ترفندهای فروش و بازاریابی برای استارتاپ ها

بازاریابی برای استارتاپ ها

اگر فرایند بازاریابی برای استارتاپ ها به‌درستی انجام شود می‌تواند یک درآمد باورنکردنی برای کسب‌وکارتان ایجاد کند. بااین‌حال یک قصور کوچک هم می‌تواند به‌سان آتشی باشد که تمام پول‌هایتان را می‌سوزاند و به آتش می‌کشد؛ اما در کسب‌وکارهای کوچک اوضاع کمی متفاوت است زیرا صاحب کسب‌وکار باید بتواند بر تمام امور مسلط باشد و این موضوع وقتی شما فروشنده خوبی نیستید یا از بازاریابی سر در نمی‌آورید، سخت‌تر هم می‌شود: اما نگران نباشید، ۹ نکته زیر در مورد بازاریابی برای استارتاپ ها می‌تواند به شما در فروش بیشتر، بازاریابی بهتر و هدر دادن پول کمتر کمک کند:

به جای اینکه بر فروش تمرکز کنید، سودی را که نتیجه تمایزتان با دیگران است، برجسته نمایید.

همه فرایندهای بازاریابی در مورد برجسته کردن تفاوت‌های شما است. سه روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد.

  • هزینه (شما می‌دانید که چگونه یک محصول را بهتر از رقبا قیمت‌گذاری کنید).
  • کیفیت (شما بهتر از دیگران هستید).
  • ترکیبی از قیمت و کیفیت (شما ارزش بهتری را به مشتریان ارائه می‌دهید).

اما این‌که چگونه خودتان را ارائه بدهید با نحوه فروشتان متفاوت است. شما می‌توانید به مشتریان بگویید که کالا یا خدماتی را ارائه می‌دهید که ارزان‌تر یا مؤثرتر از کسب‌وکارهای دیگر است، اما چنین بیانیه‌ای نمی‌گوید چقدر می‌توانید زندگی مشتریان را برایشان بهتر کنید.

وقتی در فرایند بازاریابی برای استارتاپ ها به سود داده شده به مشتریان تأکید می‌کنید، علاوه بر بیان ویژگی‌های متمایزکننده خود، اعتماد مشتری را نیز جلب خواهید کرد.

به مشتریانتان گوش دهید.

سام والتون، صاحب خرده‌فروشی مشهور وال مارت، امپراتوری خود را در بخش روستایی امریکا آغاز کرد. این کار با منطق تجاری غالب که می‌گفت اگر یک خرده‌فروش در هر جایی جز منطقه‌ای با جمعیت انبوه و متمرکز مستقر شود شکست می‌خورد، متناقض بود. منطقش هم این است که اگر می‌خواهید مقادیر انبوهی از کالا را به فروش رسانید، به تعداد زیادی از افراد احتیاج دارید.

اما والتون مشتری‌های خود را می‌شناخت، زیرا او مرتباً به آن‌ها گوش می‌داد. وی آگاه بود که افرادی که در مناطق روستایی و حومه شهر زندگی می‌کردند غالباً مقادیر بیشتری از کالا را خریداری می‌کردند زیرا خانواده‌های بزرگ‌تری داشتند یا برای نگهداری و مشاغل کوچک خود نیاز به کالای بیشتری داشتند. والتون به مشتریان خود گوش داد و نتیجه آن بزرگ‌ترین و قدرتمندترین خرده‌فروشی در جهان است. ممکن است مشتری گاهی با منطق شما مخالفت کند، اما مطمئن باشید حرفشان همیشه درست است پس به آن‌ها گوش کنید.

بازاریابی برای استارتاپ ها

محصولتان را قبل از آماده شدن به بازار عرضه کنید.

برخی از کسب‌وکارها قبل از انجام هرگونه بازاریابی یا تبلیغات، صبر می‌کنند تا محصولشان کامل شود. غافل از اینکه این کار می‌تواند برای کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها بسیار گران تمام شود. بسیاری از مشاغل انتظار دارند به محض آماده شدن محصولشان تبلیغات و شناساندن خود را آغاز کنند؛ اما اگر کسی از کسب‌وکارتان آگاهی نداشته باشد، تقاضا از صفر شروع می‌شود تا زمانی که شما برای ایجاد آگاهی از برند برای مشتریان بالقوه اقدام به بازاریابی کنید.

در بازاریابی برای استارتاپ ها بهتر است برای اطلاع‌رسانی به مشتریان بالقوه، محصولاتتان را هر چقدر هم کم تبلیغ کنید. قبل از رسیدن محصول می‌توانید سود آن را بفروشید. به‌این‌ترتیب، وقتی محصول آماده می‌شود، مشتریان هم آماده هستند!

فراتر از وضعیت موجود فکر کنید.

چشم‌انداز بازاریابی از ۳۰ سال پیش تاکنون به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در آن زمان هیچ موتور جستجوگر یا سیستم‌عامل رسانه‌های اجتماعی وجود نداشت و همان‌طور که می‌دانیم اینترنتی هم در دسترس نبود. اکنون، شرکت‌های نوپا می‌توانند از تکنیک‌های رایگان بازاریابی آنلاین خلاق و مؤثر استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید از بازاریابی ویدئویی آنلاین، رسانه‌های اجتماعی، اینقلوئنسری، مسابقات، بازاریابی محتوا، رهبری فکری و موارد دیگر استفاده کنید.

سریع تست کنید و سریع شکست بخورید.

آن دسته از فرایندهای بازاریابی که قابل اندازه‌گیری نباشند، به شکست می‌انجامند. مطمئناً شما می‌توانید برای انجام تبلیغات موردنظرتان پول خرج کنید و حتی ممکن است در همان زمان اجرای تبلیغات، شاهد افزایش فروش مقطعی هم باشید؛ اما چگونه می‌توانید مطمئن باشید که آنچه برای تبلیغات صرف کرده‌اید با فروش ارتباط دارد؟ شاید یک روند فصلی طبیعی برای آنچه می‌فروشید وجود دارد که پس از اتمام آن فصل از بین می‌رود و شما به اشتباه این افزایش فروش را به پای کمپین تبلیغاتی‌تان می‌گذارید.

اگر می‌خواهید زمان و پول خود را به یک کمپین بازاریابی تخصیص دهید، مطمئن شوید که می‌توانید نتایج را اندازه بگیرید. راه‌هایی را برای ردیابی وضعیت مربوط به هر کمپین بازاریابی تنظیم کنید. همچنین، انواع مختلفی از کمپین‌های بازاریابی را در دسته‌های مشخص و کوچک انجام دهید. این امر به شما امکان مقایسه کانال‌های بازاریابی را می‌دهد و می‌بینید که کدام‌یک عملکرد بهتری دارند. آن‌هایی که کار نمی‌کنند را کنار می‌گذارید و بهترین‌هایشان را حفظ می‌کنید.

از زوایای مختلف تبلیغ کنید.

همان‌طور که در بالا ذکر شد در بازاریابی برای استارتاپ ها خوب است که چندین کانال و ایده بازاریابی را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برایتان بهتر است. اغلب هم ترکیبی از همه موارد بهترین عملکرد را برایتان به همراه خواهد داشت. هنگامی‌که مشتری شما را از رادیو می‌شنود، شما را در نتایج موتور جستجو می‌بیند و سپس در وبلاگی که به آن علاقه دارد محتوایی از شما به چشمش می‌خورد، شروع به پذیرش نام تجاری شما به عنوان یک برند خوب، قابل‌اعتماد و شناخته‌شده می‌کند. ممکن است آن‌ها بلافاصله به محصول یا خدمات شما نیاز نداشته باشند، اما وقتی نیازی در انها ایجاد شود، این نام شما خواهد بود که به جای یک رقیب به ذهن انها خطور خواهد کرد.

برای روابط عمومی همیشه وقت داشته باشید.

وقتی دست به تبلیغات سنتی می‌زنید، فرایند بازاریابی شما محصول را می‌فروشد؛ اما وقتی به روابط عمومی بها می‌دهید، یا عضو مطبوعات یا یک خانه رسانه‌ای می‌شوید که موجب می‌رود صنعت در مورد شما صحبت کند، به دنبال برندسازی و ایجاد اعتبار هستید.

برخلاف بیشتر فعالیت‌های بازاریابی سنتی، روابط عمومی تاریخ انقضا ندارد و بسیار فراتر از تاریخ اجرای تبلیغات اثرگذار است. روابط عمومی خوب می‌تواند کارهای زیادی را برای اعتبار و آگاهی از برند شما انجام دهد.

مکانی را به مشتریان اختصاص دهید تا با شما و در مورد شما صحبت کنند.

خوب یا بد، به‌هرحال شما باید بدانید که مشتریانتان چه می‌گویند. اگر زمان و مکانی را برای ارائه انتقادات، پیشنهاد‌ها و شکایت‌های مشتریانتان تخصیص نمی‌دهید، احتمالاً تفکر و نظرات مهم‌ترین عنصر کسب‌وکار برایتان مهم نیست. به یاد داشته باشید، حتی اگر مشتری نزد شما بیاید و خشمگین باشد، این یک فرصت عالی برای شماست که علناً نشان دهید که چقدر حاضر هستید اشتباهاتتان را جبران کرده و حس ارزشمندی را برای مشتریان به ارمغان آورید. با فراهم کردن مکانی در سایتتان برای این نوع تعاملات، می‌توانید موضوع را مورد بررسی قرار داده و بخشی از آن را کنترل کنید.

منبع: Entrepreneur

مترجم: مارال مختارزاده

بازاریابی برای استارتاپ ها

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *