تغییر مالکیت در شرکتهای مهندسی

گرایش رو به رشد خرید و ادغام شرکتهای پیمانکاری

یکی از بزرگترین تحولات فعلی در حرفه طراحی ادغام میان شرکت هاست. در همین سال ۱۲ شرکت که نام آنها در میان ۵۰۰ شرکت برتر سال ۲۰۱۰ دیده می شد توسط شرکت های مادر خود جذب و یا با آنها ادغام شدند. دو شرکت از لیست ۵۰۰ شرکت برتر امسال نیز تا همین جا با یکدیگر ادغام شده اند.
یکی از بزرگترین معاملات صورت گرفته به خرید ۶۷۵ میلیون دلاری شرکت نروژی آکر سلوشنز که در زمینه استخراج معدن فعالیت دارد توسط شرکت جاکوبز مربوط می شود. بازار معدن یکی از با ثبات ترین بازارهاست و به عقیده مارتین این واگذاری برای جاکوبز بسیار با ارزش است و این شرکت را در رده بالای این بازار و در کنار فلور و بکتل قرار می دهد.
به گفته مارتین بسیاری از شرکت های طراحی مبالغ هنگفتی سرمایه در دست دارند، اما فرصت های سرمایه گذاری چندانی در اختیار ندارند، جز آن که به خرید دیگر شرکت ها دست بزنند. او می افزاید: «قیمت های واگذاری اکنون نسبت به ارقام هنگفت پیشین نزول کرده و مضرب آنها تک رقمی شده است. او معتقد است جاکوبز به دنبال معامله در بازارهای نفت و گاز است، ضمن این که فرصت های مناسب در بازار برق و نیرو را نیز زیر ذره بین قرار داده است.
شرکت کانادایی سانتی یکی از فعال ترین شرکت ها در زمینه به دست آوردن مالکیت در ایالات متحده بوده است و سال گذشته سه شرکت در لیست ۵۰۰ شرکت برتر سال ۲۰۱۰ را ضمیمه خود کرد که عبارتند از: شرکت برت هیل فیلادلفیا در رتبه ۸۵ در قبال ۳۶ میلیون دلار، شرکت وسلیون میلر ناپل در رتبه ۳۱۸ و شرکت ECO در راکلین کالیفرنیا. امسال نیز این شرکت توانسته است شرکت معماری آشن و آلن که در لیست سال گذشته رتبه ۲۸۴ را دارا بود در اختیار بگیرد. رابرت گومز،رئیس سانتی، در این ارتباط می گوید: «فکرمی کنم سال گذشته با خروج حدود ۵۰۰۰ کارمند و ورود ۶۰۰۰ کارمند جدید به کانادا به ارقام بالایی در ایالات متحده دست یافته¬ایم.
گومز می گوید خرید شرکت ها در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ دشوار بود، زیرا ارزش گذاری شرکت ها در بازار رو به افول تنها بر پایه انتظارات کار آسانی نبود. همچنین در یک بازار رو به رکود بسیاری از شرکت ها تخمین های غیرواقعی از ارزش خود ارائه می دادند. او می گوید: «در پایان چنین شد که ما در نیمه نخست سال ۲۰۱۰ مالکیت هیچ شرکتی را در اختیار نگرفتیم، اما در نیمه دوم سال، ۱۰ شرکت را خریداری کردیم».
سانتی به شهرت و اعتبار نام تجاری خود اطمینان کامل دارد. گومز معتقد است «هرچند اسامی تجاری شرکت های واگذار شده دارای ارزش است، ما به دنبال کسب استعدادها هستیم و نه نام های تجاری». به همین دلیل است که سانتی شرکت هایی را که در اختیار می گیرد تحت نام خود در می آورد. گومز در ادامه می گوید: «می دانیم که پذیرش این موضوع برای بعضی شرکت ها دشوار است، اما ما سعی داریم منابع بیشتری را برای مقابله با چالش های بزرگتر در اختیار کارکنان این شرکت ها قرار دهیم». ۷ تن از ۱۱ معاون رئیس در شرکت سانتی از میان شرکت های واگذار شده انتخاب شده اند.
یکی دیگر از شرکت های کانادایی که در سال ۲۰۱۰ در آمریکا بسیار فعال بود شرکت اکس گلوبال است که در چهارم آوریل نام خود را از ترو گلوبال به این نام تغییر داد. این شرکت موفق شد مالکیت شرکت تنگ شیکاگوکه در رده ۱۵۷ لیست برترین شرکت های سال گذشته قرار داشت و شرکت ایکسانث را که در رده ۱۵۷ قرار داشت به دست آورد. راب پتروف، مشاور ارشد رئیس اکس گلوبال می گوید «ما در بخش نفت و لوله کشی ایالات متحده فعالیت داشتیم، اما دو سال پیش شرکت را به سمت و سوی جهانی شدن در بخش-های مختلف سوق دادیم و اکنون یک شرکت تمام خدماتی در ایالات متحده محسوب می شویم».
شرکت پیمانکاری دفاعی SAIC گام های بلندی در بازار طراحی ساخت و ساز برداشته است. SAIC در سه سال گذشته گروه بنهام واقع در شهر اوکلاهاما و شرکت آر. دابلیو. بک واقع در دنور را تحت مالکیت خود درآورده است. جی. تی. گرامسکی، مشاور ارشد SAIC می گوید: ما یکی از معدود شرکت های دفاعی هستیم که از طریق خرید شرکت ها وارد بازار ساخت و ساز شده است. او همچنین می افزاید SAIC به دنبال خرید شرکت های بیشتری در همین راستاست، اما قصد بزرگ کردن بیش از اندازه شرکت خود را ندارد.

بازارهای خرید

بسیاری از شرکت ها به دنبال تحت مالکیت درآوردن سایر شرکت ها هستند تا در بازارهای فعالیت خود حضوری قدرتمند داشته باشند. یکی از بزرگترین این موارد به خرید شرکت ویلر اسمیت (WSA) توسط CDM مربوط می‌شود که در ۲۵ فوریه اعلام شد. WSA در میان ۵۰۰ شرکت برتر سال جاری در رتبه ۷۰ قرار داشت. باکس می گوید: «این موجب شد ما وارد بازار آب و حمل و نقل شویم».
شرکت دیگری که در بخش‌های بازار وارد شده است شرکت CDI Engineering Solutions است که سال گذشته L Robert Kimball & Associates, Ebensburg, Pa, Kimball را خریداری نمود. شرکت Kimball در لیست ۵۰۰شرکت برتر سال گذشته در رتبه ۱۵۵ قرار داشت. باب جورجیو، رئیس CDI معتقد است این نقل و انتقال فرصت های جدیدی را در بازار ساخت و ساز در اختیار این شرکت قرار می دهد. قابلیت های Kimball به CDI امکان میدهد در بازارهای زیرساخت دولتی نقش ایفا کند و همچنین برای مشتریان صنعتی خود پشتیبانی زیرساخت بیشتری، هم در ایالات متحده و هم در خارج از این کشور، ارائه دهد.
اما تمام شرکت های طراحی به دنبال رشد خود از راه در اختیار گرفتن مالکیت دیگر شرکت ها نیستند. شرکت HNTB از بودجه تنها ۶۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۰ به مرز ۱ میلیارد دلار رسید. این موفقیت از مدت ها پیش مورد انتظار بود. پل یاروسی، رئیس HNTB Holdings می¬گوید: «ما در ۱۰ سال گذشته شرکت بزرگی را تحت مالکیت خود درنیاورده ایم».
گرایش به سمت ادغام سبب شده است بسیاری از شرکت های نه چندان بزرگ وضعیت تدافعی به خود گیرند. البته برخی از این شرکت ها معتقدند تخصص مهمتر از بزرگی است. مایک بریت معاون رئیس شرکت ماژسکی ماسترز می گوید: « شرکت هایی مانند AECOM در مقایسه با ما بسیار عظیم هستند، اما بخش پل سازی آنها فعالتر از ما نیست». کریگ کورینگ،رئیس براون و کالدول، نیز می گوید: « هیچ گاه مشتریان در مورد بزرگی شرکت از ما نمی پرسند. آنها بیشتر مایلند بدانند که آیا ما قادریم گروهی بسیار ماهر و کارکشته را به محل اعزام کنیم یا خیر. او می افزاید ادغام ها باعث شده است چند رقیب که به شرکت های بزرگتر پیوسته اند از صحنه خارج شوند.
رکود اقتصادی به شرکت های طراحی ضربه وارد ساخته است، اما تعداد کمی از آنها را زمین زده است. دلیل این امر آن است که شرکت های اصلی، علیرغم این که برای حفظ بهترین شرایط تحت فشار بوده اند، به حداقل ها نیز توجه داشته اند. کارل رولینگ، رئیس گروه اسمیت می گوید: «ما در انتخاب پروژه های خود گزینشی عمل کرده ایم، نه این که تنها برای بالا بردن حجم کاری پروژه ای را دنبال کنیم».
برای اکس گلوبال، رشد به معنای انعطافپذیری است. ایوان دووراک معاون اجرایی رئیس بخش پروژه های آمریکایی شرکت اکس گلوبال می گوید: «شما باید یک برنامه رشد داشته باشید که طبق آن افراد قادر باشند از بازاری به بازار دیگر به دنبال فرصت ها باشند». البته دووراک معتقد است توسعه تجاری یک چالش دائمی است: «این کار درست مانند زدن چمن هاست. کافی است یک هفته از این کار سر باز بزنید تا همه چیز دوباره نامرتب به نظر برسد».
بسیاری از شرکت های طراحی در حال گسترش حیطه خدمات خود هستند. برای مثال، شرکت AECOM تابستان گذشته شرکت ساخت و ساز تیشمان را در قبال ۲۴۵ میلیون دلار خریداری کرد. دیونیسیو از شرکت AECOM می گوید: «ما همواره خود را طراح محض می پنداشتیم، اما همه چیز در حال تغییر است و ما فکر کردیم لازم است وارد کار ساخت و ساز شویم». او خاطرنشان می سازد کهAECOM هیچ طرحی برای انجام ساخت و ساز به تنهایی ندارد و این کار همچنان بر عهده تیم مدیریت ساخت و ساز خواهد بود. او معتقد است ادغام شرکت تیشمان در AECOM موجب می شود مشتریان هم از خدمات ساخت و ساز و هم طراحی بهره مند شوند.
SSOE شرکت دیگری است که به دنبال ارائه خدمات جدید است. وینس دیپوفی مشاور ارشد رئیس گروه SSOE می گوید: «در دو سال گذشته، SSOE تمرکز جدیدی بر ساخت و ساز و مدیریت طرح داشته است». او معتقد است اکنون این شرکت قادر است مجموعه کاملی از خدمات پروژه، از جمله ساخت و ساز و مدیریت طرح و همچنین برنامه ریزی و طراحی را در اختیار مشتریان قرار دهد.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *