بی‌حوصلگی بعد از تعطیلات واقعی است!

بی حوصلگی بعد از تعطیلات

حدودا از هفته سوم اسفند ، کار در بسیاری از شرکتها شروع به کند شدن می‌کند. مهمانی‌های تعطیلات برگزار می‌شود. پاسخگویی و جذب مشتری با سرعت کمتری اتفاق می افتد و البته کارمندان انرژی و انگیزه معمول را برای کار کردن ندارند. در واقع بسیاری از ما قبل از شروع تعطیلات به استقبال آن می‌رویم!

از طرفی همه ما این تجربه را داریم که پس از تعطیلات طولانی‌ای مثل نوروز، احساس کنیم سخت است که به شرایط عادی برگردیم و روال کار معمول را پی بگیریم. این پدیده معمولا بی حوصلگی بعد از تعطیلات نامیده می‌شود.  اگر احساس خستگی و بی تحرکی می‌کنید، تنها نیستید! دلایل مختلفی برای بی‌حوصلگی بعد از تعطیلات وجود دارد و خوشبختانه راهکارهایی هم وجود دارد که می‌توانید برای خارج شدن از این وضعیت انجام دهید. در ادامه به چندین راه حل برای این مسئله اشاره می‌شود:

برای کاهش بی حوصلگی بعد از تعطیلات ، نگاهتان به آینده باشد:

تعطیلات سال جدید فرصت خوبی است تا نگاهی به سال گذشته و عملکردمان در آن سال بیندازیم. تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه از زمان، مکان و یا جامعه‌ای دورتر باشید ، عمیق تر درباره آن فکر می‌کنید. وقتی در پایان سال به عملکردتان در کل آن سال نگاه می‌کنید موجب می‌شود تا به سهم خود فکر کنید نه کارهایی که انجام داده‌اید. این درست است! برای مثال ممکن است شما در سال گذشته ۱۶۴۷۱ ایمیل ارسال کرده باشید، اما سوال اصلی این است که در نتیجه ارسال ان ایمیل‌ها چند همکاری یا شبکه حرفه ای جدید برایتان ایجاد شده است؟

در عین حال همانطور که به برخی کارهایی که انجام داده‌اید افتخار می‌کنید ، ممکن است به فکر برخی از شکست‌های خود هم باشید. فکر کردن به این توفیقات و ناکامی ها اغلب منشا اصلی انگیزه ها و برنامه‌ریزی های شما خواهد بود. البته ، توجه به عدم موفقیت‌های سال گذشته می‌تواند ناامید کننده باشد. بهتر این است که با شروع سال جدید به فکر درس‌هایی باشید که می‌توانید از شکست‌ها بگیرید.

وقتی تعطیلات تمام شد و به سر کار خود بازگشتید ، مهم این است که به جای فکر کردن به گذشته، نگاهتان معطوف به آینده باشد.  به اهدافی فکر کنید که به عنوان چالش‌های جدید برای سال جاری در نظر گرفته اید و آن‌ها را منبع انرژی خود قرار دهید. تمرکز بر آینده – و دیدن فرصت‌های جدید برای موفقیت – می‌تواند به شما جان تازه‌ای برای ادامه مسیر ببخشد و بی حوصلگی بعد از تعطیلات را کاهش دهد.

برای کاهش بی حوصلگی بعد از تعطیلات ،‌ مسیرتان را مشخص کنید:

تأملات شما در مورد سال گذشته ممکن است شما را به سمت متعهد شدن به ایجاد تغییرات سوق دهد. این چیز خوبی است اما نه اگر تعهدات شما انتزاعی باشد ، مانند “بهره ور شدن” ، “کار جدیدی پیدا کردن” یا “رهبر بهتری شدن“.

در حقیقت ، این اهداف انتزاعی می‌تواند فلج کننده باشد. آن‌ها برای پیشرفت بسیار بزرگ هستند. در عوض ، هدف خود را به اقدامات خاصی تبدیل کنید که نتایج گام به گام به دنبال داشته باشد.این امر مستلزم آن است که شما هدف کلی را به وظایفی که باید انجام شود تقسیم کنید و این مسیر را گام به گام به پیش روید. این کار دو فایده اساسی دارد:

  1. ابتدا ، شما را ملزم می‌کند تا به آنچه در واقع باید برای رسیدن به هدف انجام شود فکر کنید. ممکن است کشف کنید که تمام مراحل را نمی‌دانید یا برخی از مراحل شامل مهارت‌هایی است که باید یاد بگیرید.
  2. دوم ، شفافیت و مشخص بودن مسیر شما را مجبور می‌کند تا با برنامه و نقشه ای که برای پیشبرد امور دارید، کنار بیایید. یکی از دلایلی که باعث می‌شود اغلب افراد در رسیدن به اهداف مهم ناکام باشند این است که آن‌ها نمی‌توانند اولویت‌بندی درستی برای انجام وظایفی که منجر به موفقیت می‌شود داشته باشند. وقتی می خواهید اقدامات جدیدی را در دستور کار خود قرار دهید، ابتدا باید به تعهدات و برنامه‌ریزی‌های خود مراجعه کنید و سپس در مورد انجام آن تصمیم بگیرید.
بی حوصلگی بعد از تعطیلات

برای کاهش بی حوصلگی بعد از تعطیلات ، مقایسه‌های اجتماعی مناسب را انجام دهید:

انسان‌ها مسائل را با مقیاس مطلق ارزیابی نمی‌کنند. در عوض ، ما موفقیت خود را نسبت به برخی از معیارها ارزیابی می‌کنیم. اغلب، ما این کار را از طریق فرایند مقایسه اجتماعی انجام می‌دهیم که در آن خودمان را با شخص دیگری مقایسه می‌کنیم.

دو نوع مقایسه اجتماعی وجود دارد. مقایسه‌های اجتماعی رو به جلو شامل مقایسه خود با کسی است که از در یک جنبه خاص از شما بهتر هستند. به عنوان مثال ، شما ممکن است یک دوست دبیرستانی را ببینید که تازه شغل خوبی پیدا کرده است، یا همکلاسی‌تان را ببینید که پشت فرمان ماشین آرزوهای شما نشسته است. این مقایسه‌ها اغلب موجب می‌شوند تا نسبت به خودتان احساس بدی پیدا کنید زیرا کاستی‌های شما را مثل پول، وضعیت اجتماعی یا روابط خاص به رختان می‌کشد. مقایسه‌های اجتماعی رو به پایین زمانی اتفاق می‌افتد که خودتان را با فردی پایین‌تر از خود مقایسه کنید. بدیهی است که این نوع از مقایسه موجب می‌شود احساس بهتری به خود و وضعیتتان داشته باشید.

متأسفانه ، هر دو نوع مقایسه این توان را دارند تا انگیزه شما را از بین ببرند. مقایسه‌های اجتماعی رو به جلو می‌تواند شما را ناامید کند زیرا شما بر افرادی تمرکز دارید که از شما موفق‌تر ، شادتر و ثروتمندتر هستند. به دلیل روشی که مردم در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند ، سعی می‌کنند فقط نیمه پر و نقاط قوت زندگیشان را به شما نشان دهند. در این صورت به راحتی می توان باور کرد که اکثر افراد بهتر از شما عمل می‌کنند. از طرف دیگر وقتی مقایسه‌های اجتماعی رو به پایین انجام می‌دهید ، احساس بهتری نسبت به آنچه انجام داده‌اید و آنچه بدست آورده‌اید خواهید داشت و همین امر احتمالا انگیزه رشد را در شما کم می‌کند و باعث می‌شود به وضعیت کنونی تان رضایت دهید.

شما نمی‌توانید خود را کاملا از مقایسه‌های اجتماعی دور کنید،  اما می‌توانید این مقایسه‌ها را طوری مدیریت کنید که به ایجاد انگیزه در شما منتهی شود. به عنوان مثال ، می‌توانید فردی را پیدا کنید که عملکردش کمی از شما بهتر است اما به شما نزدیک است و می‌توانید با الگوبرداری و رعایت چند نکته ساده، خود را به سطح او برسانید. همچنین می‌توانید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. نگاهی به مسیر خود بیندازید و اطمینان حاصل کنید که حتی اگر به تمام اهداف خود نرسیده اید ، با گذشت زمان بهبود یافته اید. از این شناخت برای رشد خود استفاده کنید.

هیچ کس نمی خواهد سال جدید را با حس بد ناکامی‌های گذشته شروع کند. کافی است تغییرات اندکی در چشم اندازتان ایجاد کنید و سال جدید را تازه نفس اغاز نمایید.

منبع: نشریه دانشکده کسب‌وکار هاروارد

مترجم: مارال مختارزاده

بی حوصلگی بعد از تعطیلات

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *