از شکست نترسید: هفت درس برای یادگیری از شکست

یادگیری از شکست

در اساطیر یونان، ققنوس پرنده‌ای است که زندگی طولانی دارد. خود را در شعله‌های آتش می‌سوزاند، اما سپس از خاکسترش دوباره زنده و شکوفا می‌شود. اگر سازمان‌ها خوش‌شانس باشند،  چنین چرخه مشابهی را تجربه می‌کنند. چه چیزی باعث اختلاف بین شکست واقعی و زندگی دوباره پس از شکست خواهد شد؟ داشتن برنامه بازیابی و جبران.

“شکست” اشاره ضمنی بر ترس از قضاوت، عدم پذیرش، خطر، خجالت و نابودی دارد. شکست ممکن است پیشرفت ما را متوقف کند، اما اگر سعی کنید از آن یاد بگیرید، کمک می‌کند تا از ارتکاب مشکلات مشابه در طی مسیر پیشبرد کسب‌وکار جلوگیری کنیم. بنابراین داشتن یک برنامه بازیابی و بهبود از تجربه‌های ناشی از شکست ضروری است. کسانی که روح نوآوری را در اشتباهات گذشته‌شان  تبلور می‌دهند، فرصت بیشتری برای رشد خواهند داشت. اما چطور می‌توانیم شکست بخوریم و پیشرفتمان را به سمت موفقیت نهایی ادامه دهیم؟

یک فرهنگ‌ سازمانی که جرئت می‌کند این سؤال را بپرسد و طرح‌ها و برنامه‌های هوشمندانه‌ای را برای حل آن به کار گیرد، رهبران، سرمایه‌گذاران و تیم‌های نوآور را جذب و حفظ خواهد کرد. مطالعات به شیوه‌هایی اشاره کرده‌اند که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از طریق یادگیری از شکست‌ها رشد کنند. امی ادمونسون، استاد رهبری و مدیریت در دانشکده کسب‌وکار هاروارد و نویسنده راهبردهای یادگیری از شکست (نشریه کسب‌وکار هاروارد، آوریل ۲۰۱۱) توصیه می‌کند که این اقدامات را انجام دهید:

سرزنش کردن را به حداقل برسانید

هنگامی‌که کسی اخبار بد یا شکست را گزارش می‌دهد، اغلب مورد سرزنش قرار می‌گیرد. فارغ از اینکه اطلاع دهنده اخبار بد، خاطی باشد یا صرفاً از سر دلسوزی به شکستی اذعان می‌کند، منصف باشید و او را آزار ندهید. احساسات منفی کار گروهی را مهار کرده، شور و شوق را خنثی می‌کنند و بنابراین تأثیر منفی بر بهره‌وری دارند. نتیجه این است که به جای برطرف کردن آثار شکست، خسارات آن را تشدید می‌کنیم.

امنیت روانی ایجاد کنید

گوگل مطالعات متعددی در مورد تیم‌های نوآورانه انجام داد و کشف کرد که افرادی که در هنگام گزارش وقایع نامطلوب و به اشتراک گذاشتن ایده‌هایشان احساس امنیت روانی دارند، بهتر عمل می‌کنند.

دلایل شکست را درک کنید:

اگر دلیل شکست یک تیم، نقض خط‌مشی یا رویه‌های سازمانی باشد، می‌توان با کشف دلایل عدم موفقیت و طراحی راه‌حل‌های قابل قبولی که سطوح بالاتری از توفیق را تضمین کند، از شکست‌های آینده جلوگیری کرد.

یادگیری از شکست

به پیشگیری و کاهش خطا توجه داشته باشید.

 بعضی از شکست‌ها ناشی از شرایط پیش‌بینی‌نشده و نیروهای غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. صرف‌نظر از علل شکست، یادگیری مانع از تکرار شکست در آینده می‌شود. همچنین، نظارت و ارزیابی علت و معلولی به شناسایی و اصلاح مشکلات کمک می‌کنند. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا از فاجعه حاصل از شکست‌های بعدی جلوگیری کنید.

سیستم‌های جدیدی برای اثبات شواهد ایجاد کنید

 آزمایش‌ها با ایجاد و معرفی محصولات و خدمات جدید به ما کمک می‌کنند. بعضی از آزمایش‌ها کار می‌کنند و باقی آن‌ها این‌گونه نیستند. با این حال، هر کدام اطلاعات مفیدی را ارائه می‌دهند، بنابراین درس‌هایی که از این ازمایشات و شواهد آموخته شده، به اندازه مدیریت ریسک حاصل از ازمایشات، مهم است.

خودتان تجزیه تحلیل نکنید.

اگر به صورت سطحی تجزیه و تحلیل کنید، احتمالاً علت اصلی شکست را پیدا نخواهید کرد. به نظر می‌رسد که در نگاه اول، علت عدم شناسایی مشکلات، نگاه سطحی و عدم بینش عمقی به مسئله است. از تکنیک‌هایی مانند ۵ سؤال چرایی استفاده کنید تا به علت ریشه‌ای مسئله برسید.

فرهنگ حمایتی موجب بهبودی می‌شود.

برقراری ارتباط صریح، کامل و دقیق بین همه اعضای دخیل در یک مسئله که به شیوه‌ای حمایتی انجام شود، برای کاهش تعارض‌های منفی ضروری است. همچنین باعث می‌شود سازمان سریع‌تر بتواند خود را پس از شکست بازسازی کند.

مدیرانی که از شکست‌ها درس می‌گیرند، شانس خود را برای پیشرفت افزایش می‌دهند. این مدیران ققنوس‌هایی هستند که از خاکستر شکست دوباره متولد می‌شوند. این‌گونه مدیران اغلب در هیئت‌مدیره، بخش مدیریت تغییر و نوآوری قرار می‌گیرند.

منبع: FORBES

مترجم: مارال مختارزاده

یادگیری از شکست

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *