تحول سازمانی و تغییر شیوه مدیریت در سازمان‌های امروزی

تغییرات سازمانی

تقریباً با هر معیاری، فضای کار به‌سرعت در حال تغییر و تکامل و تحول سازمانی با سرعتی بیش از قبل اتفاق می‌افتد. در مقایسه با دهه‌های گذشته، امروزه محل کار به محیطی با ویژگی‌های زیر تبدیل شده است:

  • فضاهای کاری انعطاف‌پذیرتر: ۷۴ درصد از کارکنان قادرند که وظایفشان را در مکان‌های مختلفی به انجام برسانند.
  • زمان کاری منعطف‌تر: ۵۲ درصد از کارکنان قادرند حق انتخاب‌هایی درباره زمان فعالیتشان داشته باشند.
  • دورکاری بیشتر: ۴۳ درصد از کارکنان حداقل برخی وقت‌ها از تیم خود دور می‌شوند و فعالیتشان را به صورت دورکاری انجام می‌دهند.
  • تیم‌های ماتریسی بیشتری: ۸۴ درصد کارکنان تا حدودی در تیم‌های ماتریسی مستقر هستند.

اما این محل کار منعطف و تغییرپذیر، فقط محیط کاری را شامل نمی‌شود. امروزه فضاهای کاری به طور فزاینده‌ای مبتنی بر پروژه هستند و کارکنان به چالش‌های جذاب و کار معنادار علاقه‌مندند و جذب بر اساس عنوان شغلی آن‌چنان مدنظرشان نیست.

تیم‌هایی که در محیط کار مبتنی بر پروژه کارآمدتر هستند، تصمیمات بیشتری را بدون نیاز به تائید از بالادست اتخاذ می‌کنند و این موضوع به این معنی است که افرادی که مدیر نیستند باید بیشتر شبیه به رهبران عمل کنند و “در حیطه وسیع‌تری” نسبت به مدیران اجرایی فکر کنند.

فکر کردن و رفتار کردن همچون یک رهبر، چیزی است که شرکت‌ها در پی تحول سازمانی از کارمندانشان انتظار دارند. سازمان‌ها به دنبال کارکنانی هستند که می‌توانند با اطمینان تصمیمات مستقل اتخاذ کنند، مشکل را با گروه‌های همکارشان با رویکردی متفاوت حل کنند و زمان، پروژه‌ها، حجم کار، روابط و مسیر حرفه‌ای‌شان را خودشان را مدیریت کنند. در واقع، شرکت‌ها اغلب انتظار دارند که کارکنان “رئیس خود” باشند و برای خودشان همان نقشی را ایفا کنند که معمولاً بر عهده “مدیریت” سازمان بوده است. این تحول سازمانی، آنچه کارکنان از مدیرشان انتظار دارند را نیز تغییر می‌دهد. دوره و زمانه مدیری که همواره جلوی چشم کارمندانش باشد، هرلحظه بر فعالیت‌ها نظارت داشته باشد کرده و مدام از فهمیدن و عمل به دستورالعمل‌ها اطمینان حاصل کند، منسوخ شده است.

سازمان امروزی

مدیریت بر اساس تحول سازمانی:

زمانی که افراد در کار خود مستقل‌تر هستند، چه اتفاقی می‌افتد؟

شواهد تجربی نشان می‌دهد که بین افزایش عملکرد، تعامل و همچنین حساسیت بیشتر به شکست و استقلال بیشتر کاری در کارکنان رابطه وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، استقلال منجر به افزایش کارایی و مشارکت کارکنان می‌شود، اما باید توجه داشت که کارکنان همچنان در شرایط دشوار نیازمند حمایت مدیر هستند. مدیران نمی‌توانند خودمختاری را مدنظر قرار دهند و ناپدید شوند.

کسب‌وکارها تا هر زمان که نیروی جدیدی را استخدام کنند، به رهبرانی نیاز دارند که بتوانند افراد بااستعداد را جذب کرده و توانمندی آنان را ارتقا دهند. حتی برای کارمندان منعطف، موقتی، پرجنب‌وجوش یا کارمندان شیفتی، ارتباط شخصی آن‌ها با سرپرستشان به‌عنوان تعامل معنی‌داری در سازمان در نظر گرفته می‌شود.

اما قوانین جدیدی برای مدیریت وجود دارد و اغلب شیوه‌های سنتی دیگر کارآمد نیستند. به‌عنوان‌مثال، اغلب مدیران فرض می‌کنند که انتظارات کارمندان که دورکار هستند، همانند کارکنان درون دفتر است، اما پدیده‌ای وجود دارد که این دو نوع کارمند را از هم متمایز می‌کند و آن انزوا است. انزوا ادراک‌شده در محل کار می‌تواند تا ۲۱٪ منجر به کاهش عملکرد شود.

واقعیت این است که شما نمی‌توانید نیروی کار مدرن را با استفاده از روش‌های سنتی مدیریت، اداره کنید. مدیر امروز، باید در نقش مربی ظاهر شود و با تشویق کارکنان، موجب رشد و پیشرفت آنان شود. با توجه به تحول سازمانی و خودکار شدن بسیاری از جزئیات امور مدیریت، آنچه باقی مانده است قدرتمندترین ابزار مدیر یعنی «گفت‌وگوهای معنی‌دار» است.

مربی ورزشی موردعلاقه‌تان را در نظر بگیرید که بازیکنان و ستاره‌های تیمش ارتباط برقرار می‌کند. آن‌ها از طریق ساعت‌ها گفتگو با بازیکنان، درک عمیقی از آنان خواهند داشت. آن‌ها می‌دانند که چه چیزی برای ایجاد انگیزه هر بازیکن به صورت متفاوت لازم است. ممکن است فردی با بازخور بیشتر و دیگری با ارائه بازخور کمتر برانگیخته شود. با گذشت زمان، مربیان بزرگ اعتماد و آگاهی لازم برای گفتگوهای سخت در شرایط تحت‌فشار را به دست می‌آورند.

بااین‌حال، اکثر مدیران برای این نوع رویکرد شخصی نسبت به گفتگو با کارکنانشان آماده نیستند. سازمان‌ها می‌توانند با ارائه آموزش به مدیران به آن‌ها کمک کنند تا نحوه ارتباط و ایجاد مکالمات منظم، متمرکز بر عملکرد و مبتنی بر قدرت با کارمندان را بیاموزند.

آینده مدیریت:

آیا خودِ مدیریت می‌تواند غیرمتمرکز شود؟

به جای داشتن یک “مدیر”، بهترین کارکنان خود را با یک تیم از مدیران تخصصی تصور کنید، یک مدیر متخصص در امور فنی، یکی در زمینه ارتباطات بین فردی، دیگری در زمینه مسیر شغلی و غیره. مدیران مختلف به موانع خاصی از عملکرد می‌پردازند، درحالی‌که همزمان با یکدیگر همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هر کارمند به‌طورکلی و عینی به موضوع می‌نگرد. البته، مدیران در طی تحول سازمانی همچنان به گفت‌وگوی کلامی با کارمندان نیاز دارند، اما اگر تیم عملکرد خوبی دارد، آن‌ها می‌توانند از دور بر مسائل نظارت داشته باشند. فرصتی که توسط این تیم مدیریت رویایی ایجاد داده شده است به توسعه حرفه‌ای درازمدت شما خواهد انجامید، آن رویکرد یک راهکار قدرتمند برای افرادی با استعداد شغلی بالا است.

صرف‌نظر از آنچه در آینده اتفاق می‌افتد، کار ارزشمندی است که به ایده‌های غیرمتعارف درباره مدیریت بپردازیم. گاهی خیلی ساده این اتفاق رخ می‌دهد که روند شتابان تغییر در کسب‌وکار را نادیده بگیریم، اما قوانین قدیمی دیگر اعمال نمی‌شوند و این یعنی رهبران نیاز به تعریف مجدد نقش مدیریت برای نیروی کار دارند.

منبع: GALLUP

مترجم: مارال مختارزاده

دوره و کتاب های آموزشی مرتبط

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *