تأثیرات شگفت‌انگیز درآمد دوم در زندگی

زندگی مدرن امروزی سبب بالا رفتن سطح کیفی و توقعاتی افراد شده است به طوری که تقریباً اکثر مردم به این باور رسیده‌اند که یک درآمد به تنهایی کفاف خرج زندگی را نداده و باید به دنبال منبع درآمد دوم رفت. درواقع داشتن درآمد دوم قدرت خرید و خرج کردن را افزایش داده که باعث لذت بردن بیشتر از زندگی می‌گردد. البته لزوماً درآمد دوم به معنای راه‌اندازی کسب‌وکار با سرمایه زیاد نیست. بلکه می‌توان به صورت پاره وقت در زمان‌های آزاد و به میزان دلخواه به کار کردن پرداخت. امروزه روش‌های متنوع و زیادی برای پول درآوردن از طریق شغل دوم وجود دارد که با اندکی جستجو می‌توان بر اساس توانایی‌ها، رزومه و علاقه‌مندی یکی از آن‌ها انتخاب و از آن به عنوان درآمد دوم پول به دست آورد.

درآمد دوم

 علل اهمیت داشتن درآمد دوم

این روزها داشتن درآمد دوم برای همه افراد در هر رده سنی و با هر شغلی امری بدیهی به نظر می‌رسد و شروع به کار برای کسب درآمد اضافی، نقطه عطفی در زندگی فرد بوده و باعث تحولی در حال و آینده او و خانواده‌اش خواهد شد.

افراد زیادی وجود دارد که با وجود دوندگی زیاد و داشتن کار ثابت و تمام‌وقت باز هم دچار مشکلات مالی زیادی هستند. درآمد دوم یک راه حل اساسی برای این دسته افراد به شمار می‌آید تا به جای درجا زدن به فکر درآمد اضافی و کمکی باشند. در طی روز و حتی آخر هفته‌ها وقت‌های اضافی وجود دارد که اغلب بیهوده تلف می‌شود. به طور مثال آمار نشان می‌دهد که هر فرد بیشتر از ۳۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می‌کند. شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های موبایلی هم معضل جدیدی است که وقت زیادی از فرد را به خود اختصاص می‌دهند.

با یک بازنگری دوباره به زندگی روزمره و برنامه‌ریزی مجدد بر اساس اولویت‌ها می‌توان به زمان‌های زیادی رسید که چنانچه از آن برای کسب درآمد استفاده کرد، نتایج بسیار مطلوبی بر زندگی فرد خواهد گذاشت.

از طرفی دیگر الزاماً هر شغلی دائمی و همیشگی نیست. هر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ نظیر تعدیل، رکود اقتصادی، تعطیلی، ورشکستگی، دزدی یا حوادث طبیعی ممکن است باعث بیکاری و از دست دادن منبع درآمد فرد شود‌. در این صورت اگر زندگی فرد فقط متکی به یک درآمد باشد، با از بین رفتن شغل و بیکاری مشکلات زیادی گریبان گیر فرد خواهد شد.

در زیر مواردی وجود دارد که با اهمیت داشتن درآمد دوم را بیش از پیش نشان می‌دهند.

درآمد دوم

  تأثیر درآمد دوم بر ابعاد مختلف زندگی

سلامتی و درمانی

مخارج مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بخش مهمی از هزینه‌های زندگی هر فرد را در برمی‌گیرند. در این بین بیماری‌های ناگهانی یا تصادفات سبب به وجود آمدن هزینه‌های زیاد و پیش‌بینی نشده‌ای می‌شوند. داشتن درآمد دوم راهکاری امن برای این دسته از هزینه‌های غیرمنتظره است که فرد با خیال آسوده‌تر از پس پرداخت آن‌ها بربیاید.

 

آینده فرزندان

نگرانی بابت آینده فرزندان و تحصیل در بهترین مراکز آموزشی با بهترین امکانات آرزوی هر پدر و مادر مسئول و دلسوز است‌ که برای رسیدن به آن سهم قابل‌توجهی از درآمد خود را صرف هزینه مدرسه و دانشگاه فرزندان و پس‌انداز برای آینده آن‌ها اختصاص می‌دهند. درآمد دوم نیاز به پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها را کم کرده و والدین به راحتی می‌توانند هر ماه شهریه مدارس یا دانشگاه فرزندان خود را پرداخت کرده و برای آینده آن‌‌ها بهتر برنامه‌ریزی نمایند.

 

امکان خرید نقدی

خرید خانه، ماشین یا لوازم دیگر معمولاً فشار مالی زیادی را بر فرد وارد کرده و وی را مجبور به دریافت وام می‌نماید. ساختار وام به گونه‌ای است که علاوه بر افزودن هزینه‌ای ثابت و به صورت بلندمدت، به علت تعلق گرفتن سود به آن مبلغ بیشتری را برای خرید باید پرداخت کرد. درآمد دوم امکان خرید بدون اخذ وام را افزایش داده و سود اضافی را می‌توان به عنوان پس‌انداز ذخیره نمود‌.

 

پیشرفت مالی

چنانچه کنترل امور مالی بر اساس مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقی باشد فرد علاوه بر پیشرفت مالی به استقلال مالی نیز خواهد رسید. هر فرد با شناخت هزینه‌ها و مخارج خود و تنظیم بودجه طبق آن کنترل درآمد را به دست گرفته و می‌تواند پیشرفت کند. در این مسیر داشتن درآمد دوم کمک زیادی برای پیشبرد اهداف و تأمین هزینه‌ها داشته و فرد را زودتر به استقلال مالی می‌رساند‌‌.

 

در ضمن ممکن است درامد دوم سبب پوشش دادن همه مخارج نشود اما تا حدودی می‌تواند مکمل خوبی برای پرداخت هزینه‌ها شده و ترس از دست دادن شغل اصلی را کاهش دهد.

درآمد دوم

مزایای داشتن درآمد دوم

همان طور که در بالا اشاره شد داشتن درآمد دوم ضرورتی انکار نشدنی بوده که تأثیر فراوانی بر ابعاد مختلف زندگی فرد و جامعه دارد. دلایل زیادی بر اهمیت داشتن درآمد دوم وجود دارد که در یک جمع‌بندی مزایای درآمد دوم را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد.

– نیاز حداقلی به صرفه‌جویی

– امکان خرج کردن بیشتر

– پرداخت سریع‌تر و آسان‌تر بدهی‌ها

– یادگیری و کسب تجربه

– امکان دستیابی سریع‌تر به اهداف

– کاهش دریافت وام و خرید چکی

– امکان بازنشستگی زودتر از موعد

– درآمد بیشتر برابر است با کیفیت زندگی بهتر

– امکان پس‌انداز بیشتر

– درآمدزایی با رشدی بی‌پایان

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *