برای ساختار سازمانی جدید آماده باشید: ساختار استوانه‌ای در برابر هرمی

ساختار سازمانی

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که ستارگان سینما و فوتبال چقدر بیشتر از یک معلم یا پزشک درامد دارد؟ سؤال اصلی اینجاست که معلمی که در حال تربیت نسل بعدی افراد جامعه هستند و یا پزشکانی که جان آدم‌ها را نجارت می‌دهند چرا باید کمتر از یک ورزشکار و هنرمند درامد داشته باشند؟

چنین مثالی در داخل سازمان‌ها هم وجود دارد و به همین دلیل به نظر می‌رسد که لازم است تا ساختار سازمانی سنتی و هرمی شکل را دوباره بررسی کنیم تا بتوانیم به یک سیستم جبران خدمت عادلانه و متناسب دست‌یابیم.

سازمان سازمانی هرمی شکل چیست؟

در بیشتر سازمان‌های سلسله مراتبی، ساختار سازمانی می‌تواند چیزی شبیه به موارد زیر باشد. یک مدیرعامل ۵ مدیر ارشد را مدیریت می‌کند. آن پنج مدیر ارشد، ۲۵ مدیر میانی دیگر را شامل می‌شوند و آن ۲۵ مدیر میانی سرپرستی ۱۲۵ کارمند را بر عهده می‌گیرند.  همان‌طور که مشاهده می‌کنید، یک‌پایه بسیار گسترده در پایین سازمان و یک سطح بسیار باریک در سطوح ارشد سازمان ایجاد می‌شود که به سازمان شکلی هرمی شکل می‌بخشد.

مشکلات پیش روی یک ساختار سازمانی هرمی شکل چیست؟

اولین مشکل در یک ساختار سازمانی هرمی شکل، نابرابری جبران خدمات بین بالای تا پایین سازمان است. برای مثال آیا ما واقعاً ارزش مدیرعامل ۳۲ برابر یک مدیر در لایه‌های پایین سازمانی است؟ یا در مورد مدیرعامل شرکت فورچون ۵۰۰، آیا این فرد می‌تواند ۱۰۰۰ برابر باارزش‌تر از یک کارگر تولیدی باشد؟ احتمالاً نه ، اغلب اوقات افرادی که در سطوح پایین سازمانی هستند سخت‌ترین کارها را انجام می‌دهند.

مشکل دوم موانعی است که در تحرک رو به بالا ایجاد می‌شود. در هر سطح سازمانی ، فقط یک‌پنجم افراد شانس رشد به سطح بالاتر را دارند. برای مثال در مورد قبلی احتمالاً  هر ۱۲۵ کارمند از نظر عملکردی خوب هستند اما تنها ۲۵ نفر از انها می‌توانند به سطح بالاتری در سازمان صعود کنند. اگر می‌خواهید متوجه عمق فاجعه شوید این‌طور در نظر بگیرید که شانس یک کارمند معمولی  برای مدیرعامل شدن ۳۲ در ۱۰۰۰۰۰ است! با عرض پوزش این یعنی هیچ شانسی برای نیروی مستعد پایین‌ترین سطح سازمان وجود ندارد.

مشکل سوم ، تأثیر چنین ساختار سازمانی بر ارکان اقتصادی کشور است. ایالات‌متحده را در نظر بگیرید. ثروت بین ۱ درصد مردم متمرکز شده است و این در حالی است ۹۹ درصد افراد در طبقه متوسط به سختی روزگار می‌گذرانند. رونق این کشور توسط طبقه متوسط ساخته شده است اما تنها یک درصد از جامعه می‌توانند آنطور که انتظار دارند زندگی کنند. به قول معروف شما برای پول درآوردن باید پول داشته باشید و این عادلانه نیست!

blank

برای رفع این مشکل ، یک ساختار سازمانی استوانه‌ای ایجاد کنید:  

برای اینکه بدانیم چگونه می‌توان یک ساختار سازمانی استوانه ساخت، به مثال بالا بازمی‌گردیم.  تصور کنید شش سطح کارمند وجود دارد که از کارمند عادی تا مدیرعامل را شامل می‌شود با این تفاوت که به جای داشتن ۸۰ درصد از کارگران در سطوح پایین سازمان ، در هر لایه به طور مساوی با ۱۶٫۷ درصد از کارگران توزیع شود. این مدل به ما ساختاری می‌دهد که بیشتر شبیه به استوانه است تا هرم.

البته که چنین ساختار سازمانی چالش‌های مخصوص به خود را به همراه دارد. به عنوان نمونه ، شما نمی‌توانید ۶۵۱ نفر مدیر میانی داشته باشید اما درعین‌حال می‌توانید افراد بیشتری را برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک تر و با سطح بوروکراسی کمتری توانمند کنید.  قاعدتاً این امر به تفکر بسیار بیشتری در مورد چگونگی تقسیم نقش‌های مهم تصمیم‌گیری نیاز دارد.

سعی کنید حقوق و دستمزد را نیز با رعایت ساختار استوانه بپردازید:

تصور کنید که در مثال بالا دستمزد کل کارمندان چیزی حدود ۱۹۴،۵۱۲٫۵۰۰ دلار تمام شود. اگر با ۳۹۰۶ کارمند یکسان رفتار شود، میانگین حقوق و دستمزد حدود ۵۰،۰۰۰ دلار برای هر فرد است ، این رقم مانند ۳۳ درصد افزایش به ۸۰ درصد کارمندان رده پایین است و از نظر مادی باعث بهبود شیوه زندگی آن‌ها می‌شود. این انتظار وجود ندارد که دستمزد تمام سطوح سازمانی یکسان باشد اما رقابت چنین ساختاری می‌تواند موجب شود تا فضای بیشتری برای رشد، توسعه و رفاه کارمندان سطوح پایین سازمانی ایجاد شود که این ارزشمند است. زیرا شما هم به برنامه جانشینی فکر کرده‌اید و هم آن‌قدر در کارمندانتان انگیزه ایجاد کرده‌اید، که با جان و دل همراهی‌تان کنند.

مسئله اصلی در چنین مدلی این است که کاندیدهای با کیفیت در هر سطح سازمانی وجود ندارد که این هم با آموزش‌های مستمر و برنامه ریزی شده سازمانی قابل حل است. درست است که چنین ساختاری ممکن است به مذاق مدیران ارشد سازمان خوش نیاید اما موجب بازسازی و تقویت زندگی سطح میانی و کارمندانی از قشر متوسط خواهد شد. این‌طور در نظر بگیرید که به جای یک میلیاردر، چندین میلیونر خواهیم داشت.

مترجم: مارال مختارزاده

منبع: Entrepreneur

ساختار سازمانی

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

۱۰ گام برای ادغام موفق

ادغام و تملیک‌هایی که به‌خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده‌اند، می‌توانند ارزش بیشتری خلق کنند. ادغام موفق (کلید اجتناب از ریسک‌های ادغام‌شونده یا ادغام‌کننده و تشخیص…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *