خوش‌اقبالی برای شرکت‌های دارای آمادگی تملیک

رهبران کسب و‌کار چه تغییرات خاصی باید انجام دهند تا برای سازمان‌شان و برای معاملات فردا آماده شوند؟ الزامات زیر بارها در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف مورد اشاره قرار گرفته است.

سه ضرورت بسیار مهم

پیش از اینکه معامله تحقق یابد، کاملا آماده باشید.

آمادگی‌ اولیه ضروری است. پیش‌بینی اینکه چه زمانی فرصت فراهم می‌شود، دشوار است. توانایی به‌چنگ‌آوردن موقعیت دلخواه به تشخیص و غربالگری اهداف از پیش بستگی دارد به این ترتیب شرکت می‌تواند آماده باشد تا وقتی قیمت‌ها برای اهداف جذاب رو به کاهش می‌گذارد، وارد عمل شود. شرکت‌های باهوش مطمئنند که تفکیک روشنی از سهم نسبی رشد ذاتی و غیر ذاتی در اهداف کسب‌و‌کار بلندمدتشان دارند. آنها از ارزش ادامه‌دادن هدف تملیک دیگر شرکت‌ها در صنایع نزدیک به هم و نیز در صنعت خودشان آگاهند. آنها نقش‌ها و مسئولیت‌های کاملا مشخصی برای انجام معامله دارند و نیز وظیفۀ تشخیص اهداف احتمالی به‌طور گسترده میان همه مدیران ارشد به اشتراک گذاشته شده است. برخی از شرکت‌هایی که آمادگی بالایی دارند، حتی جلسات تمرین برگزار می‌کنند و دربارۀ معاملات به تمرین می‌پردازند.

در زمان مناسب اقدام کنید.

زمان‌بندی بسیار حیاتی است. در واقع، زمان‌بندی اکنون نسبت به همیشه مهمتر به‌حساب می‌آید. امروزه، پنجره‌های فرصت باریکترند، اوضاع مالی سریع‌تر تغییر می‌کند، به‌دلیل شدت رقابت تلاش بیشتری صورت می‌گیرد، و فرایندهای معامله‌کردن بیش‌ از پیش حرفه‌ای شده‌اند. زمان مناسب برای تملیک دیگر شرکت‌ها درست در زمان شروع بهبود در اقتصاد جهانی است. پیش‌بینی نقطۀ عطف اقتصاد در آینده دشوار است. البته، نشانه‌هایی در هر صنعتی هست. شرکت‌ها همچنین می‌توانند ارزش‌ والاتری از ادغام وتملیک در صنعت‌شان خلق کنند. در هر دو حالت، مزیت شرکت پیشگام ناشی از این است که از سوی دیگر شرکت‌کنندگان با رقابت کمتری مواجه است. به علاوه ارزیابی هنوز صورت نگرفته است.

به‌طورفعال شرکت‌های خصوصی یا شرکت‌های تابعه را هدف بگیرید.

دستیابی به به‌روزرسانی‌های منظم و ارزیابی این بروزرسانی‌ها و نیز ارزیابی فرصت‌های بالقوه (شرکت‌های خصوصی یا شرکت‌های تابعه و نیز شرکت‌های دولتی) برای رهبران کسب‌وکار از اهمیت به‌سزایی برخوردارست. شرکت‌های عمومی و سهامی عام که شرکت‌های خصوصی یا تابعه را می‌خرند نسبت به آنهایی که به خرید دیگر شرکت‌های عمومی و سهامی عام می‌پردازند، بهرۀ بیشتری می‌برند. در بسیاری از موارد، اهداف خصوصی جذاب‌تر هستند، زیرا کمبود معمول نقدینگی در آنها به این معناست که اغلب با تخفیف به فروش می‌رسند.

دربارۀ تفاوت میان معاملات خارجی و داخلی شفاف عمل کنید.

سرمایه گذاران برای هدف قرار دادن شرکت‌های سهامی عام معاملات برون مرزی را ترجیح می‌دهند و برای هدف خصوصی معاملات داخلی را. چرا؟ شرکت بی‌سی‌جی در این رابطه معتقد است اگر فهرستی برای سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد، آنها راحت‌تر می‌توانند ارزش هدف خارجی را ارزیابی کنند (چرا که آنها معاملات برون‌مرزی را پیچیده‌تر از معاملات داخلی می‌دانند). وقتی هدف شرکت خصوصی یا تابعۀ یکی از شرکت‌های درون فهرست باشد، معاملات داخلی بازده کوتاه‌مدت بیشتری نسبت به خرید‌های خارجی در بر دارد. ارزیابی ارزش یک شرکت خصوصی یا یک شرکت تابعۀ واگذارشده در یک کشور دیگر برای سرمایه‌گذاربسیار دشوارترست. آنچه سرمایه‌گذاران به‌دنبال آن هستند رشد ظرفیت‌های خریدهای خارجی است، به‌ویژه وقتی شرکت‌ها به بازارهای درحال‌ ظهور قوی راه یابند. اما به دلیل پیچیدگی‌های فرهنگی و تدارکاتی راه‌اندازی عملیات خارجی جدید، معاملات برون‌مرزی پرمخاطره‌تر است.

باید بررسی کنید که کدام معاملات به پول نقد و کدام یک به سهام نیازمند است. برای هدف قرار دادن شرکت‌های سهامی عام، پرداخت نقد ارجح است زیرا وجوه اختیاری مدیریت را کاهش می‌دهد و باوری قوی را به معامله القا می‌کند. اما در خرید شرکت خصوصی، معمولا سهام بهترین انتخاب است: مالک پیشین در جایگاه سهام‌دار اصلی قرار می‌گیرد، زیرا برای نظارت بر سرمایه‌گذاری بسیار باانگیزه است و مدیریت را به استانداردهای بالایی می‌رساند. شرکت‌هایی که امروزه برای افزایش ناگهانی روند ادغام و تملیک‌های جهانی آماده شده‌اند قادر خواهند بود در موقع مناسب وارد عمل شوند. آنها دانش، منابع و فرایندهای معامله‌ای را در دست دارند تا هوشمندانه و به‌سرعت وارد عمل شوند. این دستورالعمل ارائۀ ارزش تحت هر نوع شرایط بازار است.

منبع: بی‌سی‌جی پرسپکتیو

مترجم: حسین امین التجار

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *