جبران خدمت، مزایا و ارزش پیشنهادی کارفرما: سرفصل چهارم دوره PHRi

blank

آیا به این فکر کرده‌اید که چه چیزی به طور خاص کارمندان شما را به سازمان وفادار می‌کند؟ آیا اعتقاد دارید به عنوان یک تصمیم‌گیرنده در سازمان می‌توانید برای اعضای تیم خود مشوق‌هایی را ایجاد کنید که آن‌ها را در طول سال‌ها هیجان‌زده نگه دارد؟ سرفصل سوم دوره PHRi یا گواهی بین‌المللی حرفه‌ای منابع انسانی به این موضوع می‌پردازد.

جبران خدمت و مزایا به پاداش‌ها و منفعت‌های پولی و غیر پولی اشاره می‌کند که توسط یک شرکت به کارمندان اعطا می‌شود. این فاکتور عامل بسیار مهمی در مدیریت منابع انسانی است زیرا با انگیزه بخشیدن به نیروی کار سروکار دارد. این کار با بهبود عملکرد کارکنان به انها کمک می‌کند تا انگیزه‌ی بهتری برای کار داشته باشند و بنابراین هم سازمان و هم خود فرد به عنوان یک نیروی مستعد سود خواهد برد.

.

اگر بخواهیم اهمیت جبران خدمت، مزایا و مدیریت تجربه کارفرما را در سازمان بدانیم باید بگوییم که شرکت‌ها، افراد را برای رسیدن به اهداف سازمانی خود استخدام می‌کنند و افراد برای کسب درآمد و ایجاد شغل به شرکت‌ها می‌پیوندند. یکی از بزرگ‌ترین عواملی که در انتخاب شغل افراد تأثیر دارد، میزان جبران خدمت، حقوق و مزایا، مشوق‌های مالی و مواردی از این قبیل است. جدا از شهرت و ویژگی‌های حرفه‌ای شغل موردنظر، پولی که به عنوان حقوق پرداخت می‌شود در جذب افراد برای کار در سازمان بسیار مهم است. هرچه جبران خدمت و مزایایی که به کارمندان ارائه می‌شود بیشتر باشد، وفاداری، انگیزه و تعلق سازمانی آنان افزایش می‌یابد. بدیهی است، شرکت‌هایی که حقوق کمتری ارائه می‌دهند، میزان جذابیت و بهره‌وری کمتری در کارمندان مشاهده می‌کنند. دستمزد کارمندان با چندین پارامتر مانند تجربه، سوابق تحصیلی و غیره تعریف می‌شود. در مدیریت ارشد، مهارت‌هایی مانند مدیریت تیمی، مدیریت ارتباطات، رهبری، مدیریت زمان و غیره نیز در حین نهایی کردن بسته پرداخت در نظر گرفته می‌شود.

حال که این موضوع تا این حد می‌تواند در جذب و نگه داشت نیروی کاری مستعد به سازمان کمک کند، بدیهی است که یکی از ماژول‌ها و سرفصل‌های آزمون PHRi را نیز به خود اختصاص دهد. واقعیت این است همچون دیگر سرفصل‌های دوره PHRI یا همان مدرک بین‌المللی حرفه‌ای در منابع انسانی این سرفصل با دیگر سرفصل‌هایی که قبلاً به انها پرداخته‌ایم کاملاً مرتبط است.

زیرمجموعه‌های این سرفصل مهم در آزمون PHRi عبارت‌اند از:

 • پاداش جامع
 • برنامه‌های تشویقی
 • جبران خدمت و مزایا
 • ارزش پیشنهادی کارکنان

در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت:

.

پاداش جامع در مدیریت منابع انسانی به چه معنی است؟

اصطلاح “پاداش جامع” مفهوم جدیدی است که گاها اشتباه فهمیده می‌شود. عناصری که یک مجموعه پاداش جامع را تشکیل می‌دهند مواردی هستند که اکثر کارفرمایان قبلاً هم انها را ارائه می‌داده‌اند: مبلغ پایه (یا دستمزد یا میزان دستمزد ساعتی)، گزینه‌های دریافت سهام، بیمه درمانی و دندانپزشکی، کمک‌های بازنشستگی، بیمه عمر، زمان مرخصی و غیره؛ اما همچنین شامل امتیازاتی مانند پاداش عملکرد، آموزش‌های ضمن خدمت، انعطاف‌پذیری شغلی، بن‌های رفاهی و دیگر امتیازات هم هستند که معمولاً در بحث‌های جبران خدمات یا مزایا درج نمی‌شوند.

مزایای رویکرد پاداش جامع در سازمان:

کارفرمایانی که از رویکرد پاداش جامع استفاده می‌کنند از مزایای زیر برخوردار می‌شوند:

 • ایجاد یک ابزار استخدامی متقاعدکننده
 • افزایش آگاهی از کلیه مزایایی که کارفرما ارائه می‌دهد
 • نرخ بالاتر حفظ کارکنان
 • بهبود عملکرد و بهره‌وری

برنامه‌های تشویقی:

برنامه‌های تشویقی ابزاری است که توسط صاحبان کسب‌وکارهای کوچک برای تشویق، شناخت و پاداش به عملکرد استثنایی کارمندان خود استفاده می‌شود. برنامه‌های تشویقی معمولاً از موافقت‌نامه حقوق و مزایای استاندارد فراتر می‌رود و معمولاً به صورت پاداش‌های نقدی، تعطیلات اضافی با حقوق یا اقلام هدیه‌ای با ارزش غیر پولی ارائه می‌شود.

با داشتن برنامه تشویقی سالانه، کارمندان در هنگام دستیابی به اهداف مرتبط با عملکرد، دستمزدی را که اغلب بر حسب درصد حقوق محاسبه می‌شود، دریافت می‌کنند که این پرداخت علاوه بر مبلغ پایه حقوق آن‌هاست. اهداف عملکردی در ابتدای سال به وضوح تشریح شده است برنامه پرداخت تشویقی سالانه باید:

 • به عملکردهای بالا پاداش دهد
 • بهترین کارمندان را حفظ کرده و انگیزه انها را افزایش دهد.
 • با اولویت‌های کسب‌وکار هماهنگ باشد
 • مبتنی بر یک فرایند بررسی مستمر باشد.
PHRi

.

جبران خدمت و مزایا:

کارمندان نه‌تنها به خاطر تجربیات فوق‌العاده‌ای که در کار خود دریافت می‌کنند به یک سازمان می‌پیوندند بلکه به موارد و اهرم‌هایی هم که به رشد آن‌ها در خارج از محل کار کمک خواهد کرد، علاقه‌مند هستند. پاداش جامع مفهومی است که تمام ابزارهای موجود را برای جذب، ایجاد انگیزه و حفظ کارمندان به کارفرما ارائه می‌دهد. برای یک کارمند یا متقاضی شغلی، مفهوم پاداش جامع شامل ارزش‌های درک شده مادی و معنوی‌ای است که در نتیجه انجام وظایف شغلی‌شان به دست آمده است.

مؤلفه‌های جبران خدمت و مزایا:

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به کارمندان مزایایی داده شود. بیشتر این مزایا از طریق حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود. برخی از مؤلفه‌های مختلف جبران خدمت و مزایا در زیر ذکر شده است:

 1. پرداخت ثابت: این حقوق و دستمزد اساسی است که فارغ از هر عامل دیگری به کارمند پرداخت می‌شود. این حقوق و دستمزد به وضوح در قرارداد کار بیان شده است. این عامل میزان جبران خدمت یا حقوق و دستمزدی است که یک کارمند قطعاً تا زمانی که در شرکت کار کند، به دست می‌آورد.
 2. دستمزد متغیر: این میزان پرداخت وجوهی علاوه بر حقوق ثابت است که بر اساس عملکرد کارکنان، عملکرد شرکت و غیره به کارمند پرداخت می‌شود از آنجا که دستمزد متغیر مبتنی بر عملکرد یک فرد است، باعث می‌شود تا کارمندان حتی بهتر از قبل هم عمل کنند.
 3. اعطای سهام: در این برنامه سهام شرکت با قیمت کمتر از ارزش بازار به کارکنان اعطا می‌شود. در نتیجه کارمندان به ازای رشد قیمت سهام و همچنین افزایش سودآوری شرکت، بیشتر منتفع می‌شوند. البته که این مقوله بیشتر به مدیران ارشدی داده می‌شود که سال‌های طولانی به شرکت خدمت کرده‌اند.
 4. مزایای دیگر: مزایایی مانند تسهیلات پزشکی، بیمه‌نامه و غیره همگی در ایجاد انگیزه در کارمندان نقش مهمی دارند. این مزایا برای به رسمیت شناختن خدمات یک کارمند توسط شرکت داده می‌شود.

تفاوت بین جبران خدمت و مزایا:

هر دو عامل در افزایش انگیزه کارمندان برای بهبود عملکرد و افزایش تعلق سازمانی انها بسیار مهم هستند. بااین‌حال، بین جبران خدمت و مزایا تفاوت‌های اندکی هم وجود دارد. جبران خدمت کاملاً مربوط به پولی است که به‌عنوان حقوق، دستمزد، پاداش و غیره به کارمند تعلق می‌گیرد. از طرف دیگر، مزایا شامل مشوق‌های غیر پولی مانند بیمه درمانی است که به کارمندان داده می‌شود.

.

گزاره ارزش (ارزش پیشنهادی) کارفرما:

گزاره ارزش کارفرما (EVP) تعادل پاداش‌ها و مزایایی است که در ازای عملکرد خود در محل کار توسط کارمندان دریافت می‌شود. سازمان‌ها معمولاً گزاره ارزش کارفرما یا EVP را ایجاد می‌کنند تا بستری مناسب برای بندسازی کارفرما و مدیریت تجربه کارمندان فراهم نمایند. در واقع EVP یک آهنربا است که کاندیدها و متقاضیان شغلی را به سمت خود جلب می‌کند. مینچینگتون در سال ۲۰۰۵ این مقوله (EVP) را به عنوان مجموعه‌ای از پیشنهادات مادی و غیرمادی ارائه شده توسط یک سازمان در ازای مهارت‌ها، قابلیت‌ها و تجربیاتی که یک کارمند به سازمان می‌آورد تعریف می‌کند.

گزاره ارزش کارفرما یک رویکرد کارمند محور است که با استراتژی‌های یکپارچه برنامه‌ریزی نیروی کار موجود، همسو است، زیرا توسط کارمندان موجود و مخاطبان هدف خارجی ایجاد شده است. اگر این مقوله بخواهد به عنوان محرک اصلی جذابیت، جذب و حفظ استعداد عمل کند، EVP باید بی نظیر، مرتبط و قانع‌کننده باشد. گزاره ارزش کارفرما (EVP) همه کارهایی است که یک کارفرما برای جذب و حفظ کارمندانش انجام می‌دهد. این موضوع شامل تمام دستمزدها، مزایا، پاداش‌ها و منافعی است که کارمند در سازمان دریافت می‌کند. در اصل، به همین دلیل است که یک کارمند می‌خواهد در شرکت شما کار می‌کند نه جای دیگر.

EVP ارزش بی‌نظیری است که شرکت برای کارمندانش به ارمغان می‌آورد و می‌تواند مدیریت استعداد شما را به‌شدت با شرکت‌های دیگر مجزا نماید. داشتن یک گزاره ارزش مشتری مؤثر می‌تواند به جذب کارمندان جدیدی که دارای اهداف و ارزش‌های منطبق با اهداف و ارزش‌های سازمانی هستند، کمک کند که همین امر موجب حفظ کارمندان مستعد هم می‌شود.

در نهایت اینکه ما در سرفصل‌های قبلی دوره PHRi یاد گرفتیم چگونه شرح شغل بنویسیم، هر یک از مشاغل سازمانی را تجزیه‌وتحلیل کنیم، نیروی مستعد کاری را برای موفقیت سازمان جذب کنیم، چه کارهایی برای حفظ آنان انجام دهیم، چگونه می‌توانیم منابع انسانی را اداره و مدیریت کنیم و در نهایت چگونه استعدادهای سازمانی را حفظ و مراقبت کنیم. هدف از این سرفصل ارائه ابزارها و راهکارهایی برای ایجاد انگیزه و همچنین برقراری سیستم منصفانه ارزیابی عملکرد و تخصیص پاداش به نیروهای برتر سازمانی است.

گردآورنده: مارال مختارزاده

PHRi

کتاب‌ها و دوره ‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *