تحلیل بازار صنعت پیمانکاری و مدیریت پروژه

پیمانکاری

شرکت‌های پیمانکاری و فعالان عرصه مدیریت پروژه در رشته‌فعالیت‌های گوناگون با شرایط ویژه‌ای برای توسعه کسب‌وکار روبه‌رو هستند. از یک‌سو، شرایط کشور و کاهش بودجه عمرانی سبب شده تا چشم‌انداز توسعه کسب‌وکار در صنعت پیمانکاری چندان مطلوب نباشد و از سوی دیگر، شرایط بین‌المللی، فرصت‌های توسعه کسب‌وکار در خارج از مرزهای ایران را محدود ساخته است. در چنین وضعیتی، یک نگاه جامع نسبت به وضعیت فعلی، تغییر و تحولات پیش‌رو و تحلیل ریسک‌ها می‌تواند به مدیران شرکت‌های پیمانکاری و مدیران پروژه‌ها کمک کند تا استراتژی‌های دقیق‌تر و باکیفیت‌تری طراحی کنند و علاوه بر آن می‌تواند دماسنجی برای فعالان و نقش‌آفرینان فضای مدیریت پروژه باشد.

 بازار پیمانکاری در منطقه خاورمیانه

بازار منطقه خاورمیانه شامل کشورهایی می‌شود که اولاً در حال توسعه محسوب می‌شوند و به سبب این امر، پروژه‌های فراوانی (به ویژه در زمینه زیرساخت) در نقاط مختلف این کشورها تعریف می‌شود. دوماً، این کشورها با اتکا به منابع و ذخایر زیرزمینی خود از توان مالی خوبی برخوردارند. در نتیجه، منطقه خاورمیانه بازار مساعدی برای کسب‌وکار پیمانکاری به شمار می‌آید. تحلیل‌های بین‌المللی حاکی از آن است که بازار پیمانکاری در منطقه خاورمیانه که در سال ۲۰۱۸ ارزشی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار داشته است، تا سال ۲۰۲۰ به ارزشی در حدود ۳۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید. شرکت‌های پیمانکاری و فعالان مدیریت پروژه که به دنبال استراتژی‌های توسعه کسب‌وکار در این منطقه هستند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که حجم بازار پیمانکاری در خاورمیانه، تابعی از نفت و قیمت فرآورده‌های نفتی است و بنابراین نوسانات قیمت نفت می‌تواند آینده بازار در این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. شرکت دیلویت در ارزیابی ریسک‌های توسعه کسب‌وکار در این منطقه، علاوه بر قیمت نفت به متغیرهایی از قبیل چارچوب‌های حقوقی، تفاوت‌های فرهنگی، دشواری کسب‌وکار در منطقه خاورمیانه و شیوع فساد مالی اشاره کرده است.

  بازار پیمانکاری در چین و هند

چین و هند به سبب تعریف پروژه‌های متعدد ساخت و ساز به بازاری گسترده، پویا و بی‌بدیل برای فعالان مدیریت پروژه مبدل شده‌اند. صنعت پیمانکاری تقریباً ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی چین را به خود اختصاص می‌دهد و این کشور. به اتکای این نسبت از تولید ناخالص داخلی، ۳۰ درصد از بازار جهانی پیمانکاری را در اختیار دارد. تعریف پروژه چندمیلیارد دلاری راه ابریشم و حضور گسترده پیمانکاران چینی در بازار افریقا نشان‌دهنده اهمیت صنعت پیمانکاری و مدیریت پروژه در چین است. هند نیز روند مشابهی را دنبال می‌کند و عزم دولت این کشور برای توسعه زیرساختی این کشور، سبب شده تا بازار ۱۶۰ میلیارد دلاری پیمانکاری در این کشور در پایان سال ۲۰۱۷ با نرخ رشد سالیانه ۵/۱۰ درصد، در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی از چشم‌انداز ارزش ۲۵۰ میلیارد دلاری برخوردار باشد. فساد مالی در هند و محدودیت‌هایی که چین بر سر راه بازار آزاد اعمال می‌کند، مهم‌ترین ریسک‌های کسب‌وکار پیمانکاری در این دو کشور است.

پیمانکاری و مدیریت پروژه

 بازار پیمانکاری در اروپا

اروپا همواره با صورت‌مسئله‌های خاص خود روبه‌رو بوده است و بخش مهمی از این صورت‌مسئله‌ها در پیمانکاری به پیامدهای زیست‌محیطی مدیریت پروژه‌ها و اجرای آنها باز می‌گردد. تحلیل و تصمیم‌گیری درباره بازار پیمانکاری در اروپا باید با در نظر گرفتن سه مولفه باشد: (۱) برگزیت و خروج انگلستان از اتحادیه اروپا: این مسئله سبب کاهش قدرت رقابتی شرکت‌های انگلیسی در داخل اتحادیه اروپا و در نتیجه در پیش گرفتن استراتژی تنوع‌بخشی بازار برای آنها خواهد شد. (۲) تداوم رشد اقتصادی و توسعه صنعتی در آلمان: آلمان موتور محرکه رشد اقتصادی اروپاست و علیرغم کاهش نرخ رشد صنعتی این کشور در سال‌های اخیر، همچنان رهبری توسعه صنعتی را در این قاره در اختیار خواهد داشت. (۳) تقاضای اروپای شرقی برای نوسازی و بازسازی زیرساخت‌ها: به طور تاریخی، اروپای شرقی همواره با اروپای غربی فاصله داشته است و این فاصله سبب شده تا بخش شرقی این قاره، استراتژی‌ها و رفتارهایی مشابه با مناطق در حال توسعه از خود نشان دهد. تلاش کشورهای بخش شرقی اروپا برای پرکردن فاصله خود با بخش غربی سبب شده تا بازار این کشورها بستر مناسبی برای اخذ کار در حوزه مدیریت پروژه و پیمانکاری (به ویژه در زمینه زیرساخت‌ها) باشد. بنابراین، شرایط اقتصاد کلان در منطقه اروپای شرقی و رقابت شدید در منطقه اروپای غربی از مهم‌ترین ریسک‌های توسعه کسب‌وکاری در اروپا به شمار می‌آیند.

 بازار پیمانکاری در امریکای شمالی

منطقه امریکای شمالی به سبب فاصله جغرافیایی و همچنین، برقراری دور جدید تحریم‌ها از سوی امریکا، تاثیرگذاری مستقیم اندکی بر بازار شرکت‌های داخلی دارد. اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که شرکت‌های امریکایی، بخش زیادی از شرکت‌های فعال در فضای بین‌الملل مدیریت پروژه را شامل می‌شوند. صنعت پیمانکاری در امریکا طی دو سال گذشته توانسته بر روند نزولی خود فائق آید و روند تعریف پروژه‌های مسکونی و تجاری در این منطقه با افزایش مواجه شود. مواردی از قبیل رقابت شدید و هزینه‌های فزاینده مهم‌ترین مواردی هستند که ریسک را در صنعت پیمانکاری ایجاد می‌کنند.

 بازار پیمانکاری در افریقا و امریکای جنوبی

افریقا بازار مساعدی برای عرضه گونه‌های مختلف کالا و خدمات است. با وجود قدرت خرید پایین مردم در این منطقه، ظرفیت‌های خالی بازار فرصت بی‌نظیری برای کسب‌وکارهای مختلف فراهم ساخته است. پاسخ‌گویی به این ظرفیت‌ها منجر به شکل‌گیری تقاضا برای انواع خدمات پیمانکاری و مهندسی و در نتیجه بازاری مساعد برای ارائه خدمات مدیریت پروژه شده است. با این‌حال بی‌ثباتی سیاسی، چالش‌های اجتماعی، فساد مالی و همچنین انبوه رقبای چینی ریسک بازار افریقا را به عنوان هدف توسعه بازار برای کسب‌وکارهای پروزه‌محور افزایش داده است. امریکای جنوبی نیز وضعیتی مشابه بازار افریقا دارد، اما نباید از نظر دور داشت که این دو منطقه می‌توانند گزینه هدف مناسبی برای شرکت‌های ایرانی باشند و پیشینه حضور شرکت‌های ایرانی در برخی از کشورها از این دو منطقه، راه را برای توسعه کسب‌وکار در این دو منطقه تسهیل می‌کند.

 

نویسنده: سید حسین جلالی

پروژه های پیمانکاری

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *