از بنیان‌گذار تا مدیرعامل: نقش رهبری سازمان چگونه تغییر می‌کند

مدیرعامل

زمانی که رهبری شرکت از بنیان‌گذار موجود به یک مدیرعامل جدید منتقل می‌شود، دوره‌ای ایجاد خواهد شد که در آن فرهنگ سازمان، ارزش‌ها و آینده شرکت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این فرایند را می‌توان در شرکت اپل از بنیان‌گذاری استیو جابز تا تیم کوک مدیرعامل فعلی شرکت و یا تحول اوبر از مدیریت تراویس کالانیک تا دارا خسروشاهی را در نظر گرفت.

این دوران گذار برای هر شرکتی از اپل و اوبر گرفته تا کسب‌وکارهای کوچک‌تر اتفاق می‌افتد. مایکروسافت، وال مارت، فورد، والت دیزنی و تعداد زیادی دیگر از شرکت‌های مطرح، همه زمان گذار بین بنیان‌گذار و مدیرعاملان را تجربه کرده‌اند در طی این دوره هرچند چشم‌انداز سازمان ثابت باقی می‌ماند اما همیشه در چنین شرایطی سازمان در معرض تغییرات وسیع قرار می‌گیرد.. در واقع، مطالعه دانشگاه هاروارد از بررسی ۲۱۲ استارتاپ آمریکایی نشان داد که با گذشت سه سال از تأسیس استارتاپ، ۵۰ درصد مؤسسان دیگر مدیرعامل شرکت نبودند. در سال چهارم، تنها ۴۰ درصد هنوز در گوشه‌ای از سازمان دفتر کار داشتند و کمتر از ۲۵ درصد انها تا زمانی که سهام کسب‌وکار خود را در بازار بورس عرضه کردند، پست مدیرعاملی را در اختیار داشتند.

شرکت‌ها بسته به اندازه و میزان درآمدشان فرایندهای متفاوتی را برای انتقال رهبری از بنیان‌گذار به مدیرعامل می‌گذرانند؛ اما به‌هرحال بازنشستگی بنیان‌گذار و روی کار آمدن مدیرعامل ، یک نقطه عطف منحصربه‌فرد در تاریخ رهبری شرکت‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا این دوره با یک مجموعه مشخص از چالش‌ها روبرو است. عبور موفق از این دوره گذار نیازمند علم و تجربه است. در ادامه به چهار روشی اشاره می‌شود که برای تغییر رهبری از جایگاه بنیان‌گذار به جایگاه مدیرعامل کمکتان می‌کند:

انتظارات خود را با وضعیت پیشین سازمان تطبیق دهید:

دوره گذار برای بنیان‌گذاران شکل و اندازه متفاوتی دارد. بعضی از بنیان‌گذاران در نقش دیگری در همان سازمان مشغول به کار می‌شوند همان‌طور که لری الیسون از مدیرعاملی اوراکل استعفا داد و به عنوان مدیر ارشد فناوری این شرکت مشغول به کار شد. برخی دیگر از فاندرهای استارتاپی به طور کامل از شرکت خارج می‌شوند، درست همان‌طور که کوین سیستروم، یکی از بنیان‌گذاران اینستاگرام، در اواخر سال ۲۰۱۸ شرکت را برای همیشه ترک کرد.

صرف‌نظر از سناریوی شما، تعیین اهمیت نقش بنیان‌گذار در سازمان، بسیار حیاتی است. اگر بنیان‌گذار در داخل سازمان باقی بماند، باید به تأثیر حضور بنیان‌گذار بر تصمیمات داخلی و خارجی سازمان و میزان دخالت بنیان‌گذار بر کار مدیرعامل جدید دقت کرد که خود نوعی چالش به حساب می‌آید. تطبیق انتظارات چارچوبی خوبی را برای مقابله با انحرافات و تعارضات این چنینی فراهم می‌کند.

به عنوان نمونه تراویس کالانیک بنیان‌گذار اوبر را در نظر بگیرید. از زمان خروج وی به عنوان مدیرعامل، او در هیئت‌مدیره اوبر باقی مانده است. حضور مداوم کالانیک در سازمان نشان‌دهنده نیاز به تنظیم و تطبیق انتظارات است تا اطمینان حاصل شود که تغییرات توافق شده در شرکت حفظ شده است.

اهمیت ارتباطات را دست کم نگیرید.

ارتباطات، سنگ بنای هر مقوله موفقی است. هنگامی که یک مدیرعامل جدید پس از خروج بنیان‌گذار بر مسند قدرت می‌نشیند، عدم قطعیت از کارکنان، مشتریان و ذینفعان اجتناب‌ناپذیر است. بهترین راه برای حرکت به این عدم قطعیت، برقراری ارتباط با بنیان‌گذار از ابتدای راه مدیرعاملی و به صورت مستمر است.

توانایی برقراری ارتباط قوی یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای رهبران است و در دوران گذار بنیان‌گذار به مدیرعامل اهمیت دوچندانی می‌یابد. ارتباطات شفاف و مکرر باعث ایجاد حس اعتماد در کارکنان، مشتریان و ذینفعان شده و درنهایت کمک می‌کند تا یک گذار بی‌نظیر از بنیان‌گذار شرکت به مدیرعامل جدید اتفاق بیفتد. بااین‌وجود، کار در اینجا متوقف نمی‌شود: شما به عنوان مدیرعامل و رهبر جدید سازمان باید نسبت به وقایع هوشیار و در دسترس باشد. پیاده‌سازی یک فرهنگ قوی تنها از کانال ارتباطات ممکن خواهد شد.

blank

اقدامات قاطعی انجام دهید

در هر دوره گذار انگیزه‌ای برای تغییر وجود دارد. شاید این شرکت نیاز به تغییر مدل کسب‌وکار و یا بازسازی شهرت خود داشته باشد و یا لازم باشد که کسب‌وکار در مقیاس و رشد و توسعه تجدیدنظر کند. صرف‌نظر از این موضوع، اعمال برخی از این تغییرات نیازمند انتقال اطلاعات از بنیان‌گذار استارتاپ به مدیرعامل فعلی است. ممکن است مدیر قبلی به‌راحتی کسب‌وکار خود را ده میلیون دلاری کرده باشد اما دیگر نمی‌تواند چنین رشدی را رقم بزند. مدیران عامل جدید دقیقاً به همین دلیل جایگزین می‌شوند و انتظار می‌رود که چنین چالش‌هایی را حل کنند.

علاوه بر این، از روز اول، مدیرعامل جایگزین باید نقش خود را شروع کرده و اقدام کند. در طول ۹۰ تا ۱۲۰ روز پس از انتصاب، او باید تیم، مدل کسب‌وکار و فرهنگ را ارزیابی کرده و عمل کند. مدیران عامل جدید باید نشان دهند که اقدامات قاطع و قابل سنجشی را برای حل چالش‌های سازمان انجام می‌دهند.

استیو الاس، بنیان‌گذار چیپلت پس از این که شرکت با یکسری حوادث مربوط به ایمنی مواد غذایی روبرو شده بود، از کارش کناره‌گیری کرد. این شرکت به یک راه برای بازگشت به مشتریان خود و تغییر روایت فرهنگی برندش نیاز داشت. بران نیکول، مدیرعامل جدید شرکت، برای مدرنیزه کردن فرایندهای زنجیره‌ای، تمرکز خود را روی مواد تازه و نوآوری برای جذب مشتری‌های جدید معطوف کرد و همه این کارها در کمتر از یک سال اتفاق افتاد. اقدامات قاطع مانند آنچه که نیکل برای چیپلت انجام داد، به کارکنان، مشتریان و ذینفعان نشان می‌دهد که واقعاً تحولی صورت گرفته است.

فرهنگ را توسعه دهید

فرهنگ می‌تواند نقطه “موفقیت یا شکست” در دوره گذار بنیان‌گذار به مدیرعامل باشد. داشتن یک فرهنگ خوب به شما در نقش مدیرعامل جدید کمک می‌کند تا همکاری، ارتباطات و در نهایت، نتایج بهتری را برای شرکت به ارمغان آورید. در واقع، عزل بنیان‌گذار اغلب به معنی تغییر و تحول است و همین موضوع می‌تواند یک فرهنگ اضطراب و نگرانی را در میان اعضای تیم، به خصوص آن‌هایی که به رهبر پیشین وفادار هستند و مدیرعامل جدید را جایگزین مدیرشان می‌دانند، ایجاد کند. جای تعجب نیست که مدیران اجرایی مانند خسروشاهی تحول فرهنگی در صدر اولویت‌های اجرایی خود قرار می‌دهند.

مدیران عامل جدید باید راه‌هایی را برای تجدید، بازنشانی یا بازسازی فرهنگ پیدا کنند. نکته اساسی این انتقال فقط ارتباطات، صداقت و شفافیت نیست، بلکه نیاز به دادن سنجه‌های عملکردی به کارکنان، نظارت و تمرکز هم هست. در طی یک دوره تغییر، به عنوان یک مدیرعامل جدید، باید تمرکز خود را روی کاهش آسیب زدن به مشتری معطوف کنید و پس از آن به دنبال ایجاد حس شعف در آنان باشید.

به علاوه، برای یک شرکت مانند اپل، “سادگی” عاملی برای کاهش آسیب به مشتری است و به عنوان یک فرهنگ هم باقی مانده است، با وجود تغییر رهبری از استیو جابز به تیم کوک، این موضوع همچنان در اپل رعایت می‌شود و به نوعی هویت آن را تشکیل می‌دهد.

درنهایت اینکه در بازارهای سریع و پویای امروزی، دوره گذار از بنیان‌گذار به مدیرعاملی دیر یا زود فرا می‌رسد. درعین‌حال هیچ فرمول کاملی برای انتقال قدرت از بنیان‌گذار به مدیرعامل وجود ندارد. همه این‌ها به مدیرعامل جدید بستگی دارد که با رعایت تعیین انتظارات، برقراری ارتباط، اقدام قاطعانه و ایجاد یک فرهنگ قوی، سازمان خود را در مسیر تحول و پیشرفت قرار دهد.

منبع: Entrepreneur

مترجم: مارال مختارزاده

blank

کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *