دیجیتال مارکتینگ چگونه می‌تواند به کسب‌وکارهای نوپا کمک کند؟

دیجیتال مارکتینگ

راه‌اندازی یک استارتاپ و جان سالم به در بردن آن از عرصه رقابت کار هر کسی نیست. در یک استارتاپ موارد بی‌شماری مثل امور مالی، مدیریت محصول، ایجاد روابط با مشتری و غیره وجود دارد که همواره باید به انها توجه کرد. همه چیز به تحقیقات جامع و وجود دو چشم بینا برای دیدن جزئیات بستگی دارد. خوشبختانه، دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال می‌تواند به حل برخی از این چالش‌ها کمک کند.

اگر استراتژی‌ها و فنون مناسبی را دنبال کنید، دیجیتال مارکتینگ می‌تواند سکوی پرتابی برای کسب‌وکارتان به حساب بیاید. این مفهوم در نهایت موجب افزایش اطلاعات در مورد مصرف‌کنندگان شما شده و از همین طریق فروش را تسریع می‌بخشد. در ادامه این مقاله به برخی از تکنیک‌هایی اشاره می‌شود که می‌تواند موجب موفقیت کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ شود و البته برای هر استارتاپی به کار می‌آید:

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

SEO در جهان بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ نقش مهمی دارد. این موضوع با بهبود تنظیمات فنی، سایت شما را تقویت و بهینه می‌کند تا صفحات با احتمال بیشتری در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوند. بهترین کار این است که از روش تحلیل بازار استفاده کنید که شامل صحبت با مشتری برای درک نیازهای آن‌ها و تحقیق در مورد رقبا است. سپس از آن دسته از کلمات کلیدی استفاده کنید که مطابق همان نیازهایی است که قبلاً از مشتری و بازار به دست آورده‌اید و در نهایت از طریق بهینه‌سازی وب سایتتان، بیشتر به چشم بیایید.

برای کمک به سنجش نیازهای مشتری، فرم پرسشنامه‌ای را تهیه کنید تا توسط مشتری تکمیل شود. در این فرم جزئیات مربوط به صنعت، خدمات یا محصولات، مخاطبان هدف، حداقل و حداکثر بودجه و اهداف آن‌ها از نظر درآمدی را مدنظر قرار دهید. تحقیقات فشرده و جلسات تعاملی با مشتریان به ما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنیم.

روش پرداخت به ازای کلیک (PPC)

روش پرداخت به ازای هر کلیک در واقع یک روش بازاریابی آنلاین است که شما فقط وقتی یک مصرف‌کننده روی تبلیغ کلیک می‌کند، هزینه آن را پرداخت می‌کنید. آنچه این روش را پرطرفدار می‌سازد این است که می‌توانید در هنگام لزوم، تبلیغات را سفارشی کنید و آن را برای مخاطب خاص خود طراحی نمایید. استفاده از این ویژگی‌های شخصی‌سازی‌شده در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ می‌تواند نتایج مفیدی را به همراه داشته باشد.

بازاریابی محتوا:

امروزه محتوا موضوع حاکم بر هر حوزه‌ای است و بیل گیتس آن را «پادشاه» می‌داند. بدیهی است که محتوای اصیل و منحصربه‌فرد برای رشد و پیشرفت هر کسب‌وکاری اهمیت دارد. بازاریابی محتوا فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ را تحریک و تقویت کرده و به عنوان ستون سئو عمل می‌کند زیرا بدون محتوای باکیفیت نمی‌توان انتظار داشت که مخاطبان ما را ببینند و مجذوب ما شوند. برای انجام این کار باید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما اطلاعات موردنیاز کاربر را به او ارائه می‌دهد و همچنین مطمئن باشید که تیم مدیریت محتوای شما برای نوشتن مطالب فوق‌العاده و تخصصی با کلمات کلیدی مناسب تلاش می‌کنند.

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی:

اساساً، هر فردی این روزها برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد یک محصول یا سازمان مشخص، به رسانه‌های اجتماعی اعتماد می‌کند. به همین دلیل، رسانه‌های اجتماعی به بخشی ضروری از بازاریابی تبدیل شده‌اند. ایجاد یک صفحه در سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی به کاربران کمک می‌کند تا دانش کاملی از برند شما داشته باشند.

بسته به مخاطبان، می‌توانید از ابزارهایی مانند پینترست، اینستاگرام و لینکدین استفاده کنید و از طریق وبلاگ‌ها و مقاله‌ها، اطلاعات خوبی را به کاربران خود ارائه دهید. این تکنیک می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت و شبکه‌های اجتماعی شما شود و از این طریق مشتریان بالقوه زیادی را به سمت شما بکشاند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای استارتاپ‌ها:

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌های نوپا باید استراتژی دیجیتال مارکتینگ قدرتمندی را انتخاب کنند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

بهبود هویت برند

هویت برند به مؤلفه‌های یک کسب‌وکار مانند آرم، فونت، برچسب و سایر عناصر اشاره دارد که آن را نسبت به رقبای خود متفاوت می‌کند. بازاریابی سنتی قطعاً یکی از گزینه‌ها برای دستیابی به مشتریان بیشتر است، اما به پول هنگفتی احتیاج دارد که برای استارتاپ‌ها عملی نیست. ارتقاء و بازاریابی آنلاین، هویت برند را به روشی مؤثر و با بودجه‌ای مناسب مرتفع می‌کند. برای برندسازی آنلاین از کانال‌های مختلفی مانند توییتر، اینستاگرام و لینکدین استفاده کنید تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و برندتان را در ذهنشان ماندگار کنید.

ایجاد مشتریان جدید

برای استارتاپ‌ها اجباری است که مشتریان بالقوه را به بالفعل تبدیل کنند و این کاری است که توسط متخصصان بازاریابی انجام می‌شود. بهترین روش جذب مشتریان جدید از طریق دیجیتال مارکتینگ در سه حوزه اصلی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی محتوا خلاصه می‌شود. منابع مختلفی از قبیل کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها و خبرنامه‌ها می‌توانند هم اطلاعات مناسبی را به کاربران ارائه دهند و هم نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی را بهبود ببخشند.

کتاب‌های الکترونیکی راهی برای سرازیر کردن ترافیک کاربری به سمت کسب‌وکار شما هستند. این استراتژی درواقع به معنی ارائه اطلاعات به کاربر به شرط پر کردن یک فرم ثبت نام است. بازدیدکنندگان اینترنتی در ازای ارزشی که به دست می‌آورند، اطلاعات را پر می‌کنند و استارتاپ نیز از این اطلاعات برای تبلیغات اضافی مانند بازاریابی ایمیلی استفاده می‌کند.

وبینارها با ایجاد تعامل یکپارچه با مخاطب، ایجاد هماهنگی و وفاداری برای استارتاپ‌ها ارزش خلق می‌کنند. وبینارها راهی برای اشتراک دیدگاه‌ها بدون محدودیت مکانی است. اگر وبیناری به دقت هماهنگ شود و نتایج حاصل از آن تحلیل شود، می‌تواند به طور مستقیم بر ایجاد مشتریان جدید تأثیر داشته باشد.

 

توسعه نرخ تبدیل:

ارزیابی و تحلیل استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ ساده است. می‌توان از گوگل انالیتیکس استفاده کرد که می‌تواند میزان ترافیک، مناطق مختلف ترافیک و تعداد بازدیدکنندگان به صفحات سایت شما را اندازه‌گیری کند. این مفهوم می‌تواند به شما در درک میزان علاقه‌مندی یا میزان خروج و همچنین میزان سرعت سایت کمک کند.

در نهایت اینکه در دنیای معاصر، همه چیز به فناوری و دیجیتال مارکتینگ برمی‌گردد. توسعه و گسترش استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا باید با برندینگ دست به دست شود و بازاریابی آنلاین عاملی ضروری برای رسیدن به این هدف است.

منبع: Forbes

مترجم: مارال مختارزاده

دیجیتال مارکتینگ

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *