ارزیابی کسب و کارتان به این بستگی دارد که، تا چه میزان از آن ها یاد می گیرید

برخی از صاحبان کسب و کار تصور می کنند برای موفقیت در دنیای تجارت تنها مواردی که باید به آن ها توجه کنند این است که در نمایشگاه های مختلف شرکت کنند و تبلیغات ویژه ای داشته باشند. در حالی که یکی از مهمترین نکات برای موفقیت شما این است که هر چند وقت یک بار ارزیابی کسب و کار انجام دهید. برای این که مطمئن شوید استراتژی های تعیین شده شما را به همان هدفی که می خواهید می رساند حتما این کار را باید انجام دهید. به همین دلیل است که در این مقاله ما اهمیت انجام این کار با تمام سختی هایی که دارد را برای شما بیان می کنیم.

آیا شما کسب و کار خود را تایید کرده و خودتان را استخدام می کنید؟

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که خودتان برای کسب وکارتان مناسب هستید یا نه؟ یعنی حاضر هستید خودتان را در کارتان استخدام کنید؟ آیا تا کنون نحوه ارائه خدمات به مشتریان خود، زمان بندی انجام پروژه، نحوه عملکرد و نظر مشتریان در مورد برندتان را بررسی کرده اید؟ آخرین باری که در ارزیابی کسب و کار با خودتان صادق بوده اید، کی بوده است؟ قبول داریم که انجام این کار مشکل است مخصوصا زمانی که نتیجه چندان مورد علاقه شما نباشد اما همواره به خاطر داشته باشید که جلوی ضرر را از هر جایی بگیرید، منفعت است. برای این که شما از پس این ارزیابی کسب و کار برآیید و مهمتر از همه این که از نتیجه های حاصل شده برای بهبود شرایط استفاده کنید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

4 روش برای ارزیابی کسب و کار :

ارزیابی کسب و کار

با شرکت خود تماس بگیرید.

بسته به این که وسعت کسب و کار شما چقدر است. لایه های متعددی بین شما به عنوان مدیر و مشتریتان وجود دارد. چیزی که واضح است این است که شما در آخر قرارداد را با مشتری می بندید اما در ابتدا ممکن است که یکی از اعضای تیم شما با مشتری ارتباط برقرار کرده باشد. پس بهتر است که خودتان یک بار به عنوان مشتری با دفترتان ارتباط برقرار کنید تا متوجه شوید چگونه با مشتری هایتان ارتباط برقرار می شود، به سوال هایشان چگونه پاسخ داده می شود، چقدر منتظر می مانند و … . انجام آن کار باعث می شود شما با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شده و در نتیجه برای بهتر شدن شرایط تصمیم گیری کنید. البته توجه داشته باشید که بهتر است از یک واسطه برای انجام این کار استفاده کنید، تا شناخته نشده و نتیجه واقعی را دریافت کنید.

کسب و کار خود را در فضای مجازی جستجو کنید.

هر کسب و کاری برای این که بتواند از رقبای خود عقب نماند و در برخی موارد پیشی نیز بگیرد باید ایده های خاصی را پیاده سازی کند. در بیشتر مواقع افراد این ایده های جدید را در سایت خود پیاده می کنند. اگر وب سایت شما به روز نباشد، اگر اطلاعاتی که در وب سایت قرار داده اید اشتباه باشند و اگر خدماتی که ارائه کرده اید به درستی قابل استفاده نباشند همگی به نوعی برند شما را می سوزانند. پس مهم است که وب سایت شما در فضای مجازی همگام با آن چیزی باشد که شما در فروشگاه خود در فضای حقیقی انجام می دهید. پس برای ارزیابی وب سایت کسب و کار خود می توانید از روش های زیر استفاده کنید :

  • برای هر کدام از خدماتی که انجام می دهید چه رتبه ای در گوگل دارید؟
  • زمانی که شرکت خود را جزء پیشنهادهای گوگل می بینید، اطلاعات ارائه شده تا چه حد دقیقی هستند؟ آیا اطلاعات تماس در اختیار کاربر قرار می گیرد؟
  • زمانی که نام کمپانی خود را در گوگل سرچ می کنید چه چیزی دریافت می کنید؟
  • آیا وب سایت شما برای استفاده در تلفن های همراه بهینه سازی شده است؟
  • آیا از گزینه های فراخوانی یا calls to action در مکان های درست و مورد نیاز استفاده شده اند؟
  • در مورد خدمات خود شفاف سازی کامل برای کاربران انجام داده اید؟

باید تمام نتایجی که در ۳ صفحه اول نمایش داده می شوند را بررسی کرده و یادداشت کنید که چه مواردی باید اصلاح شوند.

ارزیابی کسب و کار
ارزیابی کسب و کار

به نظرات دیگران گوش کنید.

برای ارزیابی کسب و کار خود شما می توانید از دو منبع مورد اعتماد یعنی مشتریان و اعضای تیمتان استفاده کنید. آیا شما به آن ها گوش می کنید؟ هر چه که زوتر متوجه شوید که شما جواب تمامی سوال ها را نمی دانید و همه چیز را نمی توانید به بهترین نحو انجام دهید خیلی سریع تر می توانید از به وجود آمدن اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید. شما می توانید لیستی از سوالات مد نظر خود را تهیه کنید و با پرسیدن آن ها از این افراد فیبدبکی از نحوه کارتان دریافت کنید. برخی از این سوالات عبارت هستند از :

  • نکات منفی در مورد کسب و کار شما چیست؟
  • ناکارآمدی هایی که در بخش های مختلف انجام می شوند کدامند؟

ارائه نظرات مفید در رابطه با بهبود شرایط مورد نظر

توجه داشته باشید برای این که بتوانید از این نحوه ارزیابی کسب و کار بهترین نتیجه را دریافت کنید باید درست از آن استفاده کنید. به این معنا که شخص را به سمت پاسخی که می خواهید دریافت کنید هدایت نکنید واجازه دهید واقعیت برای شما روشن شود.

از خدمات خود استفاده کنید.

اگر شما در حال ارائه خدمت و یا محصول خاصی هستید بهتر است که از یکی از آن ها استفاده کنید. اگر می توانید این کار را قبل از این که به مشتری اصلی محصول جدیدی را ارائه کنید انجام دهید. پس سعی کنید مشابه با یک مشتری در این شیوه ارزیابی کسب و کار رفتار کنید تا متوجه شوید اثر بخشی و نقاط ضعف کار خود را شناسایی کنید. اگر پزشک هستید یکی از پرستاران خود را درمان کنید، اگر در کار ساخت و ساز هستید با خودتان یک قرار داد ببندید، اگر صاحب رستوران هستید در صف غذا بایستید و … . تنها چیزی که اهمیت دارد این است که همان شیوه ای را دنبال کنید که مشتریان شما باید دنبال کنند.

مخطابان گرامی در نهایت زمانی که ارزیابی کسب و کار خود را انجام دادید باید به خاطر داشته باشید که از نتایجی که گرفته اید به بهترین شکل برای ایجاد تغییرات لازم استفاده کنید. زمانی این کار موثر است که از تیم خود بخواهید تغییرات لازم را پیاده سازی کنند و خودتان نیز به عنوان یک مدیر واقع گرایانه با شرایط موجود رو به رو شوید.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *