توجه به ابعاد شناختی و عاطفی مدیران: راه‌حلی برای چابکی سازمان

blank

با ظهور فن‌آوری‌های جدید ، رقبای جدید و مدل‌های جدید کسب‌وکار ، تحول در صنعت به امری معمول تبدیل شده است و همین عامل موجب می‌شود تا مدیران اعتمادبه‌نفس قبلی را نداشته باشند زیرا هر لحظه ممکن است ورق برگردد و کسب‌وکارشان را از دست بدهند.  بیشتر رهبران اذعان دارند که همواره احساس عدم قطعیت می‌کنند و تصمیم‌گیری در چنین شرایطی برایشان بسیار سخت است.  آن‌ها شکایت دارند که “بیش‌ازحد” تلاش می‌کنند ،هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز درگیر هستند اما نتیجه مدنظر را نمی‌گیرند. اما باید چه کار کرد؟

راه‌حل چیست؟ بهتر است با مفهوم چابکی درونی آشنا شوید:

شرایط نابسامان و متغیر ، رهبران تحول طلب را ترغیب می‌کند تا پیچیده‌تر شوند زیرا فکر می‌کنند در این صورت اثربخشی بیشتری دارند.  این در حالی است که اغلب مدیران توجه بسیار کمی به ابعاد شناختی و عاطفی خود و همچنین فشاری که بر خود می‌آورند دارند. تغییر و تحول مسئولیت بسیار سنگینی است ، زیرا ماهیت این مسئله به معنای آن است که رهبران باید سازمان‌های خود را به داخل ابهام و عدم اطمینان سوق دهند.

کاملاً روشن است که برای “انجام” چابکی ، شما باید “چابک” باشید. اما موضوع این است که چطور این کار را انجام دهیم؟ زمانی که محیط اطراف ما پیچیده و مبهم می‌شود، بالطبع ما هم پیچیده خواهیم شد و این پیچیدگی مستلزم ایجاد یک خودِ بزرگ‌تر درونی است ، در این صورت است که پیچیدگی ساده‌تر احساس می‌شود و به ما امکان می‌دهد تا مصمم، شفاف ، آرام و اثرگذار این مسیر را طی کنیم. با پذیرش چنین رویکردی باد می‌گیریم به جای اینکه حین مواجهه با چالش‌ها احساس ناامیدی کنیم، عادت‌هایمان را به سمتی سوق دهیم که احتمال موفقیت را برای ما بیشتر کند.

تحقیقات شرکت مشاوره مدیریت مک کنزی نشان می‌دهد که این پنج عمل شخصی می‌توانند به طرز معناداری ذهنیت مدیران را برای شرایط سخت و پر ابهام آماده سازند. توجه داشته باشید که این اعمال به عنوان بلوک‌های ساختاری چابکی درونی یا شخصی عمل می‌کنند:

هر وقت خواستید سریع‌تر حرکت کنید، کمی مکث کنید:

دست از این تفکر بردارید که همیشه باید در حال دویدن باشید. فکر نکنید هر چقدر بیشتر کار کنید موفق‌تر خواهید بود. گاهی هوشمندانه‌تر است که تنفسی به خود دهید و از این زمان برای تفکر و تدوین استراتژی برای اقدامات سریع و هدفمند استفاده کنید.

کمبود دانش خود را بپذیرید و آن را در آغوش بکشید:

 ایده‌های خوب و تازه می‌توانند از هرجایی به وجود بیایند. رقبا می‌توانند از صنایع دیگر هم ظهور کنند. یک محصول واحد فناوری می‌تواند تجارت شما را هم متحول نماید. در چنین دنیایی پذیرش اینکه همه چیز را نمی‌دانید بسیار مهم است. نادانی خود را بپذیرید و سعی کنید برای پر کردن این شکاف کاری بکنید. امروزه گوش دادن و تفکر در مورد چیزهایی که نمی‌دانید ابزاری مهم برای کشف ایده‌های اساسی، غیرمنتظره و موفق است.

سؤالات خود را از پایه و اساس نابود کنید و به پرسش‌های جدید فکر کنید:

 یکی از راه‌های تشخیص الگوهای پیچیده‌ای که باعث بروز تغییر و تحولات اساسی می‌شود، تغییر ماهیت سؤالاتی است که از خودمان می‌پرسیم. ایجاد سؤالات جدید شاید برایمان چالش‌برانگیز باشد اما می‌تواند ساختارها و چارچوب‌های اضافی مدل ذهنی شما را تصحیح کند.

چابکی

جهت را نشان دهید، نه مقصد!

در دوره پیچیده کنونی، راه‌حل‌ها به ندرت ساده هستند. به جای اینکه به تیم خود بگویید که از نقطه A به نقطه B حرکت کند، تصویری الهام‌بخش از آینده در اختیارشان بگذارید. به جای اینکه بر دستاوردها متمرکز باشید، دید هدفمند را در افراد ایجاد کنید. به جای پرسیدن “به چه چیزی خواهیم رسید؟” بپرسید “چگونه فارغ از اهداف و معیارها، می‌توانیم موفق شویم؟”

راه‌حل‌هایتان را ارزیابی کنید و البته خودتان!

ناکامی‌های سریع و ارزان می‌توانند از بروز بلایای بزرگ و پرهزینه جلوگیری کنند. این اصول بنیادی در سیلیکون ولی است که می‌تواند برای شرکت شما نیز به همان نسبت صدق کند. سعی کنید شرکتتان را به یک آزمایشگاه تبدیل کنید. در این صورت است که به جای ترسیدن، می‌توانید به چابکی شرکتتان را رهبری کنید.

این شیوه‌ها مجموعه مهارت‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از این طریق موانع ذهنی خود را کاهش داده و چابک‌تر شوید. بدیهی است هدایت مؤثر تیم، چشم‌انداز شفاف، بینش خلاق و انضباط تسهیلگر شما در این مسیر هستند.

منبع: mckinsey

مترجم: مارال مختارزاده

چابکی

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *