برانگیختن این ۳ احساس به بازاریابی شما کمک می‌کند!

بازاریابی

مصرف‌کنندگان و مشتریان به‌طور روزانه با تعداد زیادی پیام و محتوای بازاریابی بمباران می‌شوند. برندهایی که این کمپین‌های بازاریابی را برنامه‌ریزی می‌کنند، مقدار زیادی زمان، پول و منابع دیگر را صرف می‌کنند تا آن پیام‌ها را پیش روی مشتریان خود و سایر افرادی که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند قرار دهند.

نکته تکان‌دهنده این است که تحقیقات نشان می‌دهد این پیام‌ها تنها ۵ ثانیه بعد از مشاهده فراموش می‌شوند! اما اگر هوشمند باشید روش‌های بهتری برای برقراری ارتباط با مشتریان وجود دارد. سعی کنید کمپین‌ها و محتوایی را برای بازاریابی انتخاب کنید که به افراد حسی به جز بی‌تفاوتی القا کند. چنین امری باعث می‌شود تا مشتریان با احتمال بیشتری با شما همگام شده و دست به اقدام یا خرید بزنند.

نکته مهم این است که مخاطب خود را به قدر کافی بشناسید و بدانید دغدغه اصلی انها چیست و چه چیزی احساساتشان را برمی‌انگیزد و آنان را هیجان‌زده می‌کند. واقعیت این است که اگر بدانید چگونه می‌خواهید مشتریان را برانگیزید و آنان را به عمل وادارید، شانس بسیار بهتری خواهید داشت. کافی است بدانید مشتریان به دنبال چه هستند، با چه چیزی احساس ارزشمندی می‌کنند و کدام احساسات احتمال درگیر شدن بیشتر با محصول یا خدمت را افزایش می‌دهد. در این صورت کمپین بازاریابی موفقی خواهید داشت. در ادامه به احساساتی اشاره می‌شود که به شما کمک می‌کند بی‌تفاوتی نسبت به برند را کاهش دهید، مشتری را ترغیب کنید تا گام بعدی را همراه شما بردارد و کمپین بازاریابی موفق‌تری داشته باشید:

لذت:

هر زمان که کسب‌وکاری بتواند تجربه لذت را از خرید کالایی به مشتری هدیه دهد، می‌تواند مطمئن باشد که این خرید و ارتباط تکرار خواهد شد. افراد نه‌تنها از تجربه این لذت مشعوف می‌شوند بلکه با تعریف این تجربه برای دیگران، انها را نیز ترغیب می‌کنند که تجربه مشابهی داشته باشند. این احساسات معمولاً وقتی برانگیخته می‌شود که شما محصول یا خدمت را به روشی نامعمول یا دور از انتظار به مشتری ارائه دهید. از این طریق تعجب، لذت و شادی توأمان با هم برانگیخته می‌شوند و در این صورت مشتری راهی جز خرید و همکاری با شما نخواهد داشت.

غرور

حتماً شما هم در شبکه‌های اجتماعی افرادی را دیده‌اید که هرچند وقت یک‌بار با خریدشان از یک برند خاص عکس می‌گیرند و آن را با افتخار در صفحه شخصی‌شان به اشتراک می‌گذارند. انها این کار را انجام می‌دهند زیرا این برندشان و هویت اجتماعی برایشان به دنبال دارد. هنگامی‌که حس غرور و افتخار را برای مشتریانتان ایجاد می‌کنید، آن‌ها را در یک سطح عمیق‌تر و عاطفی‌تر به محصول یا خدمات شما فکر کرده و برای شما بازاریابی خواهند کرد.

این موضوع روابط شما با مشتری را فراتر از یک معامله ساده قرار می‌دهد و مشتریان را وادار می‌کند که بخواهند به استفاده از محصول شما ادامه دهند و حتی در برخی موارد، تجربیات خوبشان با شما را با دیگران هم به اشتراک بگذارند. شرکت‌های هوشمندتر پیشرفت مشتریان را قبل و بعد از استفاده از محصول و خدمتشان ردیابی کرده و با طراحی مسابقات یا بازی‌هایی این احساس را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند.

درد:

قبول کنیم یا نه درد یک محرک قدرتمند است. به همین دلیل بسیاری از کمپین‌های بازاریابی سعی می‌کنند تا دردهای افراد را تحریک کنند. آن‌ها تأثیر یک وضعیت کمتر مطلوب را بیش‌ازحد جلوه می‌دهند و هدفشان این است که این‌طور القا کنند که وضعیت فعلی آن‌قدر غیرقابل‌تحمل است که هر چه زودتر برای رفع و بهبودان باید اقدام کرد.

به خاطر داشته باشید که مشتریان انسان‌هایی هستند که احساس دارند و اتفاقاً بسیاری از تصمیماتشان برمبنای احساسات اتخاذ می‌شود؛ بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم احساسات مشتری را قلقلک داده و از همین طریق تجربه بهتری از خرید برایش رقم بزنیم.

منبع: Inc

مترجم: مارال مختارزاده

blank

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *