استارتاپ‌ها با کدام مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند؟

مشکلات مالی

بسیاری از استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک با امید و انگیزه بالا فعالیت خود را شروع می‌کنند. بنیان‌گذار با استعداد است و نسبت به امور بینش خوبی دارد. تیم استارتاپی سخت‌کوش و مبتکر است و ایده استارتاپ کاملاً بکر و مورد نیاز است؛ اما متأسفانه، حتی بهترین استارتاپ‌ها نیز غالباً در طی یک یا دو سال اول عمر خود، به دلیل مشکلات مالی پیش رو، از میدان به در می‌شوند. به عنوان یک کارآفرین یا صاحب کسب‌وکار کوچک، بسیار مهم است که از مشکلات مالی پیش روی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای مبتنی بر نوآوری آگاه باشید:

تأمین بودجه اولیه

عدم موفقیت بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند به طور مستقیم با کمبود سرمایه اولیه مرتبط باشد. تنها داشتن یک ایده خوب برای بقای شرکت کافی نیست. در بعضی موارد، استارتاپ‌ها به دلیل نبود سرمایه و عدم تأمین مالی سرمایه‌گذاران متوقف می‌شوند. خوشبختانه، کمبود سرمایه اولیه اغلب با برنامه‌ریزی دقیق قابل ‌پیشگیری است. دلایل کمبود سرمایه در شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 

برنامه‌ریزی ضعیف:

درست است که شعار “فقط انجامش بده” این روزها منطق بسیاری از کارآفرینان و تیم‌های استارتاپی است اما واقعیت این است که عدم برنامه‌ریزی برای هزینه‌های کسب‌وکار یک راه مطمئن برای تضمین سقوط یک شرکت است و البته واضح است که این برنامه‌ریزی باید قبل از بازگشایی رسمی کسب‌وکار صورت پذیرد.

همه کسب‌وکارها از یک طرح کسب‌وکار جامع و منسجم برخوردارند. طرح تجاری یا بیزینس پلن باید شامل آن دسته از پیش‌بینی‌های مالی باشد که هزینه‌های راه‌اندازی، عملیاتی، مالیاتی، هزینه‌های اضطراری و درآمد تخمین زده شده را نیز در نظر بگیرد. اگر پیش‌بینی‌های مالی نشان دهد که کسب‌وکار مشکل مالی دارد و یا اینکه نقدینگی لازم برای تأمین هزینه‌های شرکت وجود ندارد، بهتر است مجدداً به ایده خود فکر کنید و مسیرهای جایگزین را هم بررسی نمایید.

هزینه‌های غیرمنتظره و پیش‌بینی‌نشده:

حتی کارآفرینانی که تمام دقت و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا پیش‌بینی معقولی از مشکلات مالی پیش رو داشته باشند، از دام هزینه‌های غیرمنتظره و پیش‌بینی‌نشده در امان نیستند. در مراحل اولیه چرخه عمر یک کسب‌وکار، حتی هزینه‌ای نسبتاً ناچیز که در بودجه شرکت ذکر نشده می‌تواند پرداخت قبوض یا حقوق و دستمزد را با مشکل مواجه سازد.

تأخیر در شروع کار

بسیاری از کسب‌وکارها کارشان را با تأخیر شروع می‌کنند که البته تنها دلیل این تأخیر اشتباهات کارآفرینان نیست بلکه کسب مجوزها، پروانه‌ها و اجازه‌نامه‌های مربوط به ساخت‌وساز بسیار زمان‌بر است و غالباً هم خارج از کنترل کارآفرین هستند. هرساله گزارش‌های متعددی درباره شاخص‌های شروع به کار توسط مراجع بین‌المللی منتشر می‌شود و این گزارش‌ها نشان می‌دهد که هر کشور در شاخص‌های متعدد کسب‌وکار چه رتبه‌ای را کسب کرده است و در چه وضعیتی به سر می‌برند. ایران در شاخص سهولت کسب‌وکار رتبه ۱۷۳ را به خود اختصاص داده است.

عدم تخصیص سرمایه توسط سرمایه‌گذار یا وام‌دهنده:

بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا به بودجه وام‌دهندگان یا سرمایه‌گذاران خارجی متکی هستند. متأسفانه، وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران ممکن است تصمیم بگیرند که در آخرین لحظه از یک سرمایه‌گذاری خارج شوند. در بعضی موارد، این موضوع ممکن است از راه‌اندازی یک استارتاپ به طور کامل جلوگیری کند یا در بهترین حالت باعث تأخیرهای قابل‌توجهی در شروع فعالیت آن شود. همچنین رتبه ایران در دریافت اعتبار و تأمین مالی استارتاپ‌ها در دنیا رتبه ۹۹ است.

هزینه بالای نیروی انسانی مستعد:

در یک بازار کار رقابتی، جذب نیروهای مستعد کار دشواری است. شرکت‌های نوپا غالباً مشکلات بیشتری هم دارند زیرا اغلب نمی‌توانند حقوق بالایی به این افراد بپردازند. در بعضی موارد، افراد با استعداد ممکن است با وعده‌های مربوط به گزینه‌های سهام یا تقسیم سود جذب شوند، اما این مزایا تضمین نمی‌شود و ممکن است بعداً مشکلات دیگری را برای صاحبان کسب‌وکار ایجاد کند.

متأسفانه، این مشکلات می‌توانند کارآفرینان را وادار کند تا کارمندانی با مهارت و دانش به مراتب پایین‌تر را استخدام نمایند. حتی کارکنان سخت‌کوش و ماهر نیز تحت تأثیر مشکلات مالی قرار دارند. اگر شرکتی نتواند دستمزد و مزایای رقابتی متناسبی را ارائه دهد، به مرور شاهد فعالیت نیروهای مستعد خود در سازمان‌های رقیب خواهد بود.

مشکلات مالی

فشار مالی بر صاحبان کسب‌وکار:

استرس مالی فقط روی کارمندان تأثیر نمی‌گذارد. مشکلات مربوط به مدیریت مالی می‌تواند به بنیان‌گذاران و خانواده‌های آن‌ها هم گسترش یابد. برای مالکان کسب‌وکار غیر معمول نیست که حداقل برخی از دارایی‌های شخصی خود را برای توسعه یک تجارت جدید از دست بدهند. کارآفرینان غالباً وضعیت مالی زندگی شخصی خود را برای رساندن کسب‌وکار به نقطه مورد نظر تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مشکلات مالی می‌تواند بر هر جنبه‌ای از زندگی یک صاحب کسب‌وکار تأثیر بگذارد. در برخی موارد، کارآفرینان ممکن است درنهایت تصمیم بگیرند که به دلیل فشارهای مالی و شخصی، کسب‌وکار خود را تعطیل کنند یا ممکن است احساس کنند مجبورند تصمیمات شغلی را بر اساس سودهای کوتاه‌مدت و نه دنبال کردن فرصت‌های بلندمدت – و شاید پرسودتر اتخاذ کنند.

اتکای بیش‌ازحد بر وام و استقراض:

برخی از کسب‌وکارهای جدید بیش‌ازحد به وام و استقراض متکی هستند. اگر یک شرکت نتواند بلافاصله وام خود را پرداخت کند، سود مانده به‌مرور افزایش می‌یابد. این موضوع می‌تواند کسب‌وکار نوپا و رو به رشد شما را به شدت متضرر کند. دانستن نحوه محاسبه سود مرکب در اینجا به شما کمک می‌کند:

جریان نامشخص نقدینگی:

جریان نامشخص پول نقد می‌تواند منجر به مشکلات مالی قابل‌توجهی در شرکت‌های کوچک شود. هنگامی‌که یک شرکت گردش نقدی سالمی نداشته باشد، ممکن است مجبور شود فرصت‌های جدید را از دست بدهد تا بتواند تعهدات مالی فعلی را برآورده کند. متأسفانه، این مقوله ممکن است بدان معنی باشد که یک کسب‌وکار هرگز پتانسیل کامل خود را درک نمی‌کند زیرا صاحبان آن نمی‌توانند از پتانسیل ریسک پرسود آن استفاده کنند.

منبع: Small Business

مترجم: مارال مختارزاده

مشکلات مالی

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *