستند. یک تغییر جهت در طرز فکر موردنیاز است. به جای ارائه پیام‏‌های ارزش‌های پیشنهادی، بازاریابان باید محتوایی را توزیع کنند که برای مشتریان مفید و باارزش باشد. در ایجاد بازاریابی محتوا، بازاریابان اغلب بر تولید محتوا و پخش محتوا تمرکز می‏‌کنند. درحالی‏‌که یک بازاریابی محتوای خوب، نیازمند فعالیت‏‌های مناسب پیش تولید و پسا توزیع نیز می‏‌باشد؛ بنابراین، هشت گام اصلی در بازاریابی محتوا وجود دارد که بازاریابان باید برای شروع گفت‏وگوهای مشتریان بردارند.

 

بخشی از کتاب «نسل چهارم بازاریابی»

بازاریابی محتوا

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *