آیا رکود بازار شرکتهای پیمانکاری پایان یافته است؟

برای نخستین بار ظرف سه سال گذشته صنعت ساخت و ساز با نشانه هایی مبنی بر خروج از رکود و رونق دوباره بازار همراه شده است، اما در میان شرکت های طراحی هیچ یک آمادگی جشن گرفتن ندارند. بیشتر شرکت ها معتقدند بازیابی فرایندی تدریجی و آهسته خواهد بود که در مسیر خود با موانع متعددی روبرو خواهد شد.
نگاهی به لیست ۵۰۰ شرکت برتر طراحی اعلام شده از سوی ENR ما را در درک بهتر شرایط یاری می کند. این ۵۰۰ شرکت برتر به طور کل درآمد کلی بالغ بر ۸/۷۹ میلیارد دلار داشتند که نسبت به درآمد ۸۰ میلیارد دلاری آنها در سال ۲۰۰۹ با ۲/۰ درصد کاهش و نسبت به درآمد ۶/۹۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۰۸ با ۹/۱۱درصد کاهش همراه بوده است. جای تعجبی نیست که این ۵۰۰ شرکت برتر در بازار داخلی آمریکا در مقایسه با بازار بین المللی لطمه بیشتری را متحمل شده اند. درآمد حاصل از پروژه ها در ایالت متحده برای این شرکت ها در سال ۲۰۰۹ معادل ۲۲/۵۹ میلیارد دلار بود که در سال ۲۰۱۰ با ۳/۲ درصد کاهش به ۸۶/۵۷ میلیارد دلار رسید. این درحالی است که درآمدهای حاصل از پروژه ها در خارج از ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۹۶/۲۱ میلیارد دلار می شد که نسبت به ۸۰/۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ معادل ۶/۵ درصد افزایش نشان می دهد. با این وجود، درآمد داخلی طی یک دوره دو ساله از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ شاهد ۱/۱۵ درصد کاهش بود، در حالی که درآمد حاصل از طراحی در سطح بین المللی نیز در طی همین دوره برای ۵۰۰ شرکت برتر ۱/۲ درصد کاهش پیدا کرد.


این باور و اعتقاد عمومی در میان ۵۰۰ شرکت برتر وجود دارد که بازارها ظرف یک سال آینده بهبود خواهند یافت. نظرسنجی آنلاینی ENR که در این رابطه صورت گرفت حاوی چندین پرسش مرتبط با بازار بود، از جمله این که آیا شرکت کنندگان در نظرسنجی به بهبود بازار مسکن در ۱۲ ماه آینده امیدوار هستند یا خیر. از میان ۴۱۸ شرکت در میان ۵۰۰ شرکت برتر که به این پرسش پاسخ دادند ۹/۵۸ درصد معتقد بودند بازار با بهبود همراه خواهد بود. تنها ۶ درصد معتقد بودند که بازار دچار افت خواهد شد، در حالی که ۲/۳۵ درصد نیز بر این نظر بودند که شرایط تغییر چندانی نخواهد داشت.
براد پرکینز، رئیس شرکت پرکینز ایستمن می گوید: «فکر نمی کنم کسی باور داشته باشد که هم اکنون از رکود خارج شده ایم». به عقیده کریگ مارتین، رئیس شرکت جاکوبز نیز «در حال حاضر با یک منحنی وانی شکل از بهبود روبرو هستیم، به این شکل که آب وان تمام شده است، اماپرشدن آن تدریجی و طولانی مدت خواهد بود».
دیک فاکس، رئیس شرکت CDM نیز می افزاید: «فکر می کنم دو سال طول خواهد کشید تا بازار به حالت اولیه خود بازگردد. تصور نمی کنم امسال بهبود اتفاق بیفتد، اما شاهد رشد تدریجی بازار خواهیم بود».
جان کرایر، مدیر PageSoutherland می گوید درخواست های بخش خصوصی برای کسب صلاحیت افزایش یافته است، اما از این که پیشنهادهای بخش فدرال چگونه با گرم شدن بحث کنگره در مورد بودجه به یک باره از رونق افتاده است ابراز تعجب می کند: «تصور می کنم این بار بخش خصوصی است که ما را از رکود نجات خواهد داد».
جان دیونیسو، رئیس شرکت AECOM معتقد است شرکت ها یاد گرفته اند چگونه هشیارانه تر عمل کنند و در صورتی که بازار بار دیگر با رکود مواجه شود بسیار آماده تر خواهند بود: «بله، همه ما تحت فشار قرار داریم، اما نشانه های واقعاً مثبتی برای ۱۲ ماه آینده در بازار وجود دارد». دیونیسو در خصوص این که این نشانه ها چه هستند ابراز نظر نمی کند.
کاترین مک گینتی، معاون اول رئیس شرکت وستون سلوشنز، نیز می گوید: «این که به نظر می رسد اقتصاد در مسیر پایدار به سمت رشد پیوسته قرار گرفته است موجب امیدواری است، اما دلیل بر شادی نیست».
اگرنه برای همه آنها، برای بیشتر شرکت هایی که نام آنها در لیست آمده است مهمترین دغدغه، تامین مالی پروژه های بخش دولتی است. جاکوبز مارتین می گوید: «هیچ کس از شرایط مالی مناسب برخوردار نیست و هیچ کس هم نمی داند چگونه می توان هزینه ها را تامین کرد، بنابراین بخش دولتی در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهد بود». او همچنین معتقد است تنها بخش هایی که از جریان درآمد از طریق منابعی مانند راهداری یا مالیات سهم می برند ثابت و پایدار باقی خواهند ماند».
برخی شرکت ها معتقدند که تعلیق پروژه های جدید باعث نشده است موسسات دولتی از آماده سازی خود برای زمانی که بودجه مهیا خواهد شد دست بکشند. دان مک کارتی، رئیس گروه منابع آبی جهانی بلک اند وبچ، می گوید: «شرکت ها همچنان در حال برنامه-ریزی فعالیت های خود هستند. حتی در کالیفرنیا که نیمی از فعالیت ها به حال تعلیق درآمده است؛ موسسات در حال برنامه ریزی بلندمدت هستند. آنها به خوبی می دانند که امکان پیاده سازی سریع این برنامه ها وجود ندارد، بنابراین می خواهند خود را برای زمانی که وجوه مالی آماده می شود مهیا سازند».

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *